Toivon että kaikki lukisivat parisuhteesa elävät lukisivat!
Kerron omasta kokemuksesta. Pitkään jo epäillyt vaimollani olevan suhde, Ja jokin aika sitten tälle varmistuksen sainkin. Otsikon peli ei ole vain peli vaan myös CHAT!!!! Ihmettelin jo pitkään miksi vaimoni upputuu illat täysin tähän peliin ja aina kun tulen lähelle poistuu "pelistä" nopeasti. Huomionarvoista vielä että kun yksi peli loppuu keskustelun voi poistaa. Eli tässäkin tapauksessa vaimo jäi verekseltään kiinni,muuten en koskaan olisi saanut päätöstä tälle. Itse olen jo pitkään miettinyt mitä tehdä asian kansa. Vaimo väittää että vain "vain pari viikoa kestänyt ja loppunut jo", käytös on kuitenkin ollut tuota samaa jo vuoden verran.. En hae sympatiaa, haluan vain varoittaa muita jotka samaa epäilevät.
Wordbase peli
8
2783
Vastaukset
- Kokemuksenomaava
Kuule tuo ei ole pahinta mitä tehdä. On kuule puolisolla ollut aikanaan kakkosensa kanssa. Ensin FB sitten watsabbi, brebeid, salainen tili rahan käyttöön tuohon kakkoseen, jopa kämppä vuokralla joka oli sen kulissi. Se mistä lopuksi jäi kiinni oli ulkopuolisen kertomana ja kuvien kera. Joten nyt kun olet noinkin pienestä saanut sen kiinni ja korjaa tilanteen selviää kyllä. Näitä löytyy varattujen kaapeista ja paljon. Ei muuten puolisonikaan uskonut jäävänsä kiinni kun ei ollut ottanut huomioon että aina joku tuntee jonkun. Ja siitä lähtee. Muistan toki ajan kun samoin toimi oli koneella tai puhelin kädessä. Kun kohdalle tulin käänsi sivua ja lopetti. En vain uskonut että tuo käytös olisi johtunut pettämisestä.
- Manwithouthope
Tottahan sen tiedän että pidemmälle vietyjä tapauksia on, eikä tarkoitus ollut vertailla kokemuksia.. Enhä miekän tiedän mitä muuta taustalla on, kun ei mitään myönnä. Sen(ikävä kyllä)tiedän että nykyään vaimoni osaa valehdella päin näköä silmää räpäyttämättä! Teksti oli tarkoitus olla nimenomaan silmien avaaja, kaikki ei ole vain viatonta "peliä"!!
- tr5y
Manwithouthope kirjoitti:
Tottahan sen tiedän että pidemmälle vietyjä tapauksia on, eikä tarkoitus ollut vertailla kokemuksia.. Enhä miekän tiedän mitä muuta taustalla on, kun ei mitään myönnä. Sen(ikävä kyllä)tiedän että nykyään vaimoni osaa valehdella päin näköä silmää räpäyttämättä! Teksti oli tarkoitus olla nimenomaan silmien avaaja, kaikki ei ole vain viatonta "peliä"!!
Sinun kannattaisi keskittyä miettimään miksi vaimosi valehtelee ja pelaa, ei siihen että hän valehtelee ja pelaa pelejään. Syyt löytyvät aivan varmasti jostain kohtaa suhteestanne. Ellei suhteenne risoja kohtia kartoiteta ja edes yritetä paikata, on parasta erota. Eron jälkeen sinunkin tilanteesi paranee. Ainakin saat toivon takaisin.
- tepsoni
loisto idea käyttää tuota wordbasea. kiitos
- tr5y
Ydinkysymys kuuluu miksi vaimosi uppoutuu ko. peliin ja sen ihmisiin. Teidän suhteenne ei ole enää elävä? Mitä se kaipaisi? Miten sitä kohennettaisi?
- naikkonen46v
Joku oli löytänyt melkein vuoden vanhan postauksen, muistan vielä ton aloituksen. Mahtoiko tulla ero.
Ihmettelin jo silloin, että missä umpiossa tämä aloittaja oikeen on elänyt. Useissa peleissä on joku online- tai livechat mahdollisuus nykyään, oli sitten kyse mobiili-, konsoli- tai tietsikkapeleistä. Yleensä sitä käytetään kyllä ihan siihen mihin se on tarkoitettu eli pelistä keskustelemiseen vastapelaajan kanssa. Jos joku päättää sitä kanavaa käyttää salasuhteiluun niin onhan sekin keino muiden joukossa.
Ihan kiva sanapeli toi WB. On sieltäkin kautta mua toki lähestytty kuten missä tahansa muuallakin missä ihmiset kohtaavat, mutta samat kirjoittamattomat käytössäännöt kuin yleensäkin elämässä: kun kertoo että ei kiinnosta, olen varattu, asia on sillä selvä ja itse pelaaminen jatkunut useammankin erän verran ja vain itse peliä kommentoidaan jos asiaa on.
Jos pitää kumppaniaan alkaa epäilemään pelaamisesta tai vaikka sosiaalisen median käytöstä niin kannattaa varmaaan korjata suhde tai erota kun luottamusta ei enää syystö tai toisesta ole. - Anonyymi
Moi Sami, vaimosi kaipasi varmaan vähän vaihtelua arkeen. Ja näimme Satun kanssa navatusten vain kahdesti, älä huoli.
- Anonyymi
Tapahtuko yhdyntä? Oliko apuvälineitä esim naisen lanteille kiinnitetty strap on henkselipenis?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site645951Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714795Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto474384SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953771SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502473Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352379Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat442108Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41479En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131239