Hihaton paituli haussa

hihatonpaituli

Aaaarghhhh!!!! Miten tää voi olla näin vaikeaa?! En mä mielestäni paljoa vaadi, enkä mitään erikoisuutta hae. Mutta siis, olen nyt jo jonkin aikaa etsinyt hihatonta paitulia yöasuksi. Siis tiedättekö, ihan sellaista puuvillaa, kuten teepaidatkin, mutta siis ehdottomasti hihaton. On niitä joo lyhyitä, sellaisia lantiomittaisia paitoja vaikka millä mitalla, mutta siis paituli/mekko tai miksi sitä pituutta tuohon puoliväliin reittä sanois?

Tänään kävin Itiksessä etsimässä, mutta ei yhtäkään. Ja nyt en edes niin välitä kuosista eli värillä tai kuviolla ei niinkään väliä, kunhan se on aitoa puuvillaa, eikä mitään elastista keinokuitusekoitelmaa. KAIKISSA yöasuissa näyttää olevan hihat. Joko lyhyet, puolipitkät tai sitten pitkät. Mitä jengi tekee hihoilla peiton alla??! Mä ainakin oon lämminverinen tyyppi, jota ahdistaa, jos olkapäät ei ole paljaat nukkuessa. Ja sekin on ihan sama, millä nimellä tällainen "mekko" olis myynnissä (ranatmekko, yöasu/ paituli), kunhan se täyttäis mun vaatimukset. Tänään surffailin sitten vielä Ellokset ym. netistä ja yhden viininpunaisen löysin Ellokselta ja tilasin, mutta muuten JOKA PAIKASSA oli vaan hihallisia tai sitten ne hihattomat oli sellaisia vanhanajan alushameita muistuttavia spaghettiolkaimisiä hepeneitä, joita en halua.

Mutta siis jos joku alan ammittilainen näkee tän, niin tässä on kyllä ihan selvä markkinarako. Olen nimittäin nyt kohta vuoden pitänyt aina silmäni auki ja yrittänyt tällaisia hihattomia paituleita löytää, mutta niitä ei vain tunnu olevan. Tai sitten mä olen etsinyt vääristä paikoista tai tuotteet on ollu loppu.

Ja pyydän, jos joku tietää paikan, mistä tällaisen löytäis, niin voisiko kertoa. Ryntään ostamaan!

6

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hankala_tilanne

      Olen aikanaan tuollaisen löytänyt Tarjoustalosta, enkä sen jälkeen ole vastaavia nähnyt. Mutta silloinkaan sitä ei myyty yöasuna. Paitulit eivät ole enää muodissa, joten niiden löytäminen on hankalaa. Yöasua ei kannata etsiä, vaan käydä läpi "mekko-osastoa" ja tutkia materiaalit jotta löytää halutun asun. Yleensä tuollaiset vaatteet ovat kesään tarkoitettuja eikä niitä siis löydy tällä hetkellä myymälöistä.

    • hihatonpaituli

      Kiitos vastauksesta. Juu, mullakin on yksi yli vuosi sitten Tarjoustalosta ostamani. Niitä tulee aina harvakseltaan kyllä jonnekin ja aina, kun silmiini on osunut, olen ostanut (jos ei ole ollut ihan mahdottoman näköinen muuten, mutta kuten sanoin, en ole edes kovin kriittinen värin suhteen).

    • Manteli11

      Mulla aivan sama ongelma kuin aloittajalla!!! Ei löydy niin mistään noita hihattomia puolireiteen ulottuvia. Itse tein viime kesänä seuraavasti; Ostin Ellokselta kaksi hihatonta halpaa puuvillaista kesämekkoa (kaksi kokoa isommat kuin normisti), joissa oli hapsut helmassa, ja leikkasin niistä ne hapsut pois, Niitä nyt oon pitänyt kunnes löydän em. paitulin jostain....ostankin niitä sitten heti useamman jos vaan löydän! HELP!

    • jkhbg

      No itse asiassa Elloksella tälläkin hetkellä on myynnissä muutama. Itsekin olen sieltä katsellut. Kivijalkakaupoissa on vaan naruolkaimilla tai sitten hihoilla. Ihan älytöntä.

    • shoppaaja

      Myös Tokmannilla 20 euroa.

    • wdqa

      Lindexiltä löytyi myös, 18€.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      141
      8351
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      104
      7549
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      120
      5774
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      103
      5678
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4840
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      147
      2690
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      63
      2519
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1505
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1474
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      53
      1359
    Aihe