Kirurgille aika aterooman poistoon. Toimenpide tehdään paikallispuudutuksessa. Haluaisin kuulla kokemuksia mm. onko kipeä sen jälkeen? Joutuuko leikkaussaliin vai onko vain joku toimenpidehuone? Pitääkö vaihtaa omat vaatteet pois?
Toimenpide kestää n. 30min
Toimenpide kestää n. 30min
Vastaukset 1
Vanhimmat
Riippunee missä tuo toimenpide tehdään. Yleensä aterooma on melko pieni ja se tehdään polikliinisesti, jolloin ei tarvita varsinaista leikkaussalia (toimenpidehuone riittää). Yleensä leikkausalue peitetään kertakäyttöisellä suojaliinalla jossa on aukko leikkausalueen kohdalla, eikä muuta tarvita. Itselläni on poistettu aterooma kulmakarvojen seasta työterveyslääkärin toimesta hänen vastaanotollaan.
Koska ihoa leikataan ja melko varmasti tarvitaan jokunen tikkikin, haava voi aristaa puudutuksen hävittyä. Yleensä kivut loppuvat vuorokauden sisällä. Leikkaushaava on kuitenkin pidettävä puhtaana ettei se tulehdu.