Halal-lihan syönti

ajattelin.vain

Jos ostat kaupasta lihaa ja siinä lukee halal niin osallistuuko sen lihan syöjä uskonnollisen sakramenttiin?

Käsittääkseni liha on teurastettu Allahin kunniaksi ja islaminuskon riittien mukaisesti. Jos siis tietoisesti syöt toisen jumaluuden kunniaksi tehtyyn sakramenttiin niin teetkö sillon väärin?

16

1340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhdasta-on

      Vastaus kysymykseesi löytyy tästä.
      http://keskustelu.suomi24.fi/t/14661836/maitojauhe---halal

      Sian lihakin on halalia Koska uuden liiton aikakautta, niin nytKaikki ruoka on puhdasta halallia Apt:10:9-15 "Ja seuraavana päivänä, kun he olivat matkalla ja lähestyivät kaupunkia, nousi pietari noin kuudennen hetken vaiheilla katolle rukoilemaan. Ja hänen tuli nälkä, ja hän halusi ruokaa. Mutta sitä valmistettaessa hän joutui hurmoksiin. Ja hän näki taivaan avoinna ja tulevan alas astian, ikäänkuin suuren liinavaatteen, joka neljästä kulmastaan laskettiin maahan. Ja siinä oli kaikkinaisia maan nelijalkaisia ja matelijoita ja taivaan lintuja. Ja tuli ääni, joka sanoi hänelle: "Nouse, Pietari, teurasta ja syö."
      Mutta Pietari sanoi: "En suinkaan, Herra; sillä en minä ole ikinä syönyt mitään epäpyhää enkä saastaista." Ja taas ääni sanoi hänelle toistamiseen: "Minkä Jumala on puhdistanut, sitä älä sinä sano epäpyhäksi.
      10:28 Ja hän sanoi heille: "Te tiedätte, että on luvatonta juutalaisen miehen seurustella vierasheimoisen kanssa tai mennä hänen tykönsä; mutta minulle Jumala on osoittanut, etten saa sanoa ketään ihmistä epäpyhäksi enkä saastaiseksi.
      11:9 Niin vastasi ääni taivaasta toistamiseen ja sanoi: 'Minkä Jumala on puhdistanut, sitä älä sinä sano epäpyhäksi.'

      • Oikea.paistolämpötila

        Sianliha erämaassa paistettuna, oli shokki sinne vaeltamaan lähetetylle valitulle kansalle. Medium siasta sai trikinejä ja siksi se sai huonon maineen, eikä saanut enää KOSHER leimaa kylkeensä tai kannikkaansa.

        Sianliha on sellaista, että se pitää osata paistaa kypsäksi. Ei sianliha saastaista ole. Medium sikaa syövät sen sijaan ovat valittuja idiootteja, söi sitä sitten samaan aikaan maitotuotteiden kanssa tai ilman.


    • Paleslastenko_bloodyMary

      Jos löydät kylmätiskistä astiallisen verta, jonka kyljessä lukee Blood/KOSHER, niin vedätkö sen ykkösellä naamaasi, vai nautitko paistettuina plättyinä?

      • ihana-Jeesus

        Roomalaiskirje:
        14:23 mutta joka epäröi ja kuitenkin syö, on tuomittu, koska se ei tapahdu uskosta; sillä kaikki, mikä ei ole uskosta, on syntiä.

        Ap.t. 15:28-29 "Sillä Pyhä Henki ja me olemme nähneet hyväksi, ettei teidän päällenne ole pantava enempää kuormaa kuin nämä välttämättömät: että kartatte epäjumalille uhrattua ja verta ja lihaa, josta ei veri ole laskettu, ja haureutta. Jos te näitä vältätte, niin teidän käy hyvin. Jääkää hyvästi!"
        Ap.t. 16:4 Ja sitä mukaa kuin he vaelsivat kaupungista kaupunkiin, antoivat he heille noudatettaviksi ne säädökset, jotka apostolit ja Jerusalemin vanhimmat olivat hyväksyneet. > Siirry
        Ap.t. 21:25 Mutta uskoon tulleista pakanoista me olemme päättäneet ja kirjoittaneet, että heidän on välttäminen epäjumalille uhrattua ja verta ja lihaa, josta ei veri ole laskettu, ja haureutta." > Siirry
        Ilm. 2:14 Mutta minulla on vähän sinua vastaan: sinulla on siellä niitä, jotka pitävät kiinni Bileamin opista, hänen, joka opetti Baalakia virittämään Israelin lapsille sen viettelyksen, että söisivät epäjumalille uhrattua ja haureutta harjoittaisivat. > Siirry
        Ilm. 2:20 Mutta se minulla on sinua vastaan, että sinä suvaitset tuota naista, Iisebeliä, joka sanoo itseään profeetaksi ja opettaa ja eksyttää minun palvelijoitani harjoittamaan haureutta ja syömään epäjumalille uhrattua. > Siirry

        Biblia (1776)
        Että te vältätte epäjumalain uhria, ja verta, ja läkähtynyttä, ja salavuoteutta. Jos te niitä vältätte, niin te teette hyvin. Olkaat hyvästi!

        Ruotsi (1917)
        att I skolen avhålla eder från avgudaofferskött och från blod och från köttet av förkvävda djur och från otukt. Om I noga tagen eder till vara för detta, så skall det gå eder väl. Faren väl."

        Englanti (KJV 1789)
        That ye abstain from meats offered to idols, and from blood, and from things strangled, and from fornication: from which if ye keep yourselves, ye shall do well


    • Kosser-ruokaa

      Ap.t. 15:28-29 "Sillä Pyhä Henki
      ja me olemme nähneet hyväksi,
      ettei teidän päällenne ole pantava enempää kuormaa kuin nämä välttämättömät:
      että kartatte epäjumalille
      uhrattua
      ja verta
      ja lihaa,
      josta ei veri ole laskettu,
      ja haureutta.
      Jos te näitä vältätte,
      niin teidän käy hyvin.
      Jääkää hyvästi!"

      Jos te näitä vältätte, niin teidän käy hyvin. Jääkää hyvästi!"

    • ennnnsöisi

      Halal liha on epäjumalille uhrattua.

    • AofD

      Halal-liha vinkuu vielä pannullakin.

    • capiche

      Halal- liha on teurastettu Jumalan Moosekselle ja israelin kansalle antamien ohjeiden mukaan. Islam on juutalaisuuden ja kristinuskon kanssa aabrahaminen uskonto, eli uskomme Aabrahamin, Iisakin ja Jaakobin Jumalaan. Mooseksen kirjojen tekstit ovat myös muslimien pyhiä tekstejä. Nehän kertovat mm. Aabrahamin pojasta Ishmaelista, jonka jälkeläisten parissa islam sai alkunsa. Sen lisäksi muslimit pitävät Jeesusta profeettana.

      Jos ruoka on siunattu Allahin nimeen, niin se on samalla siunattu meidän Jumalamme nimeen. Allah on nimittäin vain Jumala arabiaksi ja arabialaiset kristityt kutsuvat Jumalaa myös Allahiksi. Halal- ja kosher-ruoat ovat mahdollisimman puhdasta ruokaa, johon ei käytetä lisäaineita. Syön niitä sen vuoksi aina hotellien aamiaisella.

      Kristityt eivät muutenkaan usko epäjumaliin tai niiden voimiin. Esineet ovat esineitä, on vain yksi Jumala.

      Paavali opetti näin Korinttilaiskirjeessä:

      4.Me tiedämme, ettei epäjumalia ole olemassa, on vain yksi ainoa Jumala. 5 Onhan tosin sekä taivaassa että maan päällä niin sanottuja jumalia, moniakin jumalia ja herroja, mutta
      6 meillä on vain yksi Jumala, Isä. Hänestä on kaikki lähtöisin, ja hänen luokseen olemme matkalla. Meillä on vain yksi Herra, Jeesus Kristus. Hänen välityksellään on kaikki luotu, niin myös meidät.
      7 Mutta kaikilla ei tätä tietoa ole. Tottumuksesta epäjumaliin jotkut lihaa syödessään edelleenkin ajattelevat, että se on epäjumalille uhrattua, ja tämä tahraa heidän epävarman omantuntonsa. 8 Ei ruoka vie meitä lähemmäs Jumalaa. Emme menetä mitään, jos jätämme syömättä, emmekä voita mitään, jos syömme.

      • Anonyymi

        Allah on Saatanasta ja siten mahdollisimman kaukana Jumalasta. On aikamoista eksytystä kirjoittaa noin!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Allah on Saatanasta ja siten mahdollisimman kaukana Jumalasta. On aikamoista eksytystä kirjoittaa noin!

        Tuo allah nimeenomaan on jumala arabian kielellä. Kristityt arabit viittaavat jumalaan nimellä allah.

        Ymmärryksesi ja sivistyksesi on selvästi vajavaista.


      • Anonyymi
        he-ma kirjoitti:

        Tuo allah nimeenomaan on jumala arabian kielellä. Kristityt arabit viittaavat jumalaan nimellä allah.

        Ymmärryksesi ja sivistyksesi on selvästi vajavaista.

        Itseasiassa Allah ei tarkoita pelkästään jumalaa arabiaksi, vaan se tarkoittaa tiettyä jumalaa englanniksi the God. Mohammed levitteli aikamoisia valheita jumalastaan eli Allahista, joka on ristiriidassa kristinuskon/juutalaisen rakkaudellisen Jumalan kanssa. Joten he eivät ole sama Jumala!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Itseasiassa Allah ei tarkoita pelkästään jumalaa arabiaksi, vaan se tarkoittaa tiettyä jumalaa englanniksi the God. Mohammed levitteli aikamoisia valheita jumalastaan eli Allahista, joka on ristiriidassa kristinuskon/juutalaisen rakkaudellisen Jumalan kanssa. Joten he eivät ole sama Jumala!

        Muhammad (lhsll) ei valehdellut allahistaan sen enempää kuin raamatunkaan kirjoittajat. Mielikuvitusolennon tekemisiä kuvailtaessa tuotetaan fiktiota. Kyseessa on sama mörökölli ja se on helppo todeta lukemalla sekä raamattua että koraania.


    • mielen-rauhaa-

      Allahilla ei ole Poikaa; Allah ei myöskään ole Isä ja (1 Joh.2:22) ”Kuka on valhettelija, ellei se, joka kieltää sen, että Jeesus on Kristus? Hän on anti-kristus, se, joka kieltää Isän ja Pojan.” (Joh 8:40, 44-45) ” Mutta nyt te tavoittelette minua tappaaksenne, miestä, joka on puhunut teille totuuden, jonka hän on kuullut Jumalalta. Niin ei Aabraham tehnyt. Te olette isästä perkeleestä, ja isänne himoja te tahdotte noudattaa. Hän on ollut murhaaja alusta asti, ja totuudessa hän ei pysy, koska hänessä ei totuutta ole. Kun hän puhuu valhetta, niin hän puhuu omiaan sillähän on valhettelija ja sen isä. Mutta minua te ette usko, sentähden että minä sanon totuuden.” Mutta nyt te tavoittelette minua tappaaksenne, miestä, joka on puhunut teille totuuden, jonka hän on kuullut Jumalalta. Niin ei Aabraham tehnyt.1.Ms. 12:3 Ja minä siunaan niitä, jotka sinua (Aabraham) siunaavat, ja kiroan ne, jotka sinua kiroavat,

      Joten allahin nimessä siunattu ruoka ei ole Aabrahamin, Iisakin ja Jaakobin Jumalan kanssa missään tekemisissä.

      "Jos ruoka on siunattu Allahin nimeen, niin se on samalla siunattu meidän Jumalamme nimeen. Allah on nimittäin vain Jumala arabiaksi ja arabialaiset kristityt kutsuvat Jumalaa myös Allahiksi. Halal- ja kosher-ruoat ovat mahdollisimman puhdasta ruokaa, johon ei käytetä lisäaineita. Syön niitä sen vuoksi aina hotellien aamiaisella."

    • Halal tai kosher lihan syöjä on osallinen eläinrääkkäykseen, ei muuhun.

      • Anonyymi

        Tuoreena teurastamolta ainakin täälläpäin suoraan asiakkaalle


      • Anonyymi

        Totta tuokin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      269
      4921
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3404
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      42
      3308
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2599
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1817
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1630
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1428
    8. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      13
      1295
    9. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1035
    10. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      70
      1027
    Aihe