Miten olette hoitaneet sähköpostilla työpaikan/työharjoittelupaikan haun? Lähinnä ajattelin, miten CV:n kanssa...Pistääkö se liitetiedostona vai hakea ilman, pelkällä viestiosalla, joka olisi niin kuin "perinteinen" hakemus?
Miten työnantajat yleensä suhtautuvat sähköpostihakemuksiin? Olisiko perinteinen paperiversio kuitenkin parempi?
Miten työnantajat yleensä suhtautuvat sähköpostihakemuksiin? Olisiko perinteinen paperiversio kuitenkin parempi?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suosittelen laittamista siihen viestiosaan. Noi liitteet on aina jonkin tasonen riesa kumminkin. Sähköposti on oikein hyvä tapa lähettää noita, eikä se maksakaan mitään lähettää tollai.
niin ajattelinkin, ettei niitä varmaan mielellään availla...
Itse olen lähettänyt yleensä sekä itse hakemuksen että cv:n liitteinä, itse viestiin vain laittanut yhteystietoni ja kehoituksen ottaa yhteyttä jos jotain häikkää liitteiden kanssa. Tuon s-postin muotoilujen kanssa kun on vähän niin ja näin, liitetiedostona hakemuksen saa ainakin menemään sen näköisen kuin haluaa, toisin kuin s-postien kanssa. Tämän käytännön kanssa en ainakaan itse ole törmännyt vaikeuksiin, mutta eiköhän tuo käytäntö olis parasta varmistaa firmakohtaisesti soittamalla ja kysymällä, eiköhän tuosta aktiivisuudesta olisi vain plussaa hakijallekin..
Kannattaa myös lukea työpaikkailmoitus huolellisesti. Jos hakemus on pyydetty etanapostiosoitteseen, niin hakijasta saa valmiiksi kummallisen kuvan jos lähettää hakemuksen *vain* spostilla.
Ja muuten - jos antaa spostiosoitteen, niin sitä on syytä myös käydä lukemassa. Kävipä näinkin, että hakija, jonka pyysin ottavan yhteyttä, ei koskaan antanut kuulua itsestään (no, en kaivannut.)
Kannattaa tallentaa .rtf formaattiin esim. wordissa. Ei sisällä makroja yms. ilkeää. Jos koneelta löytyy vielä Adobe acrobat pro, tallentaisin ne mielelläni .pdf-muotoon, jolloin siihen voi laittaa kuvia ja muuta kivaa, eikä tiedoston koko tule kovin suureksi.
Itse olen tehnyt näin. Rtf tai pdf on hjuva.
En suosittele cv:n liittämistä spostin viestiosaan, koska erilaiset sähköpostiohjelmat käsittelevät ne eri tavalla ja siitä saattaa tulla erittäin amatöörimäisen oloinen.
Kannattaisi melkein tehdä sellanen homma, että soitat itse sinne paikkaan. Saavat jo heti aktiivisen kuvan sinusta ja käyt viemässä henkilökohtaisesti CVn sinne.