Lääke vie hiukset, mitä voin tehdä?

Päivää

Kaljuuntumassa olen muutenkin mutta sitä parhaani mukaan yritän hidastaa.

Käytän duloksetiini lääkettä ja näyttäisi siltä että hiukset ovat huonontuneet/harventuneet lääkkeen käytöstä johtuen.

Lääke sopii muuten hyvin, muuta haittaa ei ole ilmaantunut, tästä johtuen en halua lääkettä lopettaa.

Onko tietoa:
-Millä tavalla lääke aiheuttaa hiustenlähtöä (toiminta) ?
-Voinko jotenkin estää/hidastaa lääkkeestä johtuvaa harvenemista?
Esim.vitamiinit ym ?

-Kiitos
4971
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minkä ikäinen olet? Millä tavalla olet alkanut kaljuuntumaan? Onko se tyypillisen kaljuuntumisen kaltaista, eli ensin ohimot nousee ja sitten alkaa päältä ohenemaan?

Mietin vaan että johtuuko se oikeasti lää'kkeestä, vai oletko vain muuten alkanut kaljuuntumaan.

Äänestä

En onnistunut löytämään listasta sivuvaikutuksena hiustenlähtöä. Kysessä on mielialalääke. Masennusta voi hoitaa muutenkin kuin lääkityksellä, kuten terapialla.

Onko sinulta edes poissulkuna suljettu kilpirauhasen vajaatoiminta pois? Kilpirauhasen vajaatoiminta voi antaa samoja oireita kuin masennus. Ja kyseinen lääkeaine voi heikentää kilpirauhastilannetta ennestään.

Mielestäni kannattaisi pyytää perusverikokeet, jollei niitä ole otettu. Jos lääketieteellistä syytä hiusten lähdölle ei ole, voit harkita peruukkia. Merkittävästä hiustenlähdöstä kärsivä nainen ainakin voi saada peruukkia varten maksusitoumuksen. Miehistä en tiedä. Peruukkikin tulee pitkän päälle kalliiksi. Pari laadukasta peruukkia/v. Tuskinpa tonnilla selviää.

Joka toinen yli 40-vuotias nainen kärsii hiustenlähdöstä/-ohenemisesta. Jos ongelma johtuu geeneistä, ei sille voi paljoa mitään tehdä. Kampauksella vähän vaikuttaa siihen, miltä lopputulos näyttää. Valitse osaava kampaaja/parturi.

Masentuneet saattavat muutenkin syödä huonosti tai yksipuolisesti. Ainakin D-vitamiinin puute on hyvin yleistä. Talvisin kaikkien pitäisi syödä riittävän vahvaa D-vitamiinia.

http://www.laakeinfo.fi/Medicine.aspx?m=20101&i=ORION PHARMA_DULOXETINE ORION

Äänestä

Suhteellisen yleinen haittavaikutus ko lääkkeellä. Mitkään vitamiinit tai mitkään vastaavat höpöhöpö-hommat eivät auta. Eivät auta. Ainoastaan lääkkeen oton lopettaminen auttaa. Choice is yours.

Äänestä

Voit keskustella lääkärisi kanssa finasteridia sisältävän lääkkeen aloittamisesta. Pitäisi pysäyttää hyvin erityisesti päälaen kaljuuntumista. Tietysti joillekin tulee sivuvaikutuksia, niin kuin vähän kaikissa lääkkeissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiuksetvalitettavasti kirjoitti:

Päivää

Kaljuuntumassa olen muutenkin mutta sitä parhaani mukaan yritän hidastaa.

Käytän duloksetiini lääkettä ja näyttäisi siltä että hiukset ovat huonontuneet/harventuneet lääkkeen käytöstä johtuen.

Lääke sopii muuten hyvin, muuta haittaa ei ole ilmaantunut, tästä johtuen en halua lääkettä lopettaa.

Onko tietoa:
-Millä tavalla lääke aiheuttaa hiustenlähtöä (toiminta) ?
-Voinko jotenkin estää/hidastaa lääkkeestä johtuvaa harvenemista?
Esim.vitamiinit ym ?

-Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu