Pitäisi hankkia uusi CEE jatkokaapeli maasähköä varten. Veneessä pistoke takakulmassa eli tyypillisesti 11m laiturilta, kun keula rannassa. Ajattelin hifistellä ja hakea optimipituuden. Nyt veneessä kelaversio ja sen kanssa menee hermo joka kerta kun pitäisi kelata letku sisään... Pitäisikö ostaa 25m, 30m vai esim 2x20m? Onko joku mielestään löytänyt optimiratkaisun? Liian pitkä sotkeutuu helpommin ja on hidas käyttää, liian lyhyt ottaa päähän. Mutta joutuuko kahdella 20m piuhalla aina kytkemään johdot toisiinsa jolloin on taas paljon hankalempi käyttää?
täydellisen maasähkökaapelin pituus
4
255
Vastaukset
35 m on riittänyt. Pistoke keulassa. Vyyhtinä, jottei kela vie tilaa. Sotkeutuu.
- drtsersfv
12 metriä, pistoke perässä. Riittää hyvin. Ainoa käyttö kotisatamassa. Työnnän istuimen alla olevaan 20 litran kanisterista avaamalla tehtyyn laatikoon. Ei mene sekaisin.
- Kaksi_parempi
Meillä on 18 m ja 25 m, joista lyhyempi ei yleensä ole riittänyt. Matkaa lisää tosin se, että kaapeli vedetään yleensä takakulman pistokkeesta veneen perän poikki ja toista kylkeä pitkin keulaan. Tämä taas johtuu siitä, että puomi laitetaan satamassa yleensä styyran puolelle, koska muuten levankivaunu jää toisella puolen olevan avattavan luukun eteen. Se 25 m kaapeli riittää kuitenkin yleensä aina yksinään, joten pistokkeen sijoituspaikkaa ei ole viitsitty vaihtaa.
- 25metriä
EU on tämänkin miettinyt puolestasi. Sallittu max mitta muistaakseni 25 m. Optmimitta toki riippuu pitkälti, missä veneesi pistoke sijaitsee ja miten kaukana käyttämissäsi satamissa tolpat sijaitsevat.
Itselle tuo 25 m on riittänyt hyvin. Kannattaa satsata hyvälaatuiseen kumipintaiseen kaapeliin, joka on helpompaa käsitellä, kuin jäykkä ja helposti säkkyrälle menevä muoviletku.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171279
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1221153Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä471050- 1381013
- 99853
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten317802Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82714Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54636Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49619Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592