Tuossa olisi hyvä bisnes ätmeille?
Pillujen--asiantuntija
19243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Eiköhän tuollaiset työ käy ihan kaikille kiinteistöalan ammattilaisille ihan vastakkaisen sukupuolen suosiosta riippumatta. Saanee olla vaikka sukupuoleltaan nainenkin tuossa firmassa töissä.
Olen ilmoitellut treffi profiilissa että olen remppataitoinen mutta ei ole naiset soitelleet.
Pitäisi olla auto että pääsee liikkumaan. Kyllä yksinäiset naiset varmaan talonmiestä haluaa kokeilla.
Tarjolla olisi siis aviomiehen velvollisuudet muttei etuja? Kahvipulla puhteen päälle.
Tosin auttaisihan tuo naisiin lähestymisessä/läheisyyden pysymisessä jonkin "tekosyyn" myötä. Toisaalta jos ei "natsaisikaan" niin sehän olisi vain treffit työn merkeissä. Trick (labour out of date) or treat (-ment to the fullest of my future husband to be).
Oikealle aviomielle ei makseta palkkaa, kuten tuolle. Edut siis menevät jokseenkin tasan.
Ei todellakaan kiinnosta. Saan tuloja jo ihan tarpeeksi muualta. Naiset on tyhmiä. Suurin osa on omasta tahdostaan sinkkuja ja sitten ovat täysin avuttomia kun ei ole ketään joka tekisi "miesten töitä".
Ei kukaan tuollaista kiukkupersettä palkkaisikaan.
On palkannut monikin työnantaja. Ole sinä läskiperse vaan nimittelemättä minua kiukkuperseeksi.
Sinä olet kakkapylly!
Vedin sen just pöntöstä alas.
Siinä olisi hyvä työ työttömille ätmeille. Työttömiähän te olette ja naista ette saa ennen kun tienaatte rahaa.
Suurinta osaa ihmisistä ei kiinteistöalan työt kiinnosta tai he eivät ole sille soveltuvia. Ilkeät ihmiset ovat usein tarjoamassa muille sellaisia töitä, joihin eivät itse työttöminä hakisi. Fiksu nainen osaa laittaa parinvalinnassa painoarvon sille millainen mies yleisesti on, eikä sille että onko mies palkkatyössä tai yrittäjänä juuri tällä hetkellä.
Ja kyllähän työttömätkin tienaavat rahaa ja jopa yllättävän yleisen väittämän mukaan työttömyysturvalla eletään varsin lokoisasti.
En ole ollut koskaan työtön opiskelujen jälkeen. En silti naisia saa.
Työn päätteeksi pieraisen, käyn laittamassa karvasilppua lavuaariin ja palasaippuaan enkä ota yhteyttä kuin mankuakseni lisää rahaa.
Olisin luonnonlahjakkuus.
Tavallaan jotakin tuollaista olen joutunut tai päässyt tekemään isäni kuoleman jälkeen. Asuessani äitini kanssa minun vastuullani ovat kaikki kodin "miesten työt", joissa onneksi ehdin jonkin verran avustaa isääni hänen eläessään, jotta maailma ei aivan vieras ole.
Äitini palkka ei ole kovin suuri ja minä saan hänen kanssaan asuessani vain 50-prosentista työmarkkinatukea, joten rahaa mihinkään ei ole. Jos jokin menee rikki, se täytyy yrittää korjata itse ja halvalla. Tämä on johtanut siihen, että olen yrityksen ja erehdyksen kautta joutunut opettelemaan monenlaisia taitoja. Samalla se on jonkinlainen keino minulle oikeuttaa tässä asumiseni, sillä asumiskuluihin osallistumiseni on em. syystä perin rajallista.
Ei minusta silti tuollaiseen työhön olisi! En edelleenkään osaa mitään niin hyvin, että minusta olisi näitä hommia muille tekemään. Työttömänä ollessa ja itselleen tehdessä ei nimittäin ole mitään väliä, miten paljon homman opetteluun ja tekemiseen menee aikaa. Jos työ on luonteeltaan sellainen, että ammattilainen tekee sen puolessa tunnissa ja veloittaa 50 euroa, minun on kannattavampaa tehdä se itse, vaikka siihen menisi opetteluineen minulta koko viikko, koska oma aikani ei ole minkään arvoista — se ei ole pois minkään tuottavan tekemisestä, joten lopputulos on sittenkin 50 euroa säästöä. Kukaan ulkopuolinen ei kuitenkaan palkkaa minua tussaroimaan viikoksi hommaa, jonka ammattimies tekisi puolessa tunnissa.
Aika kaukaa haettu ajatus. Kiltit ja kunnolliset miehet haluavat vaimon, eivät ruveta aviomiehiksi.
Tuollaiseen työhön tarvitaan aivoja että osaa vähän kaikkea ja ätmit ei osaa juuri mitään. Tuskin osaatte edes työkaluja käyttää jos tarvii puita kaataa tai ruohoa leikata.
Keskimääräistä vähemmällä älyllä noissa hommissa pärjää, kuten useimmissa muissakin duunarin ammateissa. Mies olet, jonka näkee jo käsialastasi!
"Vain mielikuvitus on rajana"
Liian pervo keksimään tuosta lauseesta sitä ja tätä :D