Monilla vastaantulijoilla liian kirkkaat ajovalot. Hetkenaikaan ei näe mitään. Eikö näitä kontrolloida mitenkään ?
Häikäisevät ledvalot missä poliisi
vaaratilanne
91336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
sinänsään oo ongelma, vaan väärinsuunnatut valot! xenonit näyttää taivaalle puolivaloilla, nii sama ku ajais pitkillä päin..(itellä edmainittuja varte hiuka patteristoo, et samalla mitalla tulee takas)
Ja täältä hieman lisää kun väännän omat ledini lähivaloilta kaukovaloiksi.... :) Onneksi suuntautin valot ihan ns. punarajalle eli maksimikorkeudelle valokuvion osalta!
Minua taas häiritsee aurinko, varsinkin kevättalvella. Kukahan siitä sakottaisi.
Aurinko lasit päähän tai silmille!
Ongelma tuntuu korostuvan katumaastureissa varsinkin. Aikaisemmin pidin automaattisesti himmenevää taustapeiliä humpuukkina, mutta seuraavassa autossa se tulee varmasti varustelistalle.
En jaksa ymmärtää niitä jotka pitkillä xenoneilla, ja sumuvalot päällä kaupungeissa ajelevat ja sitten on niitä jotka eivät piru vie ymmärrä lyhyille valoille muuttaa kun perässä kiinni puskurissa melkkein ajelevat. Olen nykyään päästänyt ohi ja sitten pitkillä perässä kunnes kyllästyvät ja jättäytyvät taakse.
Kun joku tulee pitkillä vastaan eikä reagoi kun vilkuttaa niin satavarmaan pistän ne todella kirkkaat työvalot maasturin katolla täysille. Kyllä sitten ymmärtävät vaihtaa lyhyeille.
Sulla on alun perinkin liian vähän ajovaloja, jos vastaantulijoilla pääsee lähivaloille vaihtaminen unohtumaan.
LED-valoissa+on+kaksi+selkeää+eroa+xenoneihin,+nimittäin+valovirtaa+on+käytettävissä+selvästi+enemmän+ja+useissa+pienissä+heijastimissa+sen+hallitseminen+näyttää+laadukkaissakin+valaisimissa+vaikeammalta+kuin+yhdessä+kookkaassa.++
Ensimmiset+LED-kaukovalot+tälle+talvelle+asentaneena+kävin+huvikseni+luksimittarin+kanssa+tarkistamassa+lopputuloksen.+Vanhan+auton+halogeenivalojen+kaveriksi+ruuvattiin+yhteensä+16.000+lumenin+verran+LED+valoa.+Auton+omista+valoista+ei+ole+paljon+miksikään,+ja+200+metrin+päässä+luksimittari+näyttää+12+-+13+lux.+
Samaan+paikkaan+vertailun+vuoksi+20+vuotta+uudempi+auto,+jonka+bi-xenonien+rinnalla+ovat+hyvälaatuiset+kookkaat+xenon+liskaukovalot.+Valovirtaa+on+käytettävissä+vähemmän,+mutta+hyvät+valaisimet+suuntaavat+sen+tielle+eikä+puiden+latvoihin,+joten+200+m+mittauspisteen+valovoima+ylittää+15+luksia,+vaikka+valotehoa+on+käytettävissä+25+%+vähemmän+kun+LED-valoilla.
Mittauksen+jälkeen+takaisin+autoa+kohti+kävellessä+huomaa+jo+silmämääräisesti,+että+tehokkaat+LED+valot+häikäisevät+häiritsevän+paljon.+Neljä+tehokasta+xenonia+on+vain+tasainen+hyvin+suunnattu+patteristo,+mutta+LED+valot+häiritsevät+hajavalon+vuoksi+selvästi,+vaikka+asennus+onkin+täysin+laillinen.