Halpuutus on siirtynyt jo tuottajahintoihin, vaikka niin ei pitänyt käydä.
Maataloustukea olisi syytä tarkastaa hieman ylöspäin, jotta kotimaisen ruoan tuotanto saadaan turvattua jatkossakin. Nälkään tapettu maanviljelijä ei nimittäin ruoki myöskään muita.
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/talous/tuottajahinnat-romahtaneet-halpuutuksen-aikana-1.177851
Maataloustukea olisi syytä tarkastaa hieman ylöspäin, jotta kotimaisen ruoan tuotanto saadaan turvattua jatkossakin. Nälkään tapettu maanviljelijä ei nimittäin ruoki myöskään muita.
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/talous/tuottajahinnat-romahtaneet-halpuutuksen-aikana-1.177851
Vastaukset 10
Vanhimmat
Siinä on tuottajilla veitsi kurkulla. Jos olisin viljelijä lopettaisin moisen kannattamatgoman harrastuksen. Eli taitaa ne erilaiset tuet olla riittäviä kuitenkin, kun on varoja tehdä hyödytöntä? Mitävittua ne kurkku otsat ja viljelijät kaikkiaan oikein kitisee, joka asiassa!
Kasvihuoneet ovat kannattavin bisnes maataloustuotteiden joukossa.
Viljeliöiden pitää alkaa myymään reilunkaupan kurkkuja.
Siinähän olisi kepulla ja mtk:lla satasen paikka veivata asiaa. Kaikki tosin menee omien firmojen ja sukulaisten persiisiin, sekä hyvävelikerhoihin.
hitot kiskurihintoja huonolaatuisesta ruuasta kerjääviä maataloustuottajia. nimenomaan maajussien katteista on varaa leikata halpuutuksen yhteydessä, kaupan katteet on tiukat, ja minua henk koht ei kiinnosta pätkääkään vaikka jokainen maatila suomessa menisi konkkaan, sitä vaan ja laadukkaampaa ja halvempaa ruokaa ulkomailta suomalaiseen ruokapöytään jos suomalaiset tuottajat ei älyä lopetta ylihinnoittelua. maailma on globaali, ja suomalaisten tuotajienkin on siihen sopeuduttava.. ehkä mersun voisitte uusia vain joka toinen vuosi, ja muutaman thaimaan matkan jättää väliin niin ei tarttis kitistä kun kurkun hinta laskee muutamalla sentillä
Luomuruoalta pitää poistaa arvonlisävero, jotta ihmisillä olisi varaa ostaa myrkytöntä ruokaa. Veron poistaminen tulee kansantaloudelle takaisin moninkertaisena, koska terveydenhoitokulut laskevat ihmisten sairastellessa vähemmän.
Tunsin kerran sukulaisen kautta erään maanviljelijän, se sanoi että tuet tulee tilille, mutta saman tien ne kyllä lähteekin. Mutta enpä minä niiden hommista tiedä?
Maanviljelijät ovat valittaneet Suomessa aina ja tekeytyneet muka köyhiksi.
Sama valitus tuntuu kuuluvan lähestulkoon jokaisesta tuloluokasta. Rikkaiden pitää vaan saada euroissa aika paljon enemmän, jotta heidän saamansa hyvän olon tunne vastaisi köyhän vastaavaa. Se on sitä tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta, kun korotetaan prosenteissa, mutta leikataan euroissa.
Internetissä kerrottiin että kotimaisen tomaatin tuottajalle maksetaan tällä hetkellä vain 12-14 senttiä kilolta. Kaupassa hinta on kuitenkin moninkertainen. Joku tässä vetää välistä, ja se ei ole ainakaan asiakas.