2017 kolme autoilun veroa noussut

höynäytetään

1. Auton perusvero
2. Polttoaineen hiilidioksidivero
3. Polttoaineen energiasisältövero

10

218

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peruuttele_pihalla

      Mustan laatikon myötä ollaan aloittamassa verotus myös yksityistiellä ja omalla pihalla ajamisesta.

    • maksuvapaitapäiviä

      Jos autojen liikkumista aletaan seuraamaan metri metriltä ja laskuttamaan siitä satelliittipohjaisella seurannalla ns. mustilla laatikoilla, pitää systeemin toimia myös toisinpäin. Autoilijoiden tulee vapautua liikenne- ja autovakuutuksesta sekä käyttövoimaverosta niinä päivinä kun auto ei liiku. Kaiken tämän pitää toimia automaattisesti ilman ilmoitusta ja anomusta.

      • 1plus1onviisikö

        Ei käy, sillä tällä pitää saada lisäarvoa, eli tuottoa pelureille.
        Tosin en osaa millään mieltää, miten tällä systeemillä laskee autoilun kulut kuten ministeri on lupaillut, ei muutama ulkolainen tienkuluttajan saaminen maksajiksi voi niin paljon vaikuttaa suomalaisten kulujen pienenemiseen.


      • korvamerkki_uupuu
        1plus1onviisikö kirjoitti:

        Ei käy, sillä tällä pitää saada lisäarvoa, eli tuottoa pelureille.
        Tosin en osaa millään mieltää, miten tällä systeemillä laskee autoilun kulut kuten ministeri on lupaillut, ei muutama ulkolainen tienkuluttajan saaminen maksajiksi voi niin paljon vaikuttaa suomalaisten kulujen pienenemiseen.

        Korvamerkitään autoilijoilta jo nyt kerättyjen verojen ja maksujen tuotto tiestön hoitoon, niin ei tarvitse mitään uusia maksuja keksiä. Vanhojakin maksuja voi alentaa.


    • kamreeritar

      Mitä se haittaa että nuo kolme veroa nousi taas. ONNEKSI AUTOVERO LASKI.

      Kyllä nyt kaikki palstan autoverosta vakiovalittajat on iloisia. LIsää vaan autoveron alennuksia ja autovero kokonaan pois, eikös niin. Sitten ollaan tyytyväisiä.
      Mitä väliä muista veroista kunhan autovero poistuu.

      • Jfrc

        "Mitä väliä muista veroista kunhan autovero poistuu."
        Autovero Eu-suomessa laiton joten hyvä että poistuu


      • hullun.homma

        Jotta ymmärtäisit noista kahdesta verosta (2,3) maksetaan vielä kaksinkertaista veroa eli päälle vielä alv.
        "Mitä väliä muista veroista kunhan autovero poistuu." Samalla ajatustasolla: ruokapakkauksien hinta laski, mutta itse ruuan hinnalla ei ole mitään väliä. Näin suomalaisia kusetetaan arvoisa kamre..........


      • onnijaautuusverotus
        Jfrc kirjoitti:

        "Mitä väliä muista veroista kunhan autovero poistuu."
        Autovero Eu-suomessa laiton joten hyvä että poistuu

        joo ja maksetaan kymmenkertaisesti muina maksuina . joku tulee onnelliseksi kun autovero poistuu ja muuttuu kalliimmaksi käyttömaksuksi , pääasia että autovero poistuu, saapahan berberi halvemman uuden auton.


      • Iso_rikas_sika

        Rikkaat hyötyvät -voivat ostaa kohta uuden auton verottomana.
        Köyhät maksavat käyttömaksua (veroa) vaikka eivät aja paljon.

        Malli vaikuttaa oikein mukavalta, tulonsiirto köyhiltä rikkaille.

        PS. Maailman 8 varakkainta henkilöä vastaa varallisuudeltaan puolikasta (noin kolmea miljardia) maailman köyhimmistä. Vuosi sitten 60 varakkainta vastasi varallisuudeltaan puolta maailman köyhimmistä, suunta on siis oikea.


    • MelkeinOstiUuden

      Siis käytännössä kaikille kilahtaa n.600 euron vuosikäyttömaksu,
      jota voidaan sitten pikkuhiljaa korottaa, voithan aina sitten ostaa halvemman "paketin" eli kuukauden tai viikon.(vrt. prepaid).
      Uudet autot "halpenevat", eli vero lähtee, mutta menee välikäsien taskuun, on nimittäin turha kuvitella, että tuo veronalennus tulee kuluttajille suoraan (vrt. kotitalousvähennys).
      Ainut mikä voi hiukan vaikuttaa on polttoaineiden veroalennus, mutta käytännössä sekin taitaa mennä jalostajien taskuihin (korotuspaineet iskee päälle yhtäkkiä...).
      Eli jälleen kerran autoilijoita kustaan silmään ja maksat autoilustasi aina vaan enemmän, ajat tai et.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      316
      1462
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1189
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      460
      943
    4. 62
      936
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      922
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      48
      691
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      74
      663
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      97
      654
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      465
      622
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      602
    Aihe