Kävin tossa työkkärissa ja siellä se virkailija ehdotti että jos hakisit tuohon cv kursseille . Vastasin hänelle että en koe kurssia hyödylliseksi sitten hän sanoi että no katsotaanko sitten parin kuukauden päästä uudelleen kurssia, kysyin onko se pakollinen ? hän vastasi on.
No nyt minun pitäisi alistua hakemaan cv kurssille mitä en koe edes hyödylliseksi.
Onko laki pykälää missä työkkäri pakottaa työttömät hakemaan kurssille ? miten voin välttää kurssin ? Entä jos sanon että ei ole motivaatiota kurssille ?
Työkkäri pakottaa kursseille ? miten vältän ne ?
13
978
Vastaukset
- vaihtoehdot
Voit välttyä kurssitukselta menemällä töihin tai luopumalla työttömyyskorvauksesta.
Ja tietysti on lisäksi tulossa kuntouttavaa.
Vakavaa massa-työttömyys ongelmaa hoidetaan aktiivisesti.- roletaari
Vuosikaudet vältin työkkärin hassunkuriset ehdotukset menemällä työnhakijaksi Espanjaan kolmeksi kuukaudeksi ja hankkimalla itse silloin, tällöin jonkin, eri pituisen määräaikaisen pätkätyön jo senkin vuoksi, että EU-alueen työnhaun uusinta vaati vähintään kuukauden työrupeaman Suomessa.
- työtön41
Olen käynyt 3 kertaa sen saman cv kurssin. siellä opetetaan miten kirjoittaa cv paperille. Karenssi tulee jos et menen kurssille.
- Fhbgh
Kurssin voi ainakin alussa välttää huolehtimalla dokumenttinsa itse päivitettyyn kuntoon ja selkeästi ilmaisemalla, että asia on kunnossa. Minulla tästä oli kysymys lomakkeessa kun täytin tietoni työttömyysinfossa. Arvasin, että jos paperit ei oo kunnossa, varmaan ehdottaisivat jotain kurssia. Kysymys taisi olla, että "milloin olet viimeksi päivittänyt työnhakudokumenttisi?" Vastasin todenmukaisesti, että päivitän jok'ikinen kerta kun haen työpaikkaa. Mutta jos vastaat, että "viimeksi vuonna 2007" tai jotain epävarmaa, niin aijaijai...
- Anonyymi
Kyllä vain. Itsekin olin cv-kirjoituskurssilla. Pidin sitä jo etukäteen hyödyttömänä, mutta päätin mennä varmuuden vuoksi, ettei te-toimisto laita karenssiin. Täysin ilmanaikainen kurssi tosiaan. Kesti 5 pv, sitten oli harvakseltaan muutama etäyhteys vetäjään. En edes oppinut koko cv-tiedoston siirtämistä työhakuilmoitukseen ja selitinkin että kirjoitan sen - tai ansioluettelon -samaan nippuun hakemusten kanssa.
- Anonyymi
Menet tai itket ja menet.
- Anonyymi
Ei kukaan tai mikään taho pakota yhtään mihinkään, älä ihmeessä mene jos se on noin vaikeata ja lakkaa kitisemästä.
- Anonyymi
Mene pummi töihin
- Anonyymi
Mene sinä perustamaan yritys ja siten työpaikka työttömälle. Lopeta valittaminen. Etkö siihen pysty? No voi vittu.
- Anonyymi
Sama kait tuo nyt on käydä, jos sen teko ei oo hallussa? Ite kysyttäessä oon kertonu, ettei työn haussa ole ongelmia ja mitään kursseja ei ole ehdotettu.
- Anonyymi
Ei ole pakollista kurssia. Tee poliisille tutkintapyyntö virkailijasta. Pakko on rikos ihmisoikeuksia vastaan.
https://poliisi.fi/tee-rikosilmoitus - Anonyymi
Käymällä kurssi kerran niin toista kertaa ei tarvitse mennä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492318- 262143
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271535Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161454- 1241417
- 191083
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71974Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut117944Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89924Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333873