Kuinka vihjata miehelle..

Voisikojokuauttaa

Musta olisi ihanaa saada joku pieni lahja tylsän arjen piristykseksi. Ihan vaikka joku kukkia(En ikinä ole saanut kukkia)tms.. Miten vihjaisin poikaystävälleni että haluaisin jonkun pienen lahjan(Mielellään juuri edellämainitun kukan) ilman että kuullostan siltä että vaatisin häntä ostamaan mulle jotain?

16

1000

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fritsu

      Melko tollo tyyppi jos ei koskaan ole edes kukkia tuonut rakkaallen.

    • Katoavaperinne

      Ihmeitä ei kannata odottaa.

    • luolamiesostikukkia

      Vein kerran naiselle kukkia arjen piritykseksi.

      minä: hei, ostin sulle vähän kukkia.... (heilautin puskan esiin ovensuussa)

      nainen: ööö.... eihän nyt ole mitään merkkipäivää???

      minä: ei niin, ihan vain lahjaksi aattelin ostaa! Ei kai tuosta vahinkoakaan tuu..... jos lahjaksi.... öhöm...

      nainen: hmmm.... mutta josko on huono omatunto?

      minä: ???

      nainen: miehet ostelee joskus kukkia, kun ovat olleet uskottomia.

      minä: ei jumalauta ole totta sentään!! mistä sä puhu?

      Oli viimeinen kerta kun ostin kukkia naiselle.

    • Kuk-ka-nen

      Jos täytyy vihjata miehelle, että toisi joskus vaikka kukkia ja mies sitten tuo, niin ei minusta tunnu miltään! Kun se lähtee itsestä, miehen omasta sydämestä, niin se on jotain se!

    • rakkausonkemiaa

      Mammona ei onnea tuo. Yritä löytää se rakkauden viesti, jota miehesi varmasti sinulle kertoo ehkei suoraan, mutta rivien välistä - sellaisia me miehet olemme. Jos menet sanomaan, että haluat "yllätyksiä" eivät ne silloin enää tunnu sinusta yllätykseltä jos saisit pyytämäsi, vai mitä?!

    • iloisesti.yllätetty

      Sain eilen työkavereita kukan. Työkaveri siis mies. Ihana ja suloinen 😊

    • pop98

      Olen ostanut tyttöystävälle kukkia, heittää ne aina heti roskiin.
      Saman kuulin kaverilta heilläkin käyneen.

      Nykynaiset inhoaa noin vanhanaikaista ja kliseistä juttua,
      ihan sama kuin ostais poikaystävälle yllätysslahjaksi tennissukat tai pitkät kalsarit aukolla.

    • 0rk1dea

      Jos mies ei luonnollisesti taivu kukkiin/lahjoihin niin kannattaa vihjata sinun toiveesta, kun molemmat on hyvällä tuulella; No esim, makaatte/lepäätte yhdessä sohvalla ja kerrot hänelle siinä ensin jostain asiasta mistä oot hänelle kiitollinen (joku tyylii "ihanaa oikeest ku korjasit sen ikkunalaudan/ovenkahvan tms). Miehelle tulee tosi hyvä mieli kehustasi. Ton rupatteluaiheen jälkeen voit sit tokaista et "ois niin kiva saada joskus kukkia sinulta, piristyn niistä kovasti, varsinkin jos ne on sinulta",, tai jotain tohon malliin. Mies muistaa sun ekan juustoisen sydäntä lämmittävän kehun rempasta/muusta urotyöstä :D ja kun menee muutama päivä, hän alkaa kaipaamaan sitä tunnetta taas (koska luonnollisesti mies rakastaa kehuja ja sankarina olemista) ja haluaa nähdä sinut iloisena -- Ei mee kauaa kun hän muistaa sinun toiveen ja käy ostamassa kukan :)

    • Jos olet yhdessä junttimiehen kanssa, niin mikään ei taida auttaa.

    • oppeliini1

      Sano: "täss on 10 euroa, poikkeaisitko kotimatkalla kukkakupassa hakemassa muutaman päivänkakkaran/ neilikan/ ruusun"?

      ei muuta.

    • etulyöntiä

      Anna ensin joku lahja hänelle. Sellainen joka on hänelle tärkeä.

      • Aikuisenlogiikka

        Ei onnista lahjan ostaminen, yleensä se on lahjansaaja naiselle sopimaton ja hän koettaa vaihtaa sen liikkeessä sopivampaan. Suomen naiset on nykyisin juntteja.


    • hupshöps

      Tuskin on helppoa. Varmaan ainoa tapa on alkaa ihastelemaan ääneen, miten joku oli ihana antaessaan jollekin jonkin lahjan. Tai hieman feikata, ja ihastella, miten joku osti sinulle pienen lahjan, tai kukan. Siitä se idea sitten lähti, jos lähteäkseen.

      Tai suoraan vain sanoa, että olisi mukavaa, jos joskus antaisit jotain pientä lahjaksi, vaikka kukan.

      • öööööööööööööööööööö

        Vaikuttaisi kerjäämiseltä kyllä. Ei menisi läpi.


      • hupshöps

        Sitten varmaan parempi olla ilman, tai vaihtaa miestä :)


    • Aikuisenlogiikka

      Lahja ei ole kaikkien kohdalla mitään. Toin tyttöystävälleni Ekvadorista intiaanien tekemät korva korut, tosi arvokkaat ja Eguvadorista asti tuodut, mutta hän ei kertaakaan pitänyt niitä. Ostin kerran hänelle kauniin rintakoruristin, sitäkään hän ei koskaan pannut kaulaansa. Naisissa on ihan odottamattoman tyhmiä. Fiksu ihminen panisi korut kaulaansa tai korviinsa vaikka kohteliaisuudesta, vaikka ei rakastaisikaan lahjan antajaa. Naiset on käytökseltään yleensä tyhmiä. Miehen käytöksessä ne kyllä on hyviä näkemään virheitä.
      Siihen tyttöystäväni tyhmyyteen tässä koru asiassa katkesi meidän suhteemme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      66
      4454
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      104
      3727
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3351
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1906
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1893
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1149
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      89
      903
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      110
      851
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      851
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      784
    Aihe