Työtarjoustieto

vähän_tietoa_tarvis

mol.fi-palvelun omilla sivuillani.

Niin, mulle tuli eilen sähköpostiin TE-toimistosta viesti, että mun cv-netti ei ole enää voimassa. Tässä ilmoituksessa kyllä selvästi sanottiin, että cv-netti on vapaaehtoinen ja sen tekemättä jättäminen ei ole syy karenssiin tms.

Mutta nyt kun tänään menin sitä cv-nettiä laittamaan, niin yllätys, yllätys, mun tiedoisas on etusivulla että 20.1. mulle on annettu työtarjous. Nyt on 24.1. ja viimeistään 3.2. pitää mennä ilmoitus TE-toimistoon olenko paikan saanut vai ei.
Mutta ongelma tässä jutussa nyt on, että siinä netissä mun mol.fi-tiedoissa olevassa työtarjousilmoituksessa ei ole minkäänlaista yhteystietoa tähän työnantajaan, vaikka sen nimeltä sanotaankin eli kyseessä on mun asuinkaupunki. Ei mitään muuta tietoa kuin että työtarjous.
Tuleeko tästä siis tarkempi tiedote kotiin? Vai pitääkö minun soitella ihan umpimähkään tonne kaupungille että hei, mulle on työkkäri pistänyt tiedon, että te tarjoatte mulle töitä jostain, en vain tiedä mistä!

3

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloittaja_vastaa

      ok, joo, näytti tulevan postissa tarkempi tieto. Joten yhteydenottoon vaan.

    • vastauskin_jo

      Päivitetään tähän tilannetta tämän asian suhteen, vaikka tuskin ketään kiinnostaa.
      Mutta heti laitoin hakemuksen kun posti kirjeen toi. Sai soittaa tai laittaa sähköpostitse. No, laitoin sähköpostia, säästyypä puhelinlaskua, internetmaksun joka tapauksessa kuukausittain maksan.
      No, vastaus tuli tänään. Ja hyvin tyhjentävä vastaus olikin, mutta toisaalta sopii kyseisen kaupungin suhdetoiminnan kuvaan: Kiitos hakemuksestasi!

      Eikä mitään muuta.

      Heippa ja hyvää jatkoa.

      Mutta toisaalta, tämä sama paikka on mulle annettu joskus aikaisemminkin haettavaksi kun kävin asioimassa silloisen ammatinvalintapsykologin tykönä, aikaa on jo vierähtänyt tuosta käynnistä. Mutta silloin soitin, ja paikka oli kuulemma jo täytetty ajat sitten. Eli! Ilmeisesti tämä on jonkinlainen sopimuspaikka te-toimiston ja kaupungin välillä, että kun ei tuolla toimistolla mitään tarjottavaa muuten ole, niin saatte sitten toimenne tehtäväkuvan täyttämiseksi antaa vaikka tämän aina tiedoksi jollekin tyhmälle, joka sitten on velvoitettu hakemaan ja vastaus tulee tyyliin: Kiitos hakemuksesta! Tai kuten silloin soittaessa, hieman hekotellen vastasi, että täytetty jo.

      Heippa ja hyvää jatkoa!

    • huijausta

      Monet kaupungin avoimet työpaikat ovat yleensä ns. lumetyöpaikkailmoituksia. Niissä kyseinen työtehtävä laitetaan avoimeen hakuun mol.fi sivustolle, vaikka kyseiseen työtehtävään on jo tiedossa työntekijä. On esim. voinut olla määräaikainen työsuhde ja kun se päättyy, niin työntekijälle on jo luvattu, että hän saa jatkaa, ja että tehdään uusi määräaikainen sopimus. Siitä huolimatta kyseisestä työpaikasta pistetään ilmoitus mol.fi sivustolle, ja monet ihmiset hakevat sitten kyseistä paikkaa turhaan. Ja työkkäri lähettää niistä työtarjouksia ihan turhaan. Kaupungit eivät tee tätä tahallaan, vaan laki määrää, että avoimena olevat työpaikat pitää aina laittaa julkiseen hakuun. Siinä ei oteta ollenkaan huomioon sitä vaihtoehtoa, että kyseiseen työpaikkaan on jo valmiina työntekijä. Outo laki. Vaan onhan se sitten työssäkäyvien virkamiesten ja kaiken maailman kansanedustajien kivempi lukea mol.fi sivustoa ja ilkeästi huomautella, että ooh, katsokaa miten monta työpaikkaa kaupungillakin on taas vapaana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe