Untuvatakista purkautuu sisusmateriaalia

viimeinenuntuvatakki

Sanotaan että halvalla ei saa hyvää, mutta ei näköjään kalliillakaan. Ostin mielestäni kalliin untuvatakin hintaan 170e. Kuukauden aikana takin pinnasta rupesi puskemaan läpi niitä untuvia yms. höyheniä, ja niitä on nyt joka paikassa. Paidassa ja auton penkissä jne. Että kyllä helposti näkee missä olen liikkunut sen takin kanssa. Ostin takin urheiluliikkeestä, josta myivät samalla teknisen kangasmateriaalin suoja-aineitta, jota käskettiin suihkuttaa takkiin ennen käyttöä. No näinhän minä sitten tein ja nyt aloin epäillä, että onko se suoja-aine jotenkin haurastuttanut takin materiaalia. Ikäänkuin takki olisi vähän menettänyt ryhtinsäkin. Onko tuo normaalia untuvatuotteille, että niitä haituvia tulee materiaalin läpi, vai voisiko tuolla suoja-aineella olla vaikutusta asiaan?

3

3384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on_normaalia

      Untuvien läpituleminen on normaalia. Jopa paljon kalliimmista suomessa valmistetuista Joutsen-untuvatakeista untuvat tulevat läpi, se lukee myös joutsenen kysymyksiä ja vastauksia sivulla.

    • Mustaisorotta

      Maksoin takista -30% alennettuna 295 € oli hajakoko viime kevät...
      Joo ja untuja puskee kankaan läpi. Vettä ei pidä yhtään kastuu suoraan iholle asti.....

    • cum.in.jacket

      minäpäs tein päinvastoin ja purkauduin itse kiiltävän ja liukkaan untuvatakin sisään, kyllä teki gutaa :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      245
      3115
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      18
      1740
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1443
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      130
      1253
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1248
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      76
      1172
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1062
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      962
    Aihe