Lipponen ruvennut nauramaan - euro aiheena !

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701132200053166_uu.shtml

No on vanhuus tainnut tulla jo Lipposellekin !! Nauraa omia saavutuksiaa kun vei Suomen euroon Niinistön kanssa .... EIKÄ KYSYNYT KANSALTA !!

Ruotsi ei mennyt euroon ... Lipposen hallitus varmaan luuli, että he ensin ja Ruotsi tulee perässä ... Ruotsi oli viisas maa !!

Suomi maksaa kalliisti tästä .... markasta tuli euro .... TULI 6-KERTAINEN INFLAATIO !!! siksi eurolla ei saa kohta mitään ... markalla sai !!
478
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Lipponen ei ymmärrä mitä on tapahtunut ... syyttää aivan kuten sdp:läise yleensä! 1990-luvun laman he laittoivat Ahon syyksi, vaikka lama alkoi jo ennen Ahoa !!

Häikäilemättömät nuo sosialistit ! kuten kautta historian !!

1Äänestä

Lipponen+sulkee+tarkoituksella+silmänsä+siltä,+että+Ruotsin+kruunu+on+devalvoitunut+2008+kriisin+jälkeen+juuri+sopivassa+määrässä+dollariin+verrattuna.+Ruotsin+vienti+on+saanut+jatkuvaa,+ilmaista+työntöapua.Niin+että+esimerkiksi+2009+Ruotsi+rohmusi+valtavan+määrän+paperiteollisuutemme+tuotanto-osuuksia+Ruotsin+puolelle,+eivätkä+ne+ole+sieltä+enää+palanneet.Ruotsin+taloudenpito+ei+ollut+ennen+Suomen+Euroaikaa+yhtään+sen+fiksumpaa+kuin+Suomenkaan+taloudenpito.+Molemmat+devalvoivat+valuuttansa+viimeisen+30+vuoden+aikana+suunnilleen+yhtä+monta+kertaa.+Aina+se+devalvointi+pelasti+kummankin+maan+talouden,+ja+Suomikin+pelastui+1992+vielä+tällä+keinolla,+kilpailukykymme+vientisatamissa+nousi+25..30%+verran.+Sen+jälkeen+alkoi+sekä+markan+että+kruunun+kellutus,+jonka+vuoksi+devalvointeja+ei+enää+tarvittu+kummassakaan+maassa.Lipponen+vei+runnomalla+Suomen+Euroon.+Markan+kellutus+loppui,+ja+kruunulle+edullinen+kellunta+jatkui,+ja+jatkuu+edelleen+tänä+päivänä.Nyt+tuo+pässinpää+Paavo+Lipponen+viisastelee,+että+Ruotsi+on+osannut+toimia+EU-oloissa+ja+Suomi+ei+ole.+Näin+asia+ei+valitettavasti+ole,+vaan+nimenomaan+Ruotsin+kelluva+kruunu+on+taannut+että+maan+kilpailukyky+on+jatkuvasti+säilynyt+hyvällä+tasolla.

1Äänestä

Lipponen ei osaa ajatella pidemmälle eikä jälkeenkään päin !

Hallituksessakin taantumia tuli vaikka oli vahvat nousun vuodet !

hänen takiaan tässä euro-kurimuksessa ollaan !!

Äänestä

Lipponen petti Suomen kansan, demarit ovat sotkeneet tämän maan asioita monella hallituskaudella, myös kokoomus ollut mukana,,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


markkatakaisin kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701132200053166_uu.shtml

No on vanhuus tainnut tulla jo Lipposellekin !! Nauraa omia saavutuksiaa kun vei Suomen euroon Niinistön kanssa .... EIKÄ KYSYNYT KANSALTA !!

Ruotsi ei mennyt euroon ... Lipposen hallitus varmaan luuli, että he ensin ja Ruotsi tulee perässä ... Ruotsi oli viisas maa !!

Suomi maksaa kalliisti tästä .... markasta tuli euro .... TULI 6-KERTAINEN INFLAATIO !!! siksi eurolla ei saa kohta mitään ... markalla sai !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu