Hei
Mitkä karkit ovat kaikista pahimpia lihottamaan? Suklaa? Entä mitkä "vähiten lihottavat"?
Rakastan sirkusaakkosia, mutta nyt olen ruvennut ajattelemaan että kuinka paljon ne edes auttavat etten laihdu? :O Mutta eikös se ole kuitenkin parempaa kuin esim. suklaa? (siinähän on rasvaa aika lailla???)
Mitkä karkit ovat kaikista pahimpia lihottamaan? Suklaa? Entä mitkä "vähiten lihottavat"?
Rakastan sirkusaakkosia, mutta nyt olen ruvennut ajattelemaan että kuinka paljon ne edes auttavat etten laihdu? :O Mutta eikös se ole kuitenkin parempaa kuin esim. suklaa? (siinähän on rasvaa aika lailla???)
Vastaukset 3
Vanhimmat
sinulla on paino-ongelmia, olisin sitä mieltä, että jätä karkit kokonaan. Kaikki ne ovat sitä turhaa roskaruokaa, joka estää painon normalisoitumista.
Jos ruisleivän (juustoa, salaattia) sijasta syöt puoli pussia karkkia, mieti mikä määrä vitamiineja ym. ravintoaineita jää saamatta. Vaikka kalorimäärä voi olla lähes sama (en tosiaan tiedä, en syö karkkia), niin ruisleipä pitää nälkää pitkään, puolikas karkkipussi herättää nälän, tekee mieli lisää, jos ei heti, niin ainakin vähän ajan päästä.
Luulen että sokeri yhdessä jonkun muun makeisissa olevan aineen kanssa aiheuttaa vähän samantapaista riippuvuutta kuin tupakka ja alkoholi. Tulee tunne että "en voi elää ilman karkkia".
Ei siit karkist tarttee kokonaan luopuu (niinku tos kehotettiin), herkuttelu on ihan sallittuu sillon tällön.
Ei mulla mitään varmaa tietoo oo, mut kaikki jois on paljon rasvaa ja sokerii on pahimpii.
Juu, kyl se mun heikkous suklaa on varmasti pahempi ku ne sirkusaakkoset, just sen mainitsemas rasvan (ja sokerin) takia.
Ite yritän muuttaa ruokavaliooni terveellisemmäks ja saada sen painon sitä myöten tippumaan ainaki jonkun verran, mut siitä suklaasta en oo päässy eroon.. välil on pakko vähän maistella, se vaan on niin hyvää.. :D
Jätä karkit kokonaan.
Jos himoitset suklaata, tee kaakaota kaakaopulverista, sellaisesta joka on 100% kaakaota, esim Van Houten. Voit makeuttaa sen keinomakeuttimella, mutta noin viikossa tottuu juomaan makeuttamatonta kaakaota.