Asioita, joita ensikuulemalla ette uskoneet?

Kuten otsikossa kyselen, niin mitkä ovat sellaisia asioita/tapahtumia, joita ette ensi kuulemalla oskoneet taikka epäilitte?

Itselläni oli tällainen tilanne oli kun ensimmäisiä kertoja tuotiin isompaa lauttaa Leppävirtaa pitkin alas. Oli sellanen fiilis, että "Niin tästäkö pitäisi muka lautan mahtua kulkemaan?!" Havainnolistava kuva alla.
http://www.satunnainenretkuilija.fi/wp-content/uploads/2008/12/MG_5450.jpg

1

224

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuotiokalliolla

      Tuli mieleen vuosien takainen henkimaailman juttu, josta joku kirjoitti jossakin lehdessä. Eli perusteellisen ja asiallisen oloinen raportointi eräästä maa-alueesta ja siellä sattuneista tai "sattuneista" yliluonnollisista havainnoista. Luin sen joskus kuutisen vuotta sitten ja samana kesänä tein ajankulureissun paikan päälle. Päiväretki, siellä ristiin rastiin hortoilua tekemättä havaintoakaan jutussa mainituista asioista(yllätys), minkä jälkeen matkantekoa etiäpäin.
      Jos kirjoitus oli sepitettä ja miksei, niin jokatapauksessa kirjoittaja oli tehnyt huolellista jälkeä. Paikallistuntemusta jne. Voisi sanoa, että halu uskoa ja tekemisen puute osuivat samaan aikaan ;)
      P.S. Tienoo oli kaunista. Vanhoja hoidettuja rakennuksia, korpimaista metsää, pimeän aikaan sitä synkän sävyistä ja hieman puroa. Kuvasta puuttui vain pieni kivinen kaarisilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe