Minkä vuoksi media käyttää nykyisin termiä "siirtolainen" Ei se ole siirtolainen joka saa pakolais-statuksen maahan tunkeutuessaan. Jos itse menen siirtolaisena vaikkapa Saksaan niin kyllä minun on itse hankittava asunto ja toimeentuloni. Kuvitteleeko joku että Saksaan mennessäni juna-asemalla on sosiaalitantta vastassa joka antaa diskorahaa, hommaa asunnon, järjestäää kielikoulutuksen, toimintaa etten turhaudu ja raiskaa, vaatteet, terapian, maksaa perheeni matkan Saksaan,,,,,,
Ei ole siirtolaisia nuo tunkeutujat, eivät ole.
Ei ole siirtolaisia nuo tunkeutujat, eivät ole.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Media käyttää sanoja, joilla muokataan mielikuvia. Milloin nämä on sotalapsia, milloin evakoita, milloin siirtolaisia, milloin paperittomia kansalaisia. Kaikki perustuu kuitenkin yhteen ja samaan eli VALHEESEEN.
Tässä kommentissa tuli kaikki kiteytettynä, siihen ei ole lisättävää. Kiitos hyvästä kommentista!
....ei se vale ole, ne on 'siirtolaisia' siksi kun ne EI OLE pakolaisia. Pakolaisen, siis oikean pakolaisen, ja näitten siirtolaisten, eli maahantunkeutujoiden, ero on huima.Suurin osa näistä jatkuvasti tänne hinkuvista EI ole pakolaisia. Media on ottanut onkeensa ja lakannut nimittämästä niitä pakolaisiksi, kun EIVÄT sitä ole. Ovat elintasopakolaisia, ei OIKEITA pakolaisia.Näitä ei pidä vastaanottaa mihinkään.Levittävät vaan sitä omaa osaamistaan joka paikkaan mihin saavat asettua.
Siirtolaisella on oikeus olla maassa, nämä ovat maahantunkeutujia eli matuja
Turvapaikanhakija olisi kaiketi melko neutraali ja paikkansapitävä nimitys. Saahan sitä hakea, vaikkei tarvetta olisikaan.
Siirtolaisista puhumisen eräs syy voisi olla se, etteivät ne kumminkaan ole pakolaisia.
Suomen itsenäisyyden 100-vuotisjuhlavuoden suvakkiteemaan kuuluu yhtenä olennaisena osana yrittää luoda mielikuvaa laittomista maahantunkeutujista "siirtolaisina" ja jonain ylistettävinä omaa kansaa parempina juhlakaluina.
Mustavalkoinen ns. "kättelyjuhlakolikkokin" kuuluu samaan sarjaan ja agendaan...
Tuo on vain heikolla itsetunnolla varustetun suomalaisen mielikuva omasta ajatusmaailmastaan.
Siirtolaisella on matkustusasiakirjat kunnossa kun tulee maahan ja työ ja asuntohankittuina.
Juuri niin nuo ovat OIKEAN MAAHANMUUTTAJAN AINOAT OIKEAT KRITEERIT.
Valtamedian on alettava käyttää oikeita nimityksiä tuon valehtelun sijasta.
Että silleen.
Elintasosurffari ja isis-soturi ovat oikeita nimityksiä niille.
Ooops, päänirrottajat on aivokirurgeja.
NO ilmankos niiden edut ovat niin isot ja asunnot uusia. Että silleen.
Siirtolaisuus on "valtioiden rajat ylittävää muuttoa, jonka tarkoitus on oleskella maassa pitkään. Useissa EU-maissa ja myös Suomessa siirtolaisuuden rajaksi, esimerkiksi
tilastoissa, on asetettu yksi vuosi."
http://www.migrationinstitute.fi/files/pdf/siirtolaisuus_suomessa_ja_euroopassa/opettajan_opas.pdf
"siirtolaisuuden rajaksi, esimerkiksi tilastoissa, on asetettu yksi vuosi"
No ilmankos niitä laittomia maahantunkeutujia ei saada lähtemään kirveelläkään hevonvittuun Suomesta...
Ja suvakkihuoramediassa voivotellaan jatkuvasti palutuspäätöksen saaneiden suklaanappisilmäisten kohtaloa ikäänkuin palautuspäätöksen antaneita manipulaatiomielessä huonoiksi ihmisiksi syyllistäen...
Koska mitään muutakaan määritelmää ei voida käyttää, jos halutaan edes jossain kohtaa pysyä totuudessa mukana.
Lisäksi siirtolaiset ovat paljon hajanaisempi ryhmä. Siirtolaisuuden alle kun voidaan laittaa ihan rehellistä työperäistä maahanmuuttoa.
Siirtolainen on sanana positiivisempi, kuin pahoin ryvetetyt turvapaikanhakija, pakolainen ja kielteisen päätöksen saanut. Saati paperiton laiton maassa oleskeleva.
Tuo suvakki toimittajien valehtelu on saatav loppumaan medioissa. Asioista pitää käyttää oikeita nimityksiä ja termejä valehtelemalla ja vääristelemällä tilanne vain pahenee koko ajan lisää ja se " Vihapuhe " lisääntyy. Suomen kansalle, ei valehdella päin näköä selvistä asioista medioissa. PISTE. Että silleen.
Tuonkin sanan käyttöön on ilmeisesti ylenannollakin annettu täsmäohjeet. Kuuntelin huvittuneen ärsyyntyneenä eilen aamulla 'uutisia', jossa uutistenlukija mainitsi minuutin pätkässä tuon sanan 'siirtolainen' viidesti, liioitellun selkeästi sen ääntäen, jotta kaikki varmaan huomaisivat, että näin tässä nyt sanotaan. En ole paljon tutustunut manipulaatioimisen teoriaan; uppoaako korostettu sana alitajuntaan helpommin vai oliko tuo lukijan henkilökohtainen protesti tyyliin 'minut on käsketty sanomaan näin, mutta teen tämän vastoin omaa tahtoani'?
Ensin ne olivat pakolaisia. Sitten alettiin käyttää sanaa turvapaikanhakija, vastineeksi nopeasti yleistyvälle kuvukselle 'maahantunkeutuja'. Siitä kehittyi kansan kesken laiton turvapaikanhakija ja turvapaikkaturisti. Elintasopakolainen kuvasi ehkä parhaiten tuota kansainvaellusta. Maailmassa on niin paljon alle $2 päivässä tienaavaa rutiköyhää, että heitä ei voi mitenkään kuvitella muuttamassa länteen. Heitä on autettava siellä, missä ovat. Mutta näinhän ei tehdä, koska tuleva sekasorto ja sota on ollut suunnitelmissa niin pitkään ja on olennainen osa pahuuden valtojen vallanhimoista, ahnetta Agendaa.
suuri joukko näistä "siirtolaisista" on oman maansa oikeutta pakenevia rikollisia?
Tällaisia
https://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/112085-ruanda-oikeudenkaynti-hovioikeus-afrikkaan
Niinpä, irakilaisiahan ne olivat ne tuntitolkulla kiduttaen eläkeläistä tappaneet matutkin siellä Kajaanissa...
Siirtoloinen olisi osuvampi termi.
Irakin maahanmuuttoministeri pyytää ”Suomea ja muita maita” lopettamaan irakilaisten pakkopalautukset
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000005046940.html
eivät nämä kelpaa edes takaisin?
miksi niitä palautuskeskuksia ei perusteta joista laiton maassa olija pääsee ulos vain poistumalla maasta niin kaikki lähtevät vapaaehtoisesti ja laillisesti?
Moni on eläkeläinen jo 18 vuotiaana.