Metallirankainen silta

Minulla laitettiin sellainen korvaamaan neljää hammasta. Eli sellainen missä tulee kitalakeen kehikko ja sitten sivuilla on kolme metallikiinnitystä omiin hampaisiin. Mitkä minusta näkyvät rumasti vaikka ovat sivuilla.
Koska tähän hökytykseen tottuu, taisi olla virheostos. Mutta etuhampaaseen kokeiltiin ensin kuitusiltaa ja siinä ikenessä oli koko aja tulehdus.
3129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eli mulla siis on osaproteesi, selvisi googlella.

Äänestä

Suomeksi se on metallirunoinen osaproteesi eli ranka.
Jos kaikki onnistuu hyvin ja paikka on sopiva, potilas tottuu rankaan heti.
Ylärangat on usein haastavampia. Voi olla että lipastoon jäävät.
Yleensä kannattaisi heti tehdä kunnollinen. Kuitusilta ja osaproteesit voi jäädä välivaiheiksi kunnon sillan tai implanttien täyttäessä lopulta aukot.

Äänestä

Kiinnostaisi myös käyttäjien kokemukset. Toimiiko jos korvattavia on ylhäällä vain toisella puolella 6 ja 7. Kiinnikkeiden näkyminen ei minua haittaa, vaan olisi hyvä tietää pysyvätkö paikoillaan?
Implantti ei ole mahdollinen terveydellisistä syistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pettynyt22 kirjoitti:

Minulla laitettiin sellainen korvaamaan neljää hammasta. Eli sellainen missä tulee kitalakeen kehikko ja sitten sivuilla on kolme metallikiinnitystä omiin hampaisiin. Mitkä minusta näkyvät rumasti vaikka ovat sivuilla.
Koska tähän hökytykseen tottuu, taisi olla virheostos. Mutta etuhampaaseen kokeiltiin ensin kuitusiltaa ja siinä ikenessä oli koko aja tulehdus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu