Kertokaa miksi etulasien tummentaminen on laitonta ?
Ja miksi takalasin pitää läpäistä 70% valoa ?
Tämä on järjetöntä.
Haluaisin kuulla kaikenlaisia hyviä/huonoja kommentteja ikkunoiden tummentamisesta.
Ja miksi takalasin pitää läpäistä 70% valoa ?
Tämä on järjetöntä.
Haluaisin kuulla kaikenlaisia hyviä/huonoja kommentteja ikkunoiden tummentamisesta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sivulasien tummennus on sen takia kielletty koska sivulle pitää nähdä tarpeeksi hyvin, itse kyllä pärjänny hyvin 50% tummennuksella. Takalasi saa olla vaikka musta kunhan autossa on oikealla puolella sivupeili mikä kaikissa autossa suomessa taitaa olla, eli sen voi rauhassa laillisesti tummentaa! Nykyään uusiin autoihinkin laitetaan etusivulaseihin tummennukset koska ei tarvitse katsastaa vasta kolmen vuoden päästä. Toki poliisi voi pysäyttää silloin yleensä pärjää repimällä kalvot pois.
Itselläni 5% kalvot taka ja sivulaseissa hyvin pärjää pimeässä peruuttaa. Huonoja puolia en ole itse huomannut. Hyviä taas ulkonäkö ainakin omasta mielestä, aurinko ei häikäise takapenkkiläisiä esim pienet lapset eikä kukaan näe sisälle.
Yleensä liikkuva poliisi vielä mätkäisee sakot kyseisestä hommasta kalvojen revittämisen lisäksi. Tavalliset kyläpoliisit eivät asiasta edes kiinnostu. Mielestäni 50-70 prosenttia valoa läpäisevät kalvot saisi vetää etusivulaseihinkin. Mutta laki on laki. Mitenhän on ulkomailla?
Että ulkomailla saisi olla jopa peilikalvoja niin kuin ralliautoissa.
Olisi muuten aika häjyt sellaiset peilikalvot, jotka olisi kaikissa paitsi tuulilasissa.
Sakkoja en ole kuullut monen saavan mutta voihan niitäkin tulla huonolla tuurilla.
Mitä ulkomaihin tulee niin lämpimissä maissa on usein tuulilasia myöten tummennukset. Keskellä vain noin 20cm leveä aukko mistä näkee ulos. Että siellä hieman eri meininki :) Venäjälläkin jengi tummentaa miten sattuu mutta niinhän kaikki muukin siellä tapahtuu ;)
"Normaalimaista" en sitten tiedä.. Saahan suomessa olla tummennetut lasit edessäkin kunhan ne ovat tehdastummennetut eli ei kalvolla vaan lasi on tummempaa! Mielestäni nähnyt saksassa edessäkin tummempia laseja etusivulaseissa en sitten tiedä oliko se laillista vai ei ;)
Onpahan yhdessä hondassa sellaisetkin nähty, vähän aikaa ja Suomessa illan hämärässä eikä omasta mielestäni olleet hienot.
Mielestäni taka ja etu sivulasit 50-prosentin kalvolla on tyylikkäät, koska ei ole sellaista eroa etu ja takasivulasien tummuudella ja takalasi jieman tummemmalla sitten.
takalasit saa olla kuten edellä on joku maininnutkin vaikka maalattu mustaksi kunhan on peili, ja myöskin takasivulaseissa saa olla 80 prosenttinen tummennus eli valon läpipääsy 20 %.
Miksi otat aurinkolasit (vai otatko kuitenkaan) hämärässä,pimeässä sateisessa suomalaisessa talvi-illassa. Siinä vastaus kysymykseesi.