Nyt kaikki hommiin.
Oleilutuki pois ja osallistavaa toimintaa jipii.
7
165
Vastaukset
- VastaVänkäri
Nyt äkkiä kaikki kieltäytymään palkattomasta toiminnasta joukolla!
- Eionnistu80
Ei tule koskaan toimimaan.
- Ensinnäkin missään ei ole niin paljon yleishyödyllisiä yhdistyksiä ym. paikkoja missä jokainen työtön voisi tehdä osallistavaa toimintaa.
- Toiseksi on työttömiä jotka asuu satojen kilometrien päässä lähimmistä kaupungeista missä tehdä osallistavaa toimintaa ja veisi heidän päivässä kohtuuttoman pitkän ajan päivässä lähteä tunniksi osallistavaan toimintaan. Puhumattakaa, että on autottomia työttömiä jotka asuu kaukana.
- Kolmanneksi on hyödytöntä laittaa vastoin tahtoa työtön istumaan tunniksi jonnekin kansalaisopiston ym. Kurssille tekemään ei yhtään mitään.
- Neljänneksi on yllättävän vähän tekemistä mitä ei lasketa työksi. Yleensä kaikessa toiminnassa mukana oleminen on työtä ja joku siitä rikastuu.
- Viidenneksi osallistava toiminta tulee todella kalliiksi koska pitäisi yhdistyksien palkata lisää työntekijöitä ja tarvitsevat näin lisää avustusrahaa toimintansa pyörittämiseen.- 167-176
"- Viidenneksi osallistava toiminta tulee todella kalliiksi koska pitäisi yhdistyksien palkata lisää työntekijöitä ja tarvitsevat näin lisää avustusrahaa toimintansa pyörittämiseen."
Tuo tulee onneksi niin kalliiksi ettei minkään valtion rahat riitä moiseen.
Paljonkohan jo nyt maksaa tuo orjatöiden teettäminen ja muu työttömien kyykytys yhteiskunnalle?
Paljonko on hyöty?
Kaikkia haittoja ei voi edes rahassa mitata, mutta rahallinen haitta?
Kustannuksista ei noissa aioissa keskustella ja jos jotain laskelmia on tehty niin ovat varmaan huippusalaisia.
- Sossu_on_kyykyttäjä
Sossutätien unelma yhteiskunnasta ilman kerjäläisiä, köyhiä, alkoholisteja, työttömiä ja muuten vaan ilman halveksittavia ihmistä alkaa toteutumaan kun sossut pääsevät käpistelemään em. henkilöitä kunnan pikkuapureina. Siis itse uskon että työttömien härnääminen pilipali asioilla on kuntien sossuista lähtöisin olevaa kyykyttämisä.
- hgjfghkfhl
Jos sossutädit tosiaan unelmoivat köyhien ja muuten vajavaisten eliminoimisesta, niin mitähän he sen jälkeen suunnittelevat tekevänsä työkseen? Mehän olemme heidän toimeentulonsa ehdoton edellytys. Miksi he siis suostu(isi)vat tottelemaan yhteiskuntamme mädättävien tahojen määräyksiä tuhota köyhälistö? Heistähän tulee köyhälistön seuraava aalto.
- Jippijaijeee
Ainut järkevä systeemi olis perustulo, jonka päälle sais tehdä silppu ym töitä ilman karenssin pelkoa. Mutta eihän tämän maan politiikassa ja päätöksissä oo järjen häivää ollu enää vuosikausiin. Mitä jos tekisivät sellasen päätöksen et jakavat syanidikapselit kaikille suomalaisille työttömille, niin ei tarvi enää työttömistä puhua. Sen jälkeen voitais ottaa koko afrikan ja toki muidenki maiden "pakolaiset" tänne oleilemaan, joille toki valtiolta kunnon elintason ylläpito!
Käytännöt pakko kuntoutukseen on jo olemassa, on ollu jo pitkään.
Suomessa vakavaa massa-työttömyyttä hoidetaan ja piilotellaan tällaisella avo typ mopa kulag te järjestelmällä.
Iso hallinto koneisto pakottaa työttömiä pakko kuntoutukseen, yms. pelleilyyn !
Vakavaa massa työttömyyttä ei haluta hoitaa, vaan halutaan tuhota työvoimaa, halutaan kyykyttää ihmisiä avo leiri järjestelmässä. Ja kallis ylisuuri mieletön hallinto nauttii itse kaikkia etuja.
Hallinnon eri kapot toimii kuin 1930 L saksassa. Tai 1930 L NL kulag systeemissä.
Erona vain se, että suomessa 2017 ei ole piikkilangalla eristettyjä leirejä, vaan avo kuntoutus leirien saaristot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1205699- 292080
- 1771912
Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.651080Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101063Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä24977- 73957
Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42887Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24882Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12745