Niin paha olo erimielisyyksien takia

en.tiedä.mitä.tehdä

Oli riita eilen. Syy: erimielisyydet yhdestä hyllystä kun minusta se vie tosi paljon tilaa pienestä yksiöstä ja miehestä se on ehdottoman tärkeä että olisi kodikasta. Oli tarkoitus että siirtäisimme sen edes pois ikkunan edestä koska minua ahdisti että ei näe ulos ikkunasta eikä asuntoon tule tarpeeksi valoa. Kun sitten etsittiin sille uutta paikkaa niin minuun iski kauhea epätoivo, mielestäni sille ei ole mitään järkevää paikkaa vaan se on vain tiellä. Mies haluaa että sängyn edessä on yksi toinen hänen valitsemansa hylly ja tämä yhdistettynä siihen toiseen hyllyyn joka on itseasiassa sellainen iso tv-taso/vitriini, tekee asunnosta mielestäni ahtaan ja toimimattoman. Lisäksi se määrittelee samalla tv:n paikan ja kaikki järjestelyt vaikuttavat siis siihen. Minun tuli sitten sanottua tosi pahasti. Sanoin että nyt on kaksi vaihtoehtoa, joko hylly lähtee tai hän ja hylly molrmmat yhdessä, mutta en ala katsomaan tätä enää. Mies loukkaantui, purki hyllyn ja otti tavaransa sieltä pois, nyt ne ovat sitten lattialla ja lipaston päällä levällään. Näin jälkeenpäin kaduttaa että sanoin noin ja on aivan hirveän paha mieli. Samalla tuntuu epäreilulta, että asunnossa toteutuu lähinnä hänen ideoitaan ja tuntuu, ette iminun viihtyvyydelläni ole mitään väliä.

Pelkään, että suhteemme on päätymässä eroon erilaisuutemme vuoksi. Emme meinaa millään päästä sopuun tämän tyyppisissä asioissa. Tuntuu, että suhteessamme on jokin pahasti pielessä. En kestä ajatusta että joutuisin elämään ilman häntä mutta en näe tällä suhteella olevan mitään tulevaisuutta.

Olemme lisäksi eri kulttuureista, hän on virolainen ja minä suomalainen.

5

345

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oppeliini1

      Sinä annoit miehelle vaihtoehdon, hän valitsi itselleen sopivimman. Hän lähtee hyllyn kanssa. Pysy nyt sanojesi takana, soutaminen ja huopaaminen tekee kenestä tahaansa hullun! Etnisellä eroavaisuudella ei ole niinkään paljon tekemistä. Tuo olisi tapahtunut suomalaisenkin miehen kanssa..

      Kuulostaa kuin asuntosi on tosi pieni, yhdelle ihmiselle sopiva. Yrittää tunkea sinne kahta, ei ole ollut alkuunkaan hyvä idea. Ennenmmin kuin myohemmin tulee aina ongemlmia kun itsellä ei ole lainkaan fyysistä tilaa edes omassa kodissa!

      Pidä ystävyyttä yllä kavereittesi kanssa, heitä EI tarvitse tuoda asuntoosi asumaan, salli heille vapaus pitää oma koti sellaisena kuin juuri he haluavat.

    • Hei en.tiedä.mitä.tehdä


      Kerrot parisuhteessa ilmenevästä sinänsä arkipäiväisestä asiasta, josta sitten provosoituikin kunnon riita. Nyt olet hämmentynyt etkä tiedä, miten asiasta eteenpäin.

      Voisi sanoa, että lähes kaikki parisuhdeongelmat kulminoituvat viestintään, kommunikointiin. Viestintätaitojen opiskeleminen on tärkeää juuri siksikin, ettei hyllyköstä ykskaks tule parisuhteen pääelementti. Pitää oppia taitoja, joilla keskustella niin, etteivät tilanteet 'lähde lapasesta' ja provosoidu. En osaa sanoa, minkä verran kieli tai kulttuurierot vaikuttavat tilanteeseen, mutta eniten vaikuttavat vuorovaikutustaidot. Oppia kertomaan omista tunteistaan syyttämättä toista. Oppia kuuntelemaan toista tulkitsematta. Näitä kaikkia voi opetella mm. pariviestinnän kursseilla.

      Eräs vuorovaikutustaidoista on anteeksipyytämisen ja sovinnon teon taito. Aito pahoittelu ja vastuunotto omasta huonosta käytoksestä yleensä on uskottavaa. Kunhan ei sorru syyttämään toista OMASTA käyttäytymisestään (esimerkiksi ei näin: anteeksi kun huusin, mutta olit mahdoton).

      Toivottavasti saatte sovinnon aikaiseksi ja voitte taitavammin ryhtyä keskustelemaan myös itse asiasta; kuinka paljon kummankin toiveita otetaan huomioon kotia kalustettaessa ja laajemminkin elämässä. Missä tulla vastaan, miten ongelmista keskustellaan, miten joustaa tasapuolisesti yms. Nämä vaativat opettelua, vastuunottoa ja aitoa toisen osapuolen kunnioittamista. Myös sen oppimista, ettei suuttuneenakaan sano loukkaavasti ja satuttavasti.

      Merja, diakoni

    • ratkaisumallia

      Teidän pitää hommata isompi asunto, jossa molemmat saatte sisustaa yhden huoneen tahtonne mukaan. Muistatte sitten vaan kunnioittaa toistenne huoneen kalustusta, ettekä ilkeile yhtään. Se on hyvin opettavaista muussakin suhteessa, molemmille.

    • muttakunsinä

      No ihan hyvä. Näinhän se parisuhde kehittyy. Riitelyn taito onkin siinä, ettei syyllistä toista ihmistä, eikä käytä väkivaltaa.
      Minä-kieli: minusta näyttää minun silmilläni katsottuna, että tuo hylly ei oikein mahdu olemaan tuossa, minne sinä sen laitoit. Voisitko katsoa löytyykö hyllylle muuta paikkaa?
      Asiakieli, eli hylly-kieli tässä tapauksessa: tavaroille, joita ajattelit säilyttää tässä hyllyssä, ei sitten ole muuta sijoituspaikkaa? Koko tässä asunnossa? voisimmeko keskustella, mitä teemme yhdessä että tavaroilla olisi järkevät paikat?

      Tunne-kieli: rakastan sinua, mahdunko kotiin jossa asun. Hylly sattuu aina päähäni/olkapäähäni/minne sattuukin, kun kävelen tuolla tietyllä seinänvierellä, jossa on ainoa vapaa kulkureitti. Minulla on monta kipeää kuhmua/mustelmaa jo.
      -
      -
      -
      Näitä erilaisia tyylejä, kieliä, voi kehittää niin monta kuin mielikuvitus löytää.
      Yleensä hallitsemattomassa riidassa, jossa loukataan kumppania, ei ole kyse lopultakaan mistään hyllystä/ ipanan tdistusnumeroihin johtaneista syistä/puolison palkan pienentymisen aiheuttamasta katastrofista/tms.
      Näitä todellisia syitä, jos riidanaiheita ponkaisee ihan mistä vaan, tulisi käsitellä ennenkuin liitto päättyy eroon vain sen takia, että pari on pitkittänyt ihan aitoa toisen kuuntelemista, ja toiselle päin puhumista.
      Itselläni on parisuhteessa tullut ihan selväksi se, milloin mies aloittaa jonkun ihme kitisevän monologin. Silloin kun tarvitsee läheisyyttä- keski-ikäisen miehen muinoisella kasvatuksella, ei osaa sitä ilmaista. Ja kokee akkamaiseksi sen, jos hilautuu itse lähelle.
      En montaa natinatyyliin puhuttua sanaa enää tarvitse nykyään kuulla- kun tiedän, mistä on kysymys.
      Ja nälkäisenä mies kiukuttelee- eri tyyliin. Ei pyydä ruokaa. eikä osaa sanoa että jäi päivän mittaan syömiset vain haukkailuiksi.

      Parisuhteissa vain aika, ja opettelu johtaa siihen, että asiat sujuvat. Toivottavasti osaatte jo nauraa koko hyllylle, josta oli tulla teidän yhteiselonne kannalta loppu.

    • ftfygyug

      ei vi,,u. Pakko olla provo :'D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1295
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      664
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      438
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      427
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe