Kuinka moni adventisti uskoo, että elämää pallollamme on ollut vasta n. 6000 vuotta?
Mihin adventistit perustavat käsityksensä?
Mihin adventistit perustavat käsityksensä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hei_
Sen kaiken aikakirjan ja sukuhistorian yms ja kaikki millä Raamatun aikajaksoa luomiseen voidaan ajoittaa ajoittuu maapallon luomistyö 6000 vuoden päähän.
Planeettana maa on ollut ties kuinka kauan, ettei planeetan iästä ole kyse.
Vedenpaisumus aiheutti suuria muutoksia maan pintaan. Maanjäristykset ja vesimassat sekoittivat maakerroksia, ja tätä tieteellinen aikalaskenta ei huomioi, ja siinä tulee siksi erimielisyyttä.
Valtavat metsät ja eläinkunta hautautui. Tiede ei huomioi tätä ja siksi aikalaskelmat eivät pidä yhtä. En tarkasti tunne näitä prosesseja.
Tässä kuitenkin se mitä asiassa minulla tulee mieleeni.
t. jarinhotelli
Tuossa minun muutamia ajatuksiani tähän asiaan liittyen...
http://otakoppi.webnode.fi/news/luomiskertomuksesta-ja-ns-nuoren-maan-kreationismista-vahan/
Tosiasiat+todistavat+jopa,+tieteessä+nuoren+maan+puolesta.+Ei+esim.+4,5+miljardia+vuotta+vanhan+puolesta.
Otetaanpa+pari+esimerkkiä.+Näitä+esimerkkejä+on+tosin+paljon,+mutta+nyt+vain+muutama+esimerkki.
Maan+magneettikentän+heikkeneminen.
Useita+havaintoja+maan+magneettikentän+heikkenemisestä+on+tehty+jo+noin+170:n+vuoden+ajan.
Tutkimusten+mukaan+maan+magneettikentän+puoliintumisaika+on+1400+vuotta.+Maan+magneettikenttä+on+korkeitaan+10.000+vuotta+vanha.+Tämän+vuoksi+10.000+vuotta+sitten+maa+olisi+ollut+magneettinen+tähti.+20.000+vuotta+sitten+maa+olisi+ollut+nestemäisessä+muodossa.+1+miljardi+vuota+sitten+maasta+ei+olisi+ollut+jälkeäkään+vaan+se+olisi+höyrystynyt+olemattomiin.
7000+vuotta+sitten+maan+magneettikenttä+olisi+ollut+32+kertaa+voimakkaampi+kuin+nyt+jos+oletetaan+tässä+ketjussa+se+että+maa+olisi+syntynyt+4,5+miljardia+vuotta+sitten.
Toinen+esimerkki.
Auringon+kutistuminen.
Tiesitkö,+että+aurinko+kutistuu+0,1+%+vuosisadassa.+Tuntuu+vähäpätöiseltä,+mutta+tämä+merkitsee+sitä+että+50.000+vuotta+sitten+aurinko+olisi+ollut+niin+suuri+että+meret+maan+pinnalla+olisivat+höyrystyneet.+Se+olisi+merkinnyt+myös+sitä+että+elämää+ei+olisi.
4,5+miljardia+vuotta+vanha+maa?
Ei+vaan+ainoastaan+muutamia+tuhansia+vuosia.
Raamatun+luomiskertomus+on+myös+tosiasioihin+perustuva+kertomus.
Kirjoitit "mnaat" jälleen pelkkää paskaa. Ja se johtuu siitä, että kopioit jonkun Suomi24 uskontopalstalla aikaisemmin kirjoitelleen hörhön valheita, ellet sitten se paskan levittelijä ollut sinä itse toisella nikillä.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/10131364/aurinko-on-nuori
Et kuitenkaan vaivautunut etsimään faktatietoa auringostamme. Yhtään tieteellistä linkkiä et laittanut väitteidesi pohjaksi Sellaisia te lahkojen orjat olette valheidenne levittäjinä.
Aurinko ei kutistu, vaan auringon koko vaihtelee sykleissä, joskin todella minimaalisesti ja silloinkin kyse on siitä, että aurinko hiukan laajenee ja kutistuu sykleissä. Auringon koko ei kuitenkaan pitkällä aikavälillä muutu miksikään. Vasta n. 4 miljardin vuoden päästä, kun aurinko on polttanut energiansa loppuun, siitä tulee punainen jättiläinen. Sitä odotellessa.
https://www.avaruus.fi/uutiset/aurinko-planeetat-ja-kuut/aurinko-pysyy-hammastyttavan-vakaasti-mitoissaan.html
Mitä siihen sinun väitteeseesi magneettikentän heikkenemiseen tulee, niin et näköjään vaivautunut kertomaan koko totuutta. Jätit tarkoituksella kertomatta sen, että magneettikenttien heikkeneminen liittyy siihen, että maan navat vaihtavat sykleissä paikkaansa ja siihen tarvitaan magneettikenttien heikkeneminen, että ko. prosessi olisi ylipäätään mahdollinen. Magneettikentät eivät siis heikkene kuin siksi ajaksi, kunnes napojen paikkojen vaihtuminen on toteutunut.
http://www.tekniikkatalous.fi/tiede/2014-10-15/Maapallon-magneettinen-napa-saattaa-vaihtaa-paikkaa-yhden-ihmisen-elinaikana-3256323.html
Aika moni. Koska kirkko opettaa niin.
>>Mihin adventistit perustavat käsityksensä?>>
Siihen, että heille sanotaan näin olevan.
Siihen, että adventistit lukevat Raamattua.
Maan magneettikentän kokonaismuutos ei ole altis napojen paikan muutokseen. Vaikka maan magneettikenttä vaihtaisi paikkaa joka viikko, ei kokonaiskenttä heikkenee ympäri maapallon samalla tavoin.
Napaisuuskäännökset ja kentän kokonais heikkeneminen on eri asia. Napaisuuskäännökset heikentävät jaksollisesti kenttää. Yleinen heikkeneminen on eri asia. Noin 4000 vuoden kuluttua ei kenttää ole ollenkaan. Mitäs sitten?
Siinä meillä varsinaiset tiedemiehet kertovat miten asiat ovat, mitä noihin sitten sanomaan, täysin tietämättömien kanssa mistään asiasta keskusteleminen on mahdotonta!
Älä "eitässäairuitatarvita" viitsi jauhaa paskaa, kun et tiedä mitään. Kirjoituksesesi oli sitä itseään sontaa ja siinä ei ollut edes siteeksi faktaa.
Sinun kaltaisia paskanjauhajia riittää, mutta luulisi edes uskovaisen oppivan edes joissain asioissa puhumaan totta. Taitaa se kuitenkin olla vaikeaa, kun on niihin valheisiin niin jo tottunut siellä lahkoissa.
"Maapallon magneettikentät ovat vaihtaneet napaisuutta monta kertaa planeetan historian aikana.
Ryhmä tutkijoita on havainnut magneettikentän heikkenevän nyt nopeammin kuin aiemmin. Se on aiempien tutkimusten valossa merkki siitä, että navat vaihtavat pian paikkaa. Tutkijoiden mukaan tämä saattaisi tapahtua muutaman tuhannen vuoden kuluessa."