Kiinnitin huomiota Ylen vihapuheiltana kun eräässä vaiheessa tuli kyse miten suhtautua törkypuheiden vastaanottamiseen. Miss Helsinki kisan voittaja törkyviestejä saanut Sephora Ikalaba otti varsin realistisen asenteen: hänen mielestään elämä vain on niin raadollista että tällainen törky on kestettävä vaikkei sitä voi hyväksyä eikä ymmärtää. Sen sijaan studion "hyvät ihmiset" kuten paikalla ollut liberaali homo vaati "taisteluasennetta". Minun mielestäni keskustelun tämä osio osoitti että Sephoralla on selvästi karumpi mutta realistisempi kuva maailmasta sellaisena kuin se on. Nämä kaikenlaiset "rasisminvastaiset ohjelmat" ja "toiminta" eivät auta kun banderollit ja kulkueet ovat poistuneet. Jää arki ja rasistit ja heidän kohteensa. Sama se on vaikka koulukiusaamisessa. Sen typeryyden ja tarpeettomuuden joko käsittää tai ei käsitä. Sitä ei millään ohjelmilla koskaan poisteta kokonaan.
Sephora Ikalaban eräs aiempi haastattelu osoittaa myös että hän on harvinaisen realistinen kuva maailmasta 19-vuotiaaksi naiseksi. Paljon realistisempi ja uskottavampi kuin hänen parjaajillaan (pahiksilla) tai "suojelijoillaan" eli näillä ns. "hyvillä ihmisillä".
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/477205-miss-helsinki-sephora-kertoo-rajusta-lapsuudestaan-huostaanotettiin-14-vuotiaana
"Useat yhteisömme naiset unelmoivat, mutta eivät toteuta unelmiaan. He käyvät toisen asteen opinnot, saavat lapsen ja se on siinä. Haluaisin olla heille esimerkki, että unelmia kannattaa tavoitella.
– Varsinkin Suomessa on ilmainen koulutus kaikille. Me itse asetamme omat rajamme. Tiedän monien afrikkalaisten sanovan, että Euroopasta on vaikea saada töitä. Mielestäni tarvitsee kuitenkin vain olla asennetta."
Sephora Ikalaban eräs aiempi haastattelu osoittaa myös että hän on harvinaisen realistinen kuva maailmasta 19-vuotiaaksi naiseksi. Paljon realistisempi ja uskottavampi kuin hänen parjaajillaan (pahiksilla) tai "suojelijoillaan" eli näillä ns. "hyvillä ihmisillä".
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/477205-miss-helsinki-sephora-kertoo-rajusta-lapsuudestaan-huostaanotettiin-14-vuotiaana
"Useat yhteisömme naiset unelmoivat, mutta eivät toteuta unelmiaan. He käyvät toisen asteen opinnot, saavat lapsen ja se on siinä. Haluaisin olla heille esimerkki, että unelmia kannattaa tavoitella.
– Varsinkin Suomessa on ilmainen koulutus kaikille. Me itse asetamme omat rajamme. Tiedän monien afrikkalaisten sanovan, että Euroopasta on vaikea saada töitä. Mielestäni tarvitsee kuitenkin vain olla asennetta."
Vastaukset 17
Vanhimmat
Näistä hyvistä ihmisistä viime torstain tohloppi-illassa vain Sephora sai kohtuulliset pisteet. Muilla on lähinnä "hyvien ihmisten" agenda päällä. Ja uskomaton naivius ettei kansalaiset näe tämän idealismin läpi.
Teinipoika raiskasi luokkakaverinsa - tytön mukaan poika oli vaatinut suuseksiä jo 13-vuotiaana
Rikos tapahtui Vantaalla lokakuussa 2014. Osapuolet kävivät samaa koulua ja olivat olleet samalla luokalla.
Tapahtuma-aikaa he eivät seurustelleet. Pojan mukaan he olivat kahta vuotta aiemmin jonkin aikaa seurustelleet ja heillä oli ollut kerran myös seksiä.
Tytön mukaan poika oli käskenyt hänet "ottamaan suihin" hänen ollessaan vasta 13-vuotias. Toisen kerran poika olisi pakottanut hänet yhdyntään seuraavana vuonna.
Näitä tekoja ei oikeudessa käsitelty. Vantaan käräjäoikeudessa käsitelty, ja nyt Helsingin hovioikeuden vahvistama, raiskausrikos sattui molempien ollessa 15-vuotiaita vantaalaisessa kirjastossa.
Osapuolet kohtaisivat ilmeisesti sattumalta. Poika meni tytön luo ja pyysi tätä keskustelemaan asioista, joista ei voinut kirjastosalissa puhua.
Kyseisiksi asioiksi syytetty kertoi myöhemmin muun muassa ihmettelyn, miksi tyttö ei vastannut hänelle Facebookissa.
Kyseiseöllä missin kuvatuksella on todella ruma naama - siis kasvonpiirteet
On itse työntänyt kaikkien silmätikuksi osallistumalla noihin kisoihin - on tiennyt että osa ihmisistä ei tule hänen ulkomuotoaan arvostamaan.
Sinä olet tyhmä persu joka et saa koskaan naista.
Kuka normaali mies noin rumaa naista huolii edes treffeille kanssaan ?
Saati sitten pitempiaikaista suhdetta !
Naomi Cambel on tummaihoinen, mutta kaunis kasvonpiireiltään ja muuteniin ja on mallina elättänyt itsensä
En kyllä *aisi tuota edes vaikka sillä olisi säkki päässä.
Sephora on kaunis nainen.
Minä pidän Sephora Ikalaban kasvonpiirteitä itseasiassa hyvin viehättävinä. Minä en ole koskaan ollut ihastunut nukkemaisiin naisiin. Minä en ole näet mikään pedofiliaan taipuvainen mies. Minä pidän hyvin paljon mustaihoisista naisellisista naisista.
Kun menee kansainvälisiin kilpailuihin, niin sitten nähdään miten pärjää.
Epäilen ettei tule valittua kauneimpien joukkoon
ööö?
Kansainvälisiin Miss Helsingi kilpailuihin vai?
En tiennytkään että on olemassa "Miss Helsinki of The World" kilpailu? :)
Mitähän sanottaisiin vaaleaihoisesta naisesta joka noin leveällä nenällä pyrkisi kauneusmittelöihin.
Kävisikö valkaistu nekuri?
Tuo Sephoran naamataulu ei millään muutu kauniiksi pohjoismaisen tai eurooppalaisen tai amerikkalaisen kauneuden mittapuun mukaan arvioituna. Ei se muutu kauniiksi vaikka kuinka lässytetään että onpa saattanan kaunis nainen.
Suurin ongelma kauneusjutussa on tuo leveä nenä. Monet valkoihoisetkin naiset ovat kauneusleikanneet neniänsä kapeammiksi. Sephoran kohdalla leveä kongolaisnenä on vaan leveä, ja ylisuuri. Se nokka pitäisi operoida, jos haluaa tasaviivalle muiden saman kisan missien kanssa.
Muutenhan tuo vaikuttaa puheiltaan ja esiintymistavaltaan suht selväpäiseltä, jopa yllättävän positiivisella tavalla. Jos pystyy itsensä ja perheensä elättämään, niin ei minulla häntä vastaan mitään ole.
Mutta kun kyse on kauneuskilpailuista niin kauneudesta silloin puhutaan, ja kritiikkiä tulee. joka on normaalia kaikkien kisojen jälkeen. Eikä siitä hyvästä sydämen luonteesta silloin ole apuja.
Nenä ja järki ei tunnu kasvavan tasatahtia ja nenä johtaakin reilusti.
Entäs saiskos näiltä "hyviltä ihmisiltä™" kommentin siihen, että onko kongolainen perheväkivaltakin sitä "parempaa väkivaltaa©"? :)
Tästä ketjusta lähtee kohta aika monta viestiä pois. Omani ovat lähteneet kaikista aikaisemmista ketjuista, kun olen todennut että kaunein ei voittanut, vaan lättänenä voitti.
Kongolainen munakoisonenä on aina kauniimpi kuin suomalainen perunanenä.