Rustokorvakoru????

Helppme

Haluaisin kuulla kokemuksia ihan tavallisesta korvan rustokorusta!
Millä tekniikalla sulla lävistettiin?
Sattuiko? (Verrattuna esim "normikorviksiin")
Parantuiko kuinka nopeasti?


Ja joo kaikki on tietenkin yksilöllistä...
Olen lukenut että neulalla lävistäminen ois parempi vaihtoehto, mutta on kuitenkin kivuliaampi?

3

619

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rustokorulover

      Rustokorviksia ei todellakaan kannata ottaa kuin neulalla lävistämällä.. Ampumalla voi pamahtaa palasiksi kun ei ehdi joustaa tarpeeksi nopeasti ja voi turvota ties kuinka suureksi. Voi olla myös ettei koskaan parane. Itelläni on Helix, tragus ja antitragus. Helixin tyhmänä menin ottamaan ampumalla ehkä n. 7 vuotta sitten, eikä vieläkään ole täysin parantunut. Tragus ei tuntunut juurikaan yhtään, paraneminen meni myös hyvin vaikka neulalla lävistettiin. Antitragus sattui vähän enempi, mutta senkin kesti hyvin. Rustokoruissa kivuntunne yleensä on hyvin yksilöllistä, toiset kokee hirveetä kipua ja toisilla taas ei juurikaan tunnu.

      • Kolmenäiti

        Höpö höpö, minulla on oikeessa korvassa 2 rustokorvista ja vasemmassa 1, molemmissa korvissa alhaalla 3, kaikki otettu 15-20 vuotta sitten ampumalla, rustossa olevien reikien parantuminen kesti kauemmin kun nipukassa olevien, mutta mitään sen kummempaa engelmaa ainakaan mulla ei ole ollut yhdenkään korvisreiän kanssa, ja kaikki on edelleen yli 3-kymppisenä käytössä.


    • tykkäänsilti

      Rustokorun otin viikko sitten lävistysliikkeessä ja ei sattunut yhtään normikorviksia enempää koska se kipu on niin nopeasti ohi myös neulalla otettuna. Vaikka minulla on tämä lävistys ollut vain viikon niin jo kerkesi tulehtua, vaikka puhdistin juuri ohjeistetulla tavalla eli 2x vuorokaudessa lämpimällä vedellä huuhtelua. Haen huomenna apteekista suolaliuosta jolla sen pitäisi mennä ohi. Kannattaa kyllä ottaa, oikein nätti lävistys :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      12
      1435
    2. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      1239
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      390
      1217
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      883
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      13
      831
    6. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      113
      780
    7. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      730
    8. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      373
      723
    9. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      34
      722
    10. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      224
      687
    Aihe