Unilääkitys

Minulla menee jo monetta vuotta uneen Ketipinor 400 mg ja Truxal 200 mg. Annostusta ei ole tarvinnut nostaa, joten se tehoaa lähes joka yö samalla pitoisuudella. Ilman noita lääkkeitä en pysty nuukkumaan. Olen kokeillut. Nyt on alkanut herätä ajatus, että voisiko tuota aika raskasta lääkitystä pudottaa ja lopuksi lopettaa kokonaan. En vain kestä ajatusta enkä oloa nukumatonta yötä. Miten saan lääkitykseni pois? Pikku hiljaa vähennellen vai kertarysäyksella? Terveydelle tuo lääkitys ei varmaan tee hyvää pitkällä aikajänteellä,

5

442

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lopetpp

      Mä itse keskustelisin asiasta ja lääkkeen lopetustavasta lääkärin kanssa. Lopettaisin yhden lääkkeen kerrallaan niin hitaasti annosta järjestelmällisesti pienentäen ettei tule lopettamiseen liittyviä vieroitusoireita eikä mahdollisia univaikeuksia. Jos tulis, stoppaisin vähennyksen kunnes tila tasoittuu. Kertarysäys lopetus on erittäin huono idea antipsykoottien mutta myös muiden psyykelääkkeiden kanssa. Kun lopetat vähitellen, annat aivojesi ja mielesi tottua pienenevään annokseen eikä viekkaritkaan ole niin voimakkaita. Jos on kauan käyttänyt, miksi hötkyillä lopetuksessa? Ei se kertarykäys mikään terveellisempi idea ole, päinvastoin.
      Kannattaa valita sellainen ajankohta lopetukseen että ei ole paljon stressiä.

      • lopetppp

        "Terveydelle tuo lääkitys ei varmaan tee hyvää pitkällä aikajänteellä"

        Se pitää vaan punnita, hyödyt vs haitat - näkokulmasta. Onko lääkkeestä saatu mahdollinen hyöty haittoja suurempaa.

        Jotkut voi hyötyä annoksen vähentämisestä, vaikka eivät täysin lopettaisikaan.


    • IteKokeilinNäin

      Itellä oli kanssa unilääkkeet mutta ei niistä silleen mitään apua, tuli toki torkuttua taju kankaalla mutta jotenkin jäi kuitenkin unettomuutta päälle, joten lopetin lääkkeet ja kokeilin melatoniinia. Nyt kun nukkuu melatoniinilla joka debot niin ei lopu sen vaikutus kesken yöunien vaan nukkuu lepposasti aamuun asti ja näkee hyvin selviä unia :)

    • raikast

      Tarkastaisin ensin, onko elintavoissa muuttamisen mahdollisuutta. Itse lopetin lääkityksen ruokavaliomuutoksen avulla ja lisäsin varsinkin ulkoliikuntaa. Myös säännölliset elintavat auttavat nukkumaan tarvittavan unenmäärän. Käytin alkuun myös melatoniinia, mutta nyt tarvitsen sitäkin vähemmän.

    • riippuvainenaina

      Olen jo monta vuotta ottanut Dormicum-tabletin 15 mg illalla. Uneen pääsy oli aina vaikeaa, nyt nukahdan kuin vauva. Joskus mietin, onko se hyväksi. Mutta unen tarve voittaa kaiken!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2749
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2497
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2201
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2016
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1507
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1363
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1042
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      994
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      808
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      791
    Aihe