Sosiaali- ja terveysministeri Pirkko Mattila johtaa suomalaisyritysten Team Finland -matkaa Dubaissa 29. tammikuuta – 1. helmikuuta. Ministeri osallistuu Arab Health 2017 -terveysmessuille yhdessä terveysteknologiaan ja terveyspalveluihin erikoistuneen yritysvaltuuskunnan kanssa.
Lähi-idän suurimpaan terveysalan tapahtumaan odotetaan noin 115 000 kävijää. Näytteilleasettajien joukossa on lähemmäs 40 maata. Terveysosaamiselle, kuten esimerkiksi uusille terveydenhuollon tietojärjestelmäratkaisuille, on kysyntää Lähi-idän alueella.
Suomen vahvuuksiin kansainvälisillä markkinoilla kuuluvat korkea teknologiaosaaminen ja erilaiset terveysalan innovaatiot. Dubain terveysmessuilla suomalaisyritykset saavat mahdollisuuden esitellä tuotteitaan kansainvälisille yhteistyökumppaneille.
Team Finland -matkan tavoitteena on avata suomalaisyrityksille ovia kaupantekoon Yhdistyneiden Arabiemiraattikuntien ja sen lähialueen kasvavilla markkinoilla. Kasvava väkiluku, kaupungistuminen ja hyvä taloustilanne siivittävät terveysalan investointeja alueella.
Matkalla ministeri Mattila tapaa myös Yhdistyneiden Arabiemiraattikuntien ja Saudi-Arabian terveysministerit. Ministerit keskustelevat muun muassa terveysalan yhteistyömahdollisuuksista sekä yhteisistä haasteista, jotka liittyvät muun muassa globaaliin terveysturvallisuuteen.
Lisätietoja
kansainvälisten asiain johtaja Pasi Korhonen, p. 02951 63649
http://stm.fi/artikkeli/-/asset_publisher/ministeri-mattila-osallistuu-lahi-idan-suurimpaan-terveysalan-tapahtumaan
Ministeri Arab Health 2017 -terveysmessuille
KorkeaaTasoa
1
149
Vastaukset
- Onko_persu_eläin
Onko persuministeri Pirkko Mattila eläin, vai miten tämä liittyy eläinsuojeluun?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3982110Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121949Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501405Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821049Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402938Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39818- 56779
- 75760
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70734