Näkemyseroja?

Lujausko

"Elintapalääkäri Vilho Ahola esitti Facebook-sivullaan seuraavan väitteen: "Liha, kananmunat ja rasvaiset maitotuotteet yhdistyvät väestötutkimuksissa huonompaan terveyteen." Tällaiset väitteet olivat vielä vuosikymmen tai vuosikymmeniä sitten melko yleisiä, mutta nykyään onneksi aika harvinaisia. Yleensä en puutu yksittäisten lääkärien ravitsemusväitteisiin, koska lääkärien ravitsemuskoulutus on vähäistä, mutta Aholalla on niin paljon seuraajia, että virheelliset väitteet voivat levitä laajemmallekin.
Tiedustelin Aholalta, mihin tutkimuksiin väite perustuu, mutta hän närkästyi kritiikistä eikä kertonut sellaisia tutkimuksia ja pyysi pian lopettaan asiasta keskustelun sivullaan. Sivun isännällä on tietenkin oikeus isännöidä sivuaan, miten parhaaksi näkee, mutta keskustelu jatkukoon muualla, jotta asiaan saadaan selvyys. Olen itse kahlannut runsaasti näitä ravitsemukseen liittyviä väestötutkimuksia läpi, ja tutkimusten kokonaiskuvan perusteella mainitut liha, kananmunat ja rasvaiset maitotuotteet eivät yhdisty huonompaan terveyteen. Rasvaisten maitotuotteiden osalta on myös jonkin verran viitteitä parempaan terveyteen, ja kananmunien osalta on tullut viime vuosina kotimaista näyttöä yhteydestä parempaan terveyteen.
Toivotan Vilho Aholan tervetulleeksi selventämään, mihin tutkimuksiin väite perustuu. Täällä on tieteeseen perustuva keskustelu ja kyseenalaistaminen sallittua."

https://www.facebook.com/

3

2557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juntti_A-H

      Lääkärinä siis Antti Heikkilänkin ravitsemuskoulutus on vähäistä.

    • vhhmies

      Antti Heikkilä on profeetta omalla maallaan. Vaikka tosin nyt asuukin Saksassa.

    • karijuhaniVantaa

      Minulla ei ole näkemyksiä ...on vain eroja.. Olen eronnut 7 vaimositani

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      103
      2988
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2395
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1926
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1500
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1470
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1355
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      892
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      877
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      836
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      749
    Aihe