http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/art2336346
Koskahan huomataan ettei tämä toimi jos kaikki alkaa saada palkaksi työttömysskorvausta. Vaikuttaa ennen pitkään myös yrittäjien tuloihin eli tulee se kuuluisa ahneella on p loppu.
Koskahan huomataan ettei tämä toimi jos kaikki alkaa saada palkaksi työttömysskorvausta. Vaikuttaa ennen pitkään myös yrittäjien tuloihin eli tulee se kuuluisa ahneella on p loppu.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ei pysty lukemaan tuota artikkelia kun ei ole lukuoikeutta. Mihin tuo mainittu 2 kuukauden jakso liittyi?
Keskisuomalaisen juttu pitäs näkyä suunnileen samasta aiheesta.
http://www.ksml.fi/teemat/sunnuntaisuomalainen/Ensin-kaksi-kuukautta-töitä-palkatta-sitten-ilmoitus-Meillä-on-rekrytointikielto/910036?pwbi=6529ec9c5c3d9310826f98982987085f
Kunhan pastee koko linkin ja sitten avaa
Mikäli orjatyöhön pakotetaan sanktion uhalla voikin sitten mennä ja tehdä kaiken päin honkia sekä varastaa itselleen "palkan lisänä" kaiken irti lähtevän.
Kannattaa myös "vahingossa" hajottaa orjafirman irtaimistoa yms.
Aika pian nämä orjatyöt loppuisivat tällaisella aktivismilla.
sille, ettei toi työnteko oo sun juttus muutenkaan,,, ei nyt eikä tulevaisuudessa. Onko vaarana ettei työläisen selkänahasta revitty raha riitäkään enää kaikkeen mitä mieleen juolahtaa?
Muuttavatkohan taas tuota linkkiä
http://www.ksml.fi/teemat/sunnuntaisuomalainen/Ensin-kaksi-kuukautta-töitä-palkatta-sitten-ilmoitus-Meillä-on-rekrytointikielto/910036
Meillä amk:n opettaja kehoitti kaikkia käyttämään tätä porsaanreikää hyväkseen ja ottamaan ilmaisen työntekijän kun valmistuu ja kenties perustaa yrityksen. Ei mitään häpeää pidä tuntea, vaan käyttää kaikki yhteiskunnan tuet hyväksi mitä on tarjolla. Näin meille opetettiin. Ekonomistin syvällä rintaäänellä ja kovalla kokemuksella hän näitä paasasi useaan kertaan.
Työtön on se yhteiskunnan loinen...vai miten se nyt menikään?
Kirjoitat asiaa. Minulle ja muille puolestaan opetettiin että jos ihmisillä ei ole tarpeita, niitä pitää luoda. Kun valmistetaan huonoja tuotteita, ihmiset ostavat niitä enemmän. Kun ei kerrota ihmisille totuuksia, ihmisille tulee pakonomainen tarve ottaa selville totuuksia, ja aika menee tähän. Kun ihmiselle ei makseta kuin minipalkka, kukaan ei jaksa töitä kauan tällaisin ehdoin ja taas voi ottaa uuden ihmisen uhriksi. Kun jalkakäytäville levitetään kaivosjätteitä, sekin aiheuttaa ihmisille monin tavoin lisää eri tarpeita sairastumista myöten, kun hengitysilmaa pilataan tahallisesti.
Tämä lista on loputon.
Mutta kaikki tämä osoittavat sen, minkälaisia arvoja nämä pörssikeisarit arvostavat. Surutta saa riistää toista ja on kaksi jumalaa, euro ja oma ahneus, toisilla kolmantena myös se oma usko tai uskomattomuus.
No, nyt kaikki jälleen osoitti, että astuin väärille varpaille, kun tätä kirjoitusta ei haluta julkaista.
Täällä taas opetettiin rehtorin toimesta pitämään kiinni ammattinimikkeestä, eikä suostua tekemään ilmaista työtä päivääkään. Mieluummin vaikka sitten kiistellä raastuvassa, oliko palkkausmenettely oikeudenmukainen vaiko ei - useimmiten ei, mutta valtiolla ei ole varaa maksaa korvauksia joten oikeuslaitos on puolueellinen tästä syystä!
Suutari pysyköön lestissään, näinhän se oli. Ja jos joku alkaa muuttamaan maailmaa ja siitä seuraa alan katoaminen: Valtionhan se kuuluu maksaa ihmisen palkka eläkeikään asti!
Mä olen kai turvassa ilmaistyöltä. Sain opinnoista tietyn ammattinimikkeen ja netistä lukemani dokumentin mukaan ammatilleni on määritelty työehtosopimuksen mukainen palkka.
Sillä ammattinimikkeelläsi ei ole mitään merkitystä asiassa. Minua painostetaan ilmaistyöhön, vaikka minulla on sen alan perustutkinto, ammattitutkinto, erikoisammattitutkinto ja työkokemusta.
Minä kerään näitä työhön osoituksia ja käyn tuhoamassa firmoja - jos hommat ei ala menemään kohti oman alan työn löytymistä: Nämähän ne ovat syyllisiä, jotka eivät palkkaa ihmisiä aloilta, joilla niitä on vapaana!
Tämä on tavan duunarin kannalta nyt yhtä hurjaa aikaa kuin ennen viime sotia, jolloin talonisännät teetättivät torppareilla oman rikkaan talonsa työt antamalla tekijöilleen korvausta raatamisesta vain sen verran, että pysyi hengissä. Sitten valkokauluksiset syyllistivät ja tappoivat valtavan määrän niitä, jotka kyllästyivät orjatyöhön ja vaativat itselleen normaalimpia oikeuksia. Aina Suomessa on ollut kaikkeen syyllinen vain tavan suomalainen, mutta julkisuudessa Suomi paistattelee muka demokraattisena ja jopa maailman muka ihmisarvoa kunnioittavimpana maana. Täyttä valetta. Suomi on johtoasemassa riistäessään kansalaisiaan.
Sipilä eroaa tästä rapakon takaisesta tulevasta johtajasta vain siinä, että hän on muka uskovainen - lestadiolainenko? Hänen mielestään, jos hän on osannut riistää itselleen toisille kuuluvia rahoja ja sitä kautta rikastunut miljonääriksi, se tekee hänestä kunnon kansalaisen. Euron kuvan pitäisi kiiltää tärkeimpänä arvona elämässämme, mutta toisaalla siihen ei annetakaan mahdollisuuksia, koska koko ajan tämä pörssikeisarit haluavat vain ilmaisia työntekijöitä, jotta heidän tulevaisuutensa olisi turvattu. Uskon avulla näköjään voi myös uskoa, että puoli miljoonaa ihmisistä ei haluakaan tehdä työtä, eikä ole uhrattu penninjetinkiäkään näiden totuuksien tutkimiseksi.
Olen itse käynyt läpi tämän psyykkisesti rankan takaa-ajon ja pakottamisen ilmaiseen työhön, joten tiedän minkälaiseksi helvetiksi elämä muuttuu.
Jo ennen työttömien tilanne oli niin rankka, ettei suuri osa sitä kestänyt, nyt se on vielä pahempi. Ei sen pahemmaksi työtä hakevan tilanne voi enää muuttua, paitsi jos jalkoihin laitetaan kahleet ja aletaan hakata, niin kuin mustia kohtaan tehtiin. Ehkäpä jonkun pitäisi pitää Sipilälle oppitunti, miltä sen miljoonavarallisuuden toinen puoli näyttää. Rahaahan on aina vakio määrä markkinoilla, tai ainakin ennen uskoin niin.
Muistakaa raamatun opetus: Silmä silmästä! Ei pidä alistua epäoikeudenmukaisuuteen vaan toimia silloin kun se on mahdollista.
Suomalaiset vässykät mitään ala tekemään. Lähinnä varmaankin nöyrästi pyytävät anteeksi etteivät saaneet tehtyä enemmän töitä tuona aikana, kylä tälläisen sossupummin elämä on helppoa.
Meikäläinen ottaa mieluummin miljoonat karenssit kuin alan tekemään töitä ilmaiseksi kapitalisteille.
JOS minut pakotetaan orjatyöhön en haluaisi olla sen virkailijan housuissa joka määräyksen on allekirjoittanut. Olen työtön ikärasismin takia ja maksanut tämän yhteiskunnan kassaan ihan tarpeeksi (35 vuotta)
Kyllä jahti alkaisi samalla hetkellä ja aikaa olisi loppuelämänsä kiusata kiusaajaa.
Ennenkaikkea tuo systeemi kierouttaa työmarkkinat. On yrityksiä, joissa töitä teetetään ilmaiseksi harjoittelijoilla, valtio maksaa kulut, ja on yrityksiä, joissa on isot työvoimakulut. Kummat mahtavat olla pystyssä muutaman vuoden jälkeen?
Kun jossain vaiheessa loppuu ilmainen työvoima, loppuu myös liiketoiminta. Eivät hyvään tottuneet lafkat kykene toimimaan ilman valtion piilotukiaisia, minkä yksi muoto on ilmainen harjoitteleva, koulutettu, kokenut työvoima. Tuollaiset firmat eivät kilpailussa pärjää.
On myös turha odottaa, että tuolla systeemillä töitä syntyy. Sehän nyt on sanomattakin selvää, että yritykset ovat olemassa tuottaakseen voittoa, ja voitto tulee menoja karsimalla. Tottahan toki ne palkkaavat vuoron perään työttömiä eivätkä työllistä, koska siitä syntyy kuluja. Mitä vähemmän kuluja, sitä enemmän jaettavaa omistajille. Voisin melkein arvata, että siksi tuo systeemi on saanut jatkaa näinkin pitkään, vaikka on tutkittua tietoa, ettei sillä ole ollut työllistämiseen tuon taivaallista vaikutusta.
Vitsikkäintä tässä on se, että valtio myös menettää ilmaistyövoiman olessa kyseessä ison määrän verorahoja, kun ei ole palkkatuloa, josta kantaa veroja. Tämä asia ei kuitenkaan painane porvarihallituksia. Rahaa tulee ja rahaa menee, ketä kiinnostaa? Porvarihallitus on olemassa vain ulosmitakseen kansallisomaisuuden ja tehdäkseen elämästä mahdollisimman kallista ja epämukavaa, lukuunottamatta pientä omistavaa joukkoa.
Lyhyesti ilmaistuna; kokonaisuuden kannalta haitallista toimintaa. Toisaalta, eipä se ihmetytä, kun ei tässä maassa muutenkaan osata aitaa seipäiltä nähdä. Tuntuu olevan tyypillinen juttu tämän maan kohdalla tuo. Varmaankin keskustelu juuttuu taas johonkin byrokratian lillukanvarsiin ja yksittäisen momentin ja pykälän tulkintaan... Sipilä hallitus halusi normitalkoita, vaan eipä ole vielä näkynyt ;)
Työ ei ole hyväntekeväisyyttä
http://mrantaiso.puheenvuoro.uusisuomi.fi/230762-tyo-ei-ole-hyvantekevaisyytta
"Työttömän velvollisuus ei ole työskennellä työttömyyskorvausta vastaan, työvoimatoimiston tehtävä ei ole välittää ilmaista työvoimaa yrityksille eikä veronmaksajan tehtävä ei ole maksaa ”palkkaa” yritysten puolesta. Työn tehtävä on tuottaa tekijälleen ja valtiolle lisäarvoa ostovoimana ja verotuloina. Vain oikea palkkatyö on parasta sosiaaliturvaa eikä suinkaan sosiaaliturvaa vastaan tehtävä pakkotyö."
Tuossa jutun lopun tiivistelmässä on kaikki se joka ei mene joidenkin päähän sitten millään.