mies tunnusti pettäneensä. mitä mieltä olette pitäisikö minunkin tunnustaa että minäkin olen pettänyt häntä?
tapauksesta on jo jonkin aikaa, ilmeisesti haimme kumpikin lohtua vieraasta sylistä, lohtua ei tosin vieraista löytynyt.
mies on todella surullinen ja katuva vieraissaan käynnistä, syyttelee itseään. onko oikein jos kerron etten ole häntä parempi?
luulen että totuuden kertominen hänelle olisi kova isku...
tapauksesta on jo jonkin aikaa, ilmeisesti haimme kumpikin lohtua vieraasta sylistä, lohtua ei tosin vieraista löytynyt.
mies on todella surullinen ja katuva vieraissaan käynnistä, syyttelee itseään. onko oikein jos kerron etten ole häntä parempi?
luulen että totuuden kertominen hänelle olisi kova isku...
Vastaukset 7
Vanhimmat
Puhukaa kaikki salaisuudet pois. Mielestäni kipeäkin totuus on aina parempi kuin salailu ja valehtelu.
pitää ettei se mene siihen että sitten kun teillä on muuten asiat hyvin niin sulle tulee omantunnontuskia ja kun kerrot sen niin voivoi.. t:just saman kokenut ja heti myös tunnustanut
Anna miehen ymmärtää, että petit häntä vasta kun sait tietää miehen pettäneen. Näin hän joutuu antamaan anteeksi, eikä voi syyttää sinua ainakaan huonommaksi kuin mitä itse on.
Tämä oli todella typerä neuvo! Oletko luikerrellut monesti itse vastuusta kiertämällä ja vääntämällä totuutta!
Kyllä omista teoistaan aikuinen ihminen vastaa pää pystyssä ja toivoo että saa anteeksi!
Alkuperäinen kirjoittaja: kerro miehellesi totuus ja puhukaa suhteestanne muutenkin rehellisesti! Tämä ei ole " pienten valkoisten valheiden" paikka!
Yksi vaihtoehto olisi, että jättää tunnustamatta kokonaan. Jos tunnustaa siten, että olisi tehnyt teon vasta miehen teon jälkeen, on "ennuste" parisuhteella parempi. Jos nainen tuossa tilanteessa menee tunnustamaan pettäneensä ensin, niin hän antaa samalla jälkikäteen oikeutuksen miehen teolle.
Ehdoton rehellisyys olisi muutoin hieno asia, mutta se ei välttämättä edistä parisuhteen onnnistumista ylläolevassa tilanteessa.
Onko sillä niin väliä kumpi on pettänyt ensin? Herranen aika, molemmat ovat sen tehneet ja se kertoo että suhteessa on ollut ja on jotakin korjattavaa. Mitä hiton väliä sillä on kumpi sen ensin on tehnyt? Parisuhteessa ennuste on paras, jos voidaan reilusti puhua asioista ja selvitellä ongelmakohtia. Anteeksianto on yksi tärkeimpiä asioita. Kun saa jotakin toiselta anteeksi, se lakkaa rassaamasta parisuhdetta....
Mun mies jäi kiinni sängystä toisen naisen kanssa, josta seurasi ero muutamaksi kuukaudeksi. olin itsekin pettänyt häntä samaan aikaan kerran, kun hän piti yhteyttä tähän naiseen.En ole koskaan kertonut hänelle tapahtunutta, koska sillä ei ole enää merkitystä. Miehellä oli aikaisemmissa suhteissa ollut samanlaista toilailua. Lopulta hän pyysi minut takaisin, koska tajusi miten väärin oli tehnyt ja mitä menettänyt. Nykyään kaikki on hyvin ja tapahtumista on jo pari vuotta aikaa. En näe syytä kertoa, koska hänen oma kiinnijäämisensä sai eron kautta aikaan sen, että hän muuttui. Nykyään ei ole syytä edes epäillä, että hän olisi uskoton. Monet ystävät ovat huomanneet hänessä saman muutoksen. Jos oma kertomatta jättäminen palvelee tarkoitustaan niin olkoon, en tekisi sitä uudestaan kuitenkaan. Anna miehen potea syyllisyyttään, se vain vahvistaa hänen tunteitaan sinuun. Itse tiedät, että et pettäisi uudestaan ja toisaalta se helpottaa sinua suruprosessissa kun et ole itse sen puhtaampi asian suhteen.Ole onnellinen, että olette tajunneet molemmat virheenne ja nauti hyvistä hetkistä. Katse tulevaisuuteen, eikä kannata menneitä murehtia;)