Oksentaminen ja laihdutus

Ylipainoinenlaihduttaja

Moikka eli oon 12 vuotias ja mitat on 157cm ja 54kg haluisin laihduttaa 15-20kg. Eli siis miten pystyy oksentaan kaiken (tai sen mitä pystyy) helposti. Kun oksennan nii tuntuu että sinne jää tai ei tule mitään. Yritän siis olla aina alle 400kcal mut joskus lipsuu nii oksennan. Nii siis miten saa oksennettuu kaiken

5

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terttu.Tampereelta

      Juttelehan asiasta ensin vanhempiesi kanssa.
      Tuollaiset temppuilut pitää kyllä unohtaa. Olet kasvuiässä ja tarvitset kyllä kaiken ravinnon mitä syöt.

    • asjdkajhdfa

      Ei kannata, tuon ikäisenä varsinkaan. Ravinnon puute ikäiselläsi vaikuttaa kasvuun ja muuhun kehitykseen. Voit jäädä mm lyhyemmäksi mitä jäisit normaalilla syönnillä. Pidempiaikaisena voi vaikuttaa myös pitkälle tulevaisuuteen, siihen, miten terveenä pysyt.

      Olet ikäiseksesi painoindeksin mukaan riippuen tarkasta iästäsi ja joistain muista seikoista suunnilleen normaali- ja ylipainon rajalla, enemmän normaalipainon puolella. Voi tuntua, että ylipainoa olisi enemmän, mutta yleisesti ottaen ylipaino määritellään näin. Voihan sitä painoa pudottaa, että olo olisi kevyempi ja olisi enemmän normaalipainon keski- tai alavaiheilla, mutta keinojen on oltava oikeat.
      Sinun ikäisen tulisi halutessaan pudottaa painoa kohtuullisemmalla vauhdilla pääasiassa lisäämällä liikuntaa ja karsimalla herkuista tai etsimällä kevyempiä herkkuja entisten tilalle.

    • Hoikkapoila

      Vatsahapor pilaavat takahampaat. Todennäköisesti hammaslääkäri ohjaa jatkohoitoon huomatessaan syömishäiriön.

      Tuossa iässä laihdutus aiheuttaa kehityshäiriöitä. En ainakaan itse haluais jäädä pienimunaiseksi tai rintaiseksi enkä kääpiöksi epäteeveen ruokavalion vuoksi.

    • Valpuri.vilpuri

      Sinulla on selvästi syömishäiriö ja tarvitse ongelmaan apua. Keskustele äitis kanssa ja koulussa terveydenhoitajan kanssa

    • jfhgdffdsfsf

      Ihan oikeasti hei! Tuossa iässä kun aloittaa syömishäröilyn, niin ei ehkä tervettä päivää enää elämässään näe. En suosittele. Olet ihan nk. normaalipainoinen aikuisten mitoilla. Pituutesi saattaa jopa vielä muuttua eli lisääntyä. Vähän naisellisemmat muodot tuntuvat varmaan ikäviltä lapsuuden jälkeen, niihin kyllä tottuu. Ei dieettejä tuossa vaiheessa! Käy juttelemassa terkkarin kanssa.

      Et jaksa kauaakaan pyörtymättä kuurillasi. Oksentelu vie sekä äänen että hampaat. Et onnistu sitä salaamaan. Todennäköisesti menetät aliravitsemuksen johdosta hiuksetkin. Kun hormonitoiminta (sinun painoisella kuukautiset ovat jo alkaneet) loppuu, on seurauksena osteoporoosi eli luukato. Nälkiintymisen jälkeen saatat kärsiä koko loppuelämäsi erilaisista kiusallisista vatsan- ja suoliston toiminnanhäiriöistä.

      Joudut pakkohoitoon, ja siinäpä olet sänkyyn sidottuna ja kurkkuusi kaadetaan letkun kautta 2400 kcal tai mitä nyt lääkäri hyväksi näkee. Se jälkeen taatusti massua turvottaa. Liikkuminen on kiellettyä, ja jos kitiset, sinuun pistetää psykoosilääkkeitä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      112
      6945
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      391
      6621
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3337
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      128
      2889
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2484
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      38
      2039
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe