Mitä te muut työttömät syötte?

Mietin tässä kasvisburgeria syödessäni, että mitä te muut työttömät yleensä syötte, koska itse olen alkanut syömään paljon kasviksia koska tavoitteeni on elää tulevaisuudessa 100% ilman minkäänlaisia lihatuotteita (hyväksi terveellisyydelle).

Esim aikaisemmin söin aamuisin muroja maidon kanssa, mutta pari vuotta sitten korvasin murot veteen keitetyllä puurolla, ja koska join kahvia ainoastaan maidon kanssa on tee korvannut sen kokonaan.

Mediassa yleensä mainostetaan työttömien nauttivan epäterveellistä ruokaa, niin ajattelin kysellä pitääkö se paikkansa?

13

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lottovoittaja99

      Syön kaviaaria pelkästään ja juon shampanjaa jotka noi luuseri paskat työssäkäyvät joutuu kustantaa

    • kokkaillaan

      4-viljanpuuro marjoilla, itsetehty kaurapellavasämpylä pikkusiivulla juustoa ja kalkkunaleikkeellä, appelsiinituoremehua
      päiväkahvi kotitekoinen mustikkamuffini
      mandariini
      Shepherd's pie vesimelonia, vesi,
      AB-jogurttia kera myslin
      vettä pitkin päivää

    • Rotta5678

      Aamulla juustovoileipä, tai jos olen menossa haastikseen niin Elovena pussipuuro, että tulee hyvä aamukakka. Syön vain yhden lämpimän ruoan, aineksina yleensä jauheliha makaroni tai kana riisi. Annoksia voi piristää esim pakastevihanneksilla, pavuilla, Pirkan tomaattikastikkeella tms. Viimeksi hurjastelin ja laitoin hapanimeläkastiketta. Yhdestä 400 g lihapaketista syön kolme päivää.

      Ja ihan samalla tavalla söin opiskellessa, vaikka nyt jää ainakin 500 € enempi käteen. Tietty myös pakastepizzalla hemmottelen itseäni, ja kumppania tavatessa ostan mitä huvittaa. Mun kissalla on itseasiassa parempi ja kalliimpi ruokavalio kuin minulla.

    • samo_vaari

      Tänään tiistaina 60v. työttömän äijän menu oli seuraavanlainen:
      aamulla: herättyäni hörppäsin lasin vettä. Sitten lautasellinen suolatonta kaurapuuroa. Lasi maitoa. Pieni pulla. suolakinkkuviipale. pari kupillista mustaa kahvi ilman sokeria.

      Päivällä: Kaurapuuroa lasi maitoa emmental viipale (vähäsuolaista) tomaatti vettä
      iltapäivällä: kahvia mustana ilman sokeria semmoset 3 kupillista vettä

      perheen kanssa Klo 16 lämminateria: vanhanajan omatekoista suolatonta hernerokkaa (jossa runsaasti kelluvaa läskiä lihaa ) 1,5 lautasellista. 2 ruisleipäpalaa, 2 viipaletta vähäsuolaista emmental juustoa, viipale suolakinkkua, tomaatti

      illalla: puolikas banaani. kolme kupillista lämmintä vettä ihan semmosenaan.

      ********************************************************'''
      vaihtelen kaurapuuron ja omatekoisen puolukkapuuron kanssa.Kukapa aina yhtä laatua viittii syödä. Eineksiä ja pitsoja syön aika harvoin. Ovat teollisesti prosessoitua mössöä. Satunnaisesti kebabia kaupungilla.

      Olutta join viimeksi vuonna 2014 marraskuussa 5-6 tuopillista yhteen sarjaan . Eli alkoholin saanti on aika minimissä. Aina ollut. Ei kiinnosta.

      *************************************************************
      nyt työttömänä voimistelen kotona pari kertaa päivässä. Leukoja kyykkyjä etunojapunnerruksia taivutteluja kahvakuulia voimavieteriä soutulaitetta etc. Pysyy kroppa ja fysiikka ja mentaalipuoli jotenkin kondiksessa.

      Itse en meinaa siirtyä kasvissyöjäksi. Jatkan sekaruuan kanssa lopun ikäni.
      Perunalastuja en syö. Olen kokeillut ja maistuvat äklöttävältä moskalta.

    • Ohjeidenmukaan

      Kotiruokaa, ulkona pari kertaa vuodes ollu enää varaa syödä

    • Pitkään on menty lähinnä makaronilinjalla. Rahaa olisi syödä paremmin, mutta ei jaksa eikä huvita tuhlata aikaa kokkaamiseen.

    • PropagandaSeis

      Valta media, ilmeisesti käskettynä, tekee parhaansa työttömien ja köyhien mollaamisessa.
      Valta media siis suoltaa raakaa ahnetta propagandaa. Totuutta ei enää suomen valta median kautta saa !!

      MM. tämä työttömien ruokailu, käytös, terveys, yms on valta median hampaissa. Valta mediassa Työtön on aina juoppo, ruokailee väärin, on epäterve, ja muutenkin se pahnan pohjimmainen, kuntoutettava, syrjäytyjä, ja työ ei kelpaa, jne jne..
      Se on aitoa ahnetta Roska informaatiota.

      Siksi valistuneen järkevän terveen työttömän kannattaa seurata vain valta median ulkopuolista vapaata tiedonvälitystä !

      • Jatkuvan työttömien ja köyhien panettelun olen minäkin huomannut.
        Se on jo karkeaa ja sairasta touhua. Mutta politiikka on tällaista.
        Nämä politiikan ja valta median "väärät Profeetat" pitää tunnistaa.


    • Hyvinvoivatyötön

      Yhteiskunta voi kokonaisuudessaan huonosti, jos se aina tarvitsee jonkun kohderyhmän, jota mollata, johon kohdentaa kaikki pahoinvointi ja jota syyllistää mahdollisimman monista asioista.

    • Omat perus ruuat:
      Kaurapuuro kurkumaa siemeniä rusinoita avocado kookosöljyä pähkinöitä
      Bataattikeitto ( punaisialinssejä kurkumaa musta pippuria kookosmaitoa oluthiivaa)
      Mungpapukeitto
      Wokki tuoreista raaka-aineista riisi/peruna/pasta tofu (joskus katkiksia)
      Jälkiruuaksi banaania maapähkinävoilla tai kookoskermasta ja jauhoista tehty lätty

      Mielestäni ilman lihaa tai lihan kanssa voi elää terveellisesti.

    • ajan_hyötykäyttöä

      Sitä samaa mitä kaikki muutkin? Ei ole vaikuttanut millään tavalla ruokavalioon, paitsi ehkä on aikaa katsoa tarjoukset tarkemmin ja ostaa "ajankohtaista" ruokaa. Pikaruoka jäänyt käytännössä kokonaan pois ylihinnoittelun ja epäterveellisyyden takia - verenpaine kun piiputtaisi muuten.
      Esim. perunoita ei tule ostettua 1,69e/2kg pussin erissä vaan kerralla 200kg 50 eurolla suoraan tuottajalta, sis. verot. Lisäksi myyvät aika usein tuotteita, joista ylituotantoa lähes ilmaiseksi, esim. porkkanoita kerran kysyin ja sain 25kg säkin kaupan päällisiä - menee joka tapauksessa keväällä kuulema useita tonneja käyttämättömänä kaatopaikalle johtuen markkinataloudesta: Pitää tuottaa suomalaista kaikille, mutta ihmiset silti ostavat halvemmalla. Myöskin luomu-piirit ovat mukavia, joskin hinnakkaita ruoan hankinta paikkoja, mutta heidän kauttaan saa myös kontakteja normaaleihin tuottajiin joilla kaupan väliin jättäminen lisää tuottoja 15% mutta näkyy omissa kustannuksissa silti jopa 50% alennuksena.
      Lisäksi on ehtinyt käydä kalassa, marjassa, sienessä, jne. Keskimäärin menee perheellä ehkä 50e/viikko kaupan tuotteisiin. Jos samalla pitäisi käydä työssä, olisi hinta pitkälti toista sataa euroa - kokemusta on!

    • Totuus_1

      " tavoitteeni on elää tulevaisuudessa 100% ilman minkäänlaisia lihatuotteita (hyväksi terveellisyydelle)"

      Millä perusteella se on hyväksi terveydelle?

    • näinsemeneee

      Kotiruokia teen laidasta laitaan normaalisti kuten silloin kun olin töissä. Ei ole mikään muuttunut. Ravintolat ym. Ruokapaikat ei ole koskaan kiinnostanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe