Työkaverin hiljentäminen

emmäjaksa

Millä saa hiljennettyä narsistisen työkaverin, joka tahtoo vaan omalla pätemisellään saada äänensä kuuluviin ja samalla tahtonsa läpi? Kirjaimellisesti ollaan korotettu ääntä, kun asiat eivät ole menneet hänen mieltymyksensä mukaisesti ja se ei mielestäni sovi työpaikan ilmapiiriin. En enää jaksa kokea epäoikeudenmukaista syyllisyyden tunnetta, kun hän mustamaalaa porukkaa esimiehelle.

8

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nanrskkuuu

      Sama ongelma. Ei sitä kai saa hiljaiseksi. Pitää vaihtaa paikkaa, joko narsisti tai itse. Ikäviä tapauksia.

    • joopsjoops

      Tästä voi ehkä olla apua: Koska olet noin närkästynyt häneen, käyttäydyt luultavasti jo tuossa vaiheessa häntä kohtaan ylimielisesti ja tosi nuivasti ja suot hänelle vain pahoja katseita. Jos pystyt kohtelemaan häntä arvostaen ja pelkäämättä, hän käyttäytyy eri tavalla. Jos mikään muu ei onnistu tulet jossain vaiheessa häipymään, kuten muutkin...

      • emmäjaksa

        Tässä vuosien saatossa olen alkanut nousemaan häntä vastaan, koska minua v#tuttaa suunnattomasti hänen käytöksensä meitä muita kohtaan, että kyllä uskallan sanoa vastaan. Ei ehkä ole se oikea tapa käsitellä tapausta, mutta en sentään rupea sen p#rsettäkään nuolemaan!


      • miksi_pelkäisin

        "arvostaen & pelkäämättä"??! Epämielyttävää kolleegaa on vaikea arvostaa kun hänessä ei ole mitään arvostettava. Pitäisikö teskennellä? Mitä pelkäämistä tällaisessa kaverissa olisi? Hänhän on vain yksinkertaisesti kietoutunut oman napansa ympärille näkemättä muuta maailmaa.

        Jospa itse ottaisin asennevammasen asenteen työssä ja olisin vaikkapa töykeä kaikille työmaalla. Pitäisikö minua sitten vaan arvostaa kovasti, vaikka olisinkin aivan perseestä? En ainakaan oleta, että saisin arvostusta. Jos ihminen on kykenemätön katsomaan peiliin niin onko sellainen ihminen kovin arvostettava? Miksi se olisi? En ymmärrä.


      • AnalogiaKekkonen
        miksi_pelkäisin kirjoitti:

        "arvostaen & pelkäämättä"??! Epämielyttävää kolleegaa on vaikea arvostaa kun hänessä ei ole mitään arvostettava. Pitäisikö teskennellä? Mitä pelkäämistä tällaisessa kaverissa olisi? Hänhän on vain yksinkertaisesti kietoutunut oman napansa ympärille näkemättä muuta maailmaa.

        Jospa itse ottaisin asennevammasen asenteen työssä ja olisin vaikkapa töykeä kaikille työmaalla. Pitäisikö minua sitten vaan arvostaa kovasti, vaikka olisinkin aivan perseestä? En ainakaan oleta, että saisin arvostusta. Jos ihminen on kykenemätön katsomaan peiliin niin onko sellainen ihminen kovin arvostettava? Miksi se olisi? En ymmärrä.

        Pointti oli siinä että keskustelun tulos olisi epäilemättä parempi, jos kaksistaan keskustellessanne voisit puhua hänelle ilman menneisyyden muodostamaa taakkaa, neutraalisti... Se voi tietysti olla mahdoton tehtävä 97% varmuudella, koska molemmilla on yhä samat naamat ja nämä reaktiot ovat niin automaattisia.

        Toisilla on eri toimintatavat ja nekin voi toimia yhtä hyvin ja paremminkin. Joistakin on parempi pysyä etäällä, kuten esim. käsi on parempi pitää erossa leikkuupuimurin teristä...


    • hiljaseksivetää

      Tutulta kuullostaa, aika monelta työmaalta löytyy joku vastaava tyyppi, niin omaltakin.
      Tyypin silmät pullistuu kuin "hullulla" kun alkaa meuhkaamaan jostain, mikä ei ole mennyt hänen mielen mukaan, tai joku puolustautuu perättömiä väitteitä vastaan. No sitten tämä tyyppi jatkaa somessa tilitystään ja kaikenlaisilla lainauksillaan siitä miten ihmisiä tulisi kohdella, vaikka itsellään käytöstavat aivan hukassa. Mutta ei nämä tyypit nää itsessään vikaa, ehkä joku aina kyllästyy ja päättää ottaa kovat otteet mutta kohta sitten vastassa onkin uhrin asemaan heittäytyvä kiusantekijä ja sitä onkin itse syyllinen.

    • Kovat_lääkkeet

      rupeat ehdottelemaan seksuaalisia juttuja hänelle ja sen sellaista. Siinä vaiheessa narsisti pelästyy ja rupeaa pakoilemaan ja välttelemään sinua. Saat rauhan. Kova tilanne vaatii kovat lääkkeet.

      • MiehissäVessaan

        Munaa heiluttaa vähän pukuhuoneen ovelta iltavuorossa ja viittilöi että tulepas täällä käymään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3864
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2801
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2468
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1829
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      28
      1519
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe