Miten kertoa

Mstamperee

Edellisestä töistä työsuhde purettiin omaan rikkeeseen johtuen. Miten tästä kertoa työhaastattelussa?

7

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kovalaki

      Voit sanoa, ettet mielelläsi palaisi siihen asiaan vaan haluaisit päästä eteenpäin. Se joko hyväksytään tai sitten ei.

      Tehtyä et saa tekemättömäksi, nyt kannat seuraukset.

    • rigevaieirige

      Oliko kyseessä oikeasti rike, vai onko edellinen työnantaja vain uskotellut ja liioitellut jotain tuiki tavallista asiaa? Jos kysessä on oikeasti rike niin opit siitä, unohdat se ja katsot eteenpäin. Työtodistuksessa tuskin mitään siitä voi lukea. Et ota koko asiaa puheeksi, vaan keskityt tulevaisuuteen.

      Monesti työnantajat painostavat työtekijöitä joillain tekaistuilla syntilistoilla. Jos esim. myöhästyy vähän töistä tai ei ole laittanut jotain sähköpostia tms. niin näistä työnantaja voi yltyä antamaan jopa varoituksen liioitellakseen asiaa äärimmilleen, mutta työoikeudessa tuollaisilla varoituksilla pyyhitään p*rsettä.

      • a________

        Työsuhteessa voi lukea työsuhteen päättymisen syynä purku, vaikka purun syytä ei mainittaisikaan. Mutta työhaastattelussa ei välttämättä pyydetä esittämään työtodistuksia.


    • emmuutasano

      Jos työhönottohaastattelussa kysytään edellisen työsuhteen päättymisen syytä, sanot, että et haluaisi avautua siitä, koska se on liian henkilökohtaista. Oma-aloitteisesti sinun ei kannata ottaa asiaa esille lainkaan.

      Työpaikan saanti voi olla vaikeaa, ellei alallasi ole pulaa työntekijöistä. Riippuu tietysti siitä rikkeestäkin, voisiko sen kenties vaikka paljastaa ja silti saada mahdollisuuden. Yksi luvaton poissaolo töistä vai satunnainen turvamääräysten noudattamatta jättäminen? Tapahtuiko se koeajalla vai vuosia kestäneessä työsuhteessa? Oliko varoituksia jo tullut?

      Jos hyviä työntekijöitä on oven takana tulossa paljonkin, tilanne on vaikea. Sinun pitäisi nyt itse keksiä, miksi juuri sinut kaikesta huolimatta kannattaa ottaa töihin.

    • eisenytniinvaikeetaole

      Ei oo noin vaikee: et ota asiaa esille jos kukaan ei sitä kysy. Haet monia paikkoja ja lopulta varmaan tulee sellainen joka ei sitä kysy.

      Ei kai tässä nyt mitään murhasta ole kyse. :)

      • Mstamperee

        Ei ole sentäs :)


    • Mstamperee

      Kiitos asiallista vastauksista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      245
      3333
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      362
      2975
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      18
      1992
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      81
      1854
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      65
      1778
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1652
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1553
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      125
      1502
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1414
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      484
      1413
    Aihe