Usan kongressi edelleen lähes täysin kristillinen

Vuosina 1961-62 kongressin jäsenistä 94,9% oli kristittyjä ja nyt uusimman kongressin 2017-2018 jäsenistä 90.7% on kristittyjä. Uskontokuntiin kuulumattomia on vain 1 henkilö eli 0,2% kongressista.

http://www.pewforum.org/2017/01/03/faith-on-the-hill-115/
9123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tietenkin voi kysyä, moniko uskoo oikeasti ja moniko julistautuu uskovansa, koska se on poliittisesti tarkoituksenmukaista.

Tämä ei kuitenkaan poista sitä pelottavaa totuutta, että asennetutkimuksissa USA on uskonnollisuuden merkityksessä ihmisille lähempämpänä Intiaa kuin Länsi-Eurooppaa. Siksi eurooppalaisena on todella vaikea ymmärtää USA:n "syvien rivien" ajattelua ja arvomaailmaa.

Äänestä

Jenkeissä on poliittinen itsemurha sanoa olevansa ateisti, siksi kaappiateisteja on paljon. Suomessa ja muualla Euroopassa alkaa päinvastoin olla poliittinen itsemurha sanoa olevansa uskovainen.

Äänestä
  • Ei sääntöä ilman poikkeusta. Bernie Sanders on pitkäaikainen Vermontin senaattori ja hän pisti kovasti kampoihin Clintonille demokraattien presidenttivaalikampanjassa. Tämä siitä huolimatta, että on julkiateisti.

    Äänestä

  • Suomessa kansanedustajien enemmistö kuuluu kirkkoon, ja käyvät valtiopäivien avajaisjumalanpalvleuksissakin. Nyt on 2.2. tarjolla myös tunnustukseton juhlatilaisuus ennen valtiopäivien avajaisia. Nähtäväksi jää, ketkä sinne uskaltautuvat.

    Äänestä

  • Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:

    Ei sääntöä ilman poikkeusta. Bernie Sanders on pitkäaikainen Vermontin senaattori ja hän pisti kovasti kampoihin Clintonille demokraattien presidenttivaalikampanjassa. Tämä siitä huolimatta, että on julkiateisti.

    Voisi kuvitella, että jos länsieurooppalaisen pitäisi muuttaa Yhdysvaltoihin, hän tuntisi olonsa tutuimmaksi juuri Vermontissa päin.

    Muutama vuosi sitten oli Hesarin kuukautisliitteessä juttu vaihto-oppilaista. Siinä suomalaisen vaihdokin isäntäperheen isä oli niin kyrpiintynyt maanmiestensä tietämättömyyteen ja ahdasmielisyyteen, että hän haikaili muutosta Eurooppaan ja oli ilmeisesti aika tosissaankin siinä. Harmi etten muista tarkkaan missä päin perhe asusti, mutta mielikuva on että jossain Chicagon ja Nykin välissä.

    Äänestä

Kyrsten Sinema - jeee!

Äänestä

Ovatko+ihmiset+kehittyneet+evoluution+kautta?Tuohon+kysymykseen+vastasi+myönteisesti+näin+suuri+osuus+väestöstä:Ruotsi+81%Espanja+75%Puola+65%Kreikka+52%USA+40%Jenkkien+tietämättömyys+on+aina+yhtä+hämmästyttävää.Mikä+hitto+niitä+oikein+vaivaa?

Äänestä
  • <<Mikä hitto niitä oikein vaivaa?>>

    Uskonnollisuus.

    Äänestä

  • Jenkeissä on käsittämätön määrä porukkaa, joka uskoo myös enkeleihin, horoskooppeihin, kummituksiin ja muuhun roskaan. Ei ihme, että samat ihmiset uskovat myös taivaassa asuviin ihmisiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aiiiij kirjoitti:

Vuosina 1961-62 kongressin jäsenistä 94,9% oli kristittyjä ja nyt uusimman kongressin 2017-2018 jäsenistä 90.7% on kristittyjä. Uskontokuntiin kuulumattomia on vain 1 henkilö eli 0,2% kongressista.

http://www.pewforum.org/2017/01/03/faith-on-the-hill-115/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu