Tehkää muijat välillä rohkeasti aloite

Elämme vuotta 2017 ja nykyajan naiset eivät halua wanhan aikaisia sukupuoliroolia ja moni nainen on itsenäinen eikä siihen tarvi olla edes feministiä mutta silti naisille kelpaa wanhan aikainen tapa että mies tekee aloitteen. Mikä ihme siinä on että nainen ei voi tehdä aloitetta? ihan harmittaa kun oon vierestä seurannut miten naispuolinen ystäväni etsii sitä oikeaa mutta kuvittelee vain että miesten pitää aina joka kerta tehdä se aloite. Moni nainen on antanut ei-toivotulle miehelle pakit koska etsii sitä unelmien prinssiä mutta sen unelmien prinssin voi saada paremmin jos itse uskaltaa edes joskus tehdä aloitteen eikä kuvittele että kaikki maailman komeimmat miehet tulevat vielä joku päivä iskemään häntä.

Rohkeasti vaan kun vaikka tutustutte niin ottakaa yhteystietojen kautta (esim facebook) yhteyttä ja kutsukaa vaikka kahville jne.. enkä tarkoita mitään päiväkahveja-heti sänkyyn.
251067
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Ei ole minulle ollenkaan mahdoton ajatus, mutta mitä teet jos et näe.

1Äänestä

Viimeksi eilen sain naiselta kutsun tulla käymään, joten kyllä naiset toimivat nykyisin ilman wanhan aikaisia sukupuolirooleja.

1Äänestä

Aloitteen tekee se ns. rohkeampi, mutta melkein yhtä rohkea on tämä, joka aloitteeseen vastaa myönteisesti. Olen itse ainakin nähnyt ja kuullut naisien tekevän aloitteen, mutta haluja on monenlaisia.

1Äänestä

Kyllä se on nyt miehen vuoro. Olen itse mennyt hänelle useasti juttelemaan.

1Äänestä

Kun nainen tekee aloitteen, niin silloin, tietää mies: Helppo nakki.
Tai niinkuin mies sen sanoo: Pukille nousua.
Tälläiset ovat ns, yhdenillan juttuja.

1Äänestä
  • Tulin vaan kertomaan että 17 vuoden suhde alkoi ekana iltana sänkypuuhista.

    1Äänestä

Ehkä teenkin. Olen ollut jo vuoden kiinnostunut samalla salilla käyvästä yhdestä miehestä. Hän ei vain tunnu olevan siellä ikinä samaan aikaan kun itse olen. Jos saan hyvän tilaisuuden niin lähestyn tai ainakin moikkaan.

1Äänestä
  • Ehkä se välttelee sua.

    Äänestä

  • Kannatan! Odotan sinua siellä.

    Äänestä

Naiset kyllä ovat tehneet aloitteita useinkin minulle. Mutta en ole näistä naisista ollut ikinä kiinnostunut. Ei sen takia että tekevät aloitteen, vaan sen takia, että en ole yleensä edes huomannut, että ko. nainen on ollut minusta kiinnostunut. Itse teen aloitteen lähes aina.

Vain luuserit höpisee netissä, että naisen pitää tehdä aloite, koska itsessä ei ole miestä tehdä sitä aloitetta. Kumpi tahansa voi tehdä sen aloitteen, mutta haluatko todellakin jättää sen aloitteen tekemisen sen toisen osapuolen kontolle. Kun jätät, niin riskeeraat ettei sitä aloitetta ikinä tule. Olin nuorempana kanssa tuollainen nyhverö, ja eihän sitä pimperoa sitten niin paljon tullut, ja jos tuli, niin ei kyllä siltä naiselta, jota olisi halunnut. Nyt olen keskittynyt lähinnä naisiin, joita todella haluan ja himoitsen.

Äänestä

Jos mies tekee aloitteen niin sen seurauksena nainen saa lahjoja. Ja nainenhan haluaa lahjoja.

Äänestä
  • Enkä halua, haluan rakkautta ja läheisyyttä.

    1Äänestä

  • Älä ikinä anna lahjoja ennen kuin vakiintuneessa suhteessa!

    1Äänestä

Hyvä pointti aloittajalta. Itse olen kiinnostunut miehestä, mutta kun en edes tiedä onko hän vapaa vai ei. Näen häntä sen verran harvoin, että pitäisi kyllä käyttää mahdollisuus heti hyväksi, kun miehen näkee. Helkkari, kyl on haastava tilanne :) :(

1Äänestä

voi juma, kun mä oon tehnyt monta selvää aloitetta työpaikan miehelle, mutta eipä reagoi muuten kuin kiusaantumalla, Taitaa olla sit homo tai ehkä oon liian ruma ja vanha?? Mies on vapaa, jutellaan paljon ja viihdytään yhdessä. Pari kaverillista halausta on vaihdettu mun aloitteesta (annoin joululahjan ym..), mut mies ei lähde mukaan flirttiin, ennemminkin menee ihan kipsiin tai mököttää. Jotain ihme mustasukkaisuutta oon joskus kaverissa huomannut, kun oon jutellut työpaikan toisten miesten kanssa..otapa miehistä nyt selvää :(

1Äänestä
  • Kannattaa kertoa suoraan, voi olla et mies ei vaan yksinkertaisesti ymmärrä tai ymmärtää mut ei vaan voi kysyä suoraan.

    1Äänestä

No niinhän teenkin. Nyt vaan niin kipsissä ettei irtoa edes fb-viestiä.

1Äänestä
  • Kyllä naisvaltainen työpaikka jossa naisten kello jo tikittää kyllä tulee ehdotuksia.

    Äänestä

Ei miehille voi tehdä alotteita, sillä he suuttuu siitä. Viimekski joku ukko koetti höpöttää mua nii mä sanoin sille, et vaik et osaiskaan hiihtää nii suksi silti vittuun. Ja heti se ukko veti siitä herneen nenuunsa. Ku noin kiristää päätä, nii luulis et sekin ukko oli syntyny lampunvarjostin päässä.

Äänestä

Tuon naiset osaa paremmin kuin myönteisen aloitteen. Eli sanoo suoraan et suksi vittuun. Ei tuollaisia haluais montaa kuulla.

1Äänestä

Voishan muijat käydä juttelemassa useammin muutenkin kuin vakaa avioituminen, seurustelu tai seksi mielessä. Jutustellessa voi, sitä paitsi, sattumalta löytyä viksu ja vilmaattinen äijä, oikea romantiikan roisi lakanapeto. Itse harrastan jutustelua myös eukkojen kanssa ajan kuluksi ja koska se on hauskaa. En usein kaipaa muuta kuin juttukamua, tai mielipidettä johonkin juttuun. Sillä lailla.

Äänestä
  • Jes, juuri näin. Ei aina tarvitse olla taka-ajatuksia, itse tykkään jutustella kaikenlaisten (aikuisten) ihmisten kanssa. Ja ap:lle, itse teen kyllä aloitteita miehille jos olen kiinnostunut.

    Äänestä

Ei ne uskalla, nähty on.

Äänestä

Naisena itse haluan ensin varmistua mikä on miehen itsetunnon taso ennen kuin teen aloitteen. Tämä siitä syystä, että moni mies on suhteen alussa sitä mieltä, että on vaan plussaa kun neito tekee aloitteen, mutta jos kuvio kehittyy ihan suhteeksi asti, niin siinä mustasukkaisuuden vaiheessa mies alkaa vainoharhaiseksi ja kuvittelee, että nainen rohkeuttaan jatkaa aloitteittensa tekemistä. Eli alun viehättävä ominaisuus muuntuu miehen päässä mustasukkaisuudeksi - kaikki miehet eivät kestä sitä, että nainen on aloitteellinen.

Äänestä

Ei naiset mitään aloitteita ikinä tee, tyrkylle tulevat ja sivelevät hiuksiaan, siinä kaikki!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


damonsalvatore kirjoitti:

Elämme vuotta 2017 ja nykyajan naiset eivät halua wanhan aikaisia sukupuoliroolia ja moni nainen on itsenäinen eikä siihen tarvi olla edes feministiä mutta silti naisille kelpaa wanhan aikainen tapa että mies tekee aloitteen. Mikä ihme siinä on että nainen ei voi tehdä aloitetta? ihan harmittaa kun oon vierestä seurannut miten naispuolinen ystäväni etsii sitä oikeaa mutta kuvittelee vain että miesten pitää aina joka kerta tehdä se aloite. Moni nainen on antanut ei-toivotulle miehelle pakit koska etsii sitä unelmien prinssiä mutta sen unelmien prinssin voi saada paremmin jos itse uskaltaa edes joskus tehdä aloitteen eikä kuvittele että kaikki maailman komeimmat miehet tulevat vielä joku päivä iskemään häntä.

Rohkeasti vaan kun vaikka tutustutte niin ottakaa yhteystietojen kautta (esim facebook) yhteyttä ja kutsukaa vaikka kahville jne.. enkä tarkoita mitään päiväkahveja-heti sänkyyn.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu