Kuinka valo käyttäytyy avaruudessa?

hypoloidi

Vanha Maglite lamppuni näyttää valoaan noin 200 metriä että sen omin silmin vielä näkee kuinka se valaisee, miksi, heikkeneekö valo matkalla kun valo läpäisee ilmaa?

Kuinka sama taskulampun valo valaisisi Kuussa? Olisiko se yhtä kirkas valopiste 5 metrin päässä kuin 200 metrin päässä?

13

319

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maasta katsoen on mahdotonta sanoa, miten paljon ilmakehä himmentää valoa. Voisivathan taivaankappaleet olla ilmakehän takaa katsoen kuinka kirkkaita tahansa. Täytyy vain uskoa auktoriteetteja, ettei selkeä taivas himmennä valoa juuri lainkaan. Mutta sehän voi olla huijausta, eikös vain...

    • Himmeneminen johtuu lähinnä valokeilan leviämisestä, ei siitä että kuiva ilma absorboisi valoa.

      • Jopa ratkaisevasti siitä, sillä olipa matka lyhyt tai pitkä, valaisu heikkenee samassa suhteessa eli valaistun pinnan mukaan. Yhdestä kahteen metriin valo heikkenee neljäsosaan eli suhteessa yhtä paljon kuin kilometristä kahteen. Jos syynä olisi ilma, valo heikkenisi etäälläkin jokaisella metrillä yhtä suuren osan.


    • hypoloidi

      Hieman jäi epäselväksi, siis jos olisi valaisin jonka keila ei laajene lainkaan vaan valo etenee yhtenä kimppuna niin eikö ilmakehä himmennä lainkaan valoa pitkälläkään matkalla, epäilen kyllä että valo himmenee läpäistessään ilmakehää mutta mikä olisi tilanne jos samaa valoa käytetään Kuussa valaisuun.

      • Ilmakehä himmentää, riippuen siitä, mitä ja jos sillä matkalla sattuu himmentimiä olemaan, mutta Kuussahan ilmakehää ei olekaan. Tarpeeksi puhdas ja kuiva ilma ei kai estä valoa paljonkaan. Mutta sironta?
        http://www.helsinki.fi/~jetsu/htt/htt2.pdf


      • valaisijamies

        "siis jos olisi valaisin jonka keila ei laajene lainkaan"
        Siis laser.


      • hypoloidi
        valaisijamies kirjoitti:

        "siis jos olisi valaisin jonka keila ei laajene lainkaan"
        Siis laser.

        Eikös ole olemassa valaisimia joita käytetään esim. teattereissa joissa linssi joka kokoaa valon yhdeksi kimpuksi eli ei tarvitse olla laser. Ei esim. armeijan valonheittimissäkään juurikaan valokeila leviä paljoa, kysymyksessäni oli teoreettinen tuo valaisimen laajenematon valokeila eli ei kyse laserista.


    • Jenniii89

      Entä himmeneekö valo avaruudessa? Miksi emme näe jokaista maailman tähteä jos niiden valo pystyy matkata äärettömän matkan muuttumatta vai loppuuko niiden puhti jossain vaiheessa?

      • Loppuu puhti, loppuu. Valo heikkenee matkan neliössä eli samaan tahtiin kuin sen näennäinen pinta-ala supistuu. Pintakirkkaus kuitenkin säilyy ainakin matkan puolesta ennallaan.


      • Jenniii89
        pähkäilijä kirjoitti:

        Loppuu puhti, loppuu. Valo heikkenee matkan neliössä eli samaan tahtiin kuin sen näennäinen pinta-ala supistuu. Pintakirkkaus kuitenkin säilyy ainakin matkan puolesta ennallaan.

        Olisiko lähteitä tai keskusteluja linkata aiheeseen liittyen? Ei tahdo itse löytää..



      • pähkäilijä kirjoitti:

        Loppuu puhti, loppuu. Valo heikkenee matkan neliössä eli samaan tahtiin kuin sen näennäinen pinta-ala supistuu. Pintakirkkaus kuitenkin säilyy ainakin matkan puolesta ennallaan.

        Asian voi kuvata myös niin, että liian kaukaisesta kohteesta osuu niin harvoin fotoni verkkokalvolle, ettei näköaistimusta synny.
        Kun halutaan kuvia tähtitaivaan kaukaisimmista ja himmeimmistä kohteista, valotusajat ovat todella pitkiä. Nopealla haulla pisin löytämäni Hubblen kuvan valotusaika oli 50 tuntia. Siinä ajassa ehtii heikoimmastakin kohteesta jokunen fotoni osua.
        "Hubble-avaruusteleskooppi on ottanut syvimmän koskaan kuvatun valokuvan kosmoksestamme. Kuvan valotusaika oli vaatimattomat 50 tuntia."

        "https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjEg6HM0uzRAhXpO5oKHfBfAG0QFggkMAE&url=http://muropaketti.com/dome/viihde/ajankohtaista/nyt-ollaan-jo-lahella-kaiken-alkua-hubble-teleskoopin-ottaman-valokuvan-avulla-naemme-12-miljardia-vuotta-ajassa-taaksepain&usg=AFQjCNEQZaK1Xp9th-mc16adLuH8WHcZ7Q


    • Taiteentuntijat

      Kaikki "Hubblen" kuvat ovat suurta kusetusta.
      Katsokaa niitä. Hienoja taideteoksia toki ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      81
      1079
    2. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      194
      775
    3. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      40
      705
    4. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      205
      682
    5. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      164
      668
    6. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      100
      615
    7. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      38
      575
    8. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      43
      552
    9. Pidin siitä miten

      Rauhallinen olit. Et menetä hermojasi kovin herkästi
      Ikävä
      24
      508
    10. Rohkeasti mies viestiä vaan

      Yllätä mut ja ota yhteyttä, vaikka luulet että en enää toivo sitä.
      Ikävä
      36
      494
    Aihe