Kävin tossa työkkärissa ja siellä se virkailija ehdotti että jos hakisit tuohon cv kursseille . Vastasin hänelle että en koe kurssia hyödylliseksi sitten hän sanoi että no katsotaanko sitten parin kuukauden päästä uudelleen kurssia, kysyin onko se pakollinen ? hän vastasi on.
No nyt minun pitäisi alistua hakemaan cv kurssille mitä en koe edes hyödylliseksi.
Onko laki pykälää missä työkkäri pakottaa työttömät hakemaan kurssille ? miten voin välttää kurssin ? Entä jos sanon että ei ole motivaatiota kurssille ?
Työkkäri pakottaa kursseille ? miten vältän ne ?
13
1009
Vastaukset
- vaihtoehdot
Voit välttyä kurssitukselta menemällä töihin tai luopumalla työttömyyskorvauksesta.
Ja tietysti on lisäksi tulossa kuntouttavaa.
Vakavaa massa-työttömyys ongelmaa hoidetaan aktiivisesti.- roletaari
Vuosikaudet vältin työkkärin hassunkuriset ehdotukset menemällä työnhakijaksi Espanjaan kolmeksi kuukaudeksi ja hankkimalla itse silloin, tällöin jonkin, eri pituisen määräaikaisen pätkätyön jo senkin vuoksi, että EU-alueen työnhaun uusinta vaati vähintään kuukauden työrupeaman Suomessa.
- työtön41
Olen käynyt 3 kertaa sen saman cv kurssin. siellä opetetaan miten kirjoittaa cv paperille. Karenssi tulee jos et menen kurssille.
- Fhbgh
Kurssin voi ainakin alussa välttää huolehtimalla dokumenttinsa itse päivitettyyn kuntoon ja selkeästi ilmaisemalla, että asia on kunnossa. Minulla tästä oli kysymys lomakkeessa kun täytin tietoni työttömyysinfossa. Arvasin, että jos paperit ei oo kunnossa, varmaan ehdottaisivat jotain kurssia. Kysymys taisi olla, että "milloin olet viimeksi päivittänyt työnhakudokumenttisi?" Vastasin todenmukaisesti, että päivitän jok'ikinen kerta kun haen työpaikkaa. Mutta jos vastaat, että "viimeksi vuonna 2007" tai jotain epävarmaa, niin aijaijai...
- Anonyymi
Kyllä vain. Itsekin olin cv-kirjoituskurssilla. Pidin sitä jo etukäteen hyödyttömänä, mutta päätin mennä varmuuden vuoksi, ettei te-toimisto laita karenssiin. Täysin ilmanaikainen kurssi tosiaan. Kesti 5 pv, sitten oli harvakseltaan muutama etäyhteys vetäjään. En edes oppinut koko cv-tiedoston siirtämistä työhakuilmoitukseen ja selitinkin että kirjoitan sen - tai ansioluettelon -samaan nippuun hakemusten kanssa.
- Anonyymi
Menet tai itket ja menet.
- Anonyymi
Ei kukaan tai mikään taho pakota yhtään mihinkään, älä ihmeessä mene jos se on noin vaikeata ja lakkaa kitisemästä.
- Anonyymi
Mene pummi töihin
- Anonyymi
Mene sinä perustamaan yritys ja siten työpaikka työttömälle. Lopeta valittaminen. Etkö siihen pysty? No voi vittu.
- Anonyymi
Sama kait tuo nyt on käydä, jos sen teko ei oo hallussa? Ite kysyttäessä oon kertonu, ettei työn haussa ole ongelmia ja mitään kursseja ei ole ehdotettu.
- Anonyymi
Ei ole pakollista kurssia. Tee poliisille tutkintapyyntö virkailijasta. Pakko on rikos ihmisoikeuksia vastaan.
https://poliisi.fi/tee-rikosilmoitus - Anonyymi
Käymällä kurssi kerran niin toista kertaa ei tarvitse mennä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m372726Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?
Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.891174Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia
Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.127979Oliko mies vetäytyminen
Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.60950- 66907
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos76858Oon tässä pohtinut että se nainen
Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle70805EU:lta tyly ratkaisu Temulle
On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta99802Nainen on ihana
ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?25718Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä
Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi30684