Mun mielestä pakolaisissa ei ole mitään pahaa. He joutuvat pakenemaan esim sotaa ja vainoa. Haluavat tehdä töitä ja rakentaa parempaa tuleivaisuutta. Suurempi ongelma on nämä naimakaupalla tänne keplottelevat. Odottavat käsi ojossa että taivaalta tipahtaa heille rikas elämä tekemättä mitään. Sekä naiset että miehet. Erohan näissä liitoissa yleensä tulee kun on luvat kunnossa.
Tiedän niin monta tapausta läheltä seuranneena. Yks kun pääsee tänne niin ollaan jo värväämässä jollekin nyhverölle sukulaistytöstä vaimoa.
Täällä ei haluta oppia kieltä, pyöritään omissa porukoissa eikä haluta edes suomalaisista ystäviä, me kun olemme niin kylmiä ihmisiä.
Pääsääntöisesti haukutaan koko systeemi. Kamalaa kun joutuu vaivautumaan työkkäriin ja kelaan ja kun kukaan ei niitä lappusia valmiiksi täytä, tulee karenssit ja muut ja sehän on systeemin vika. Työllistytään väkisin johonkin missä roikutaan se aika että rahaa tulee taas.
Ruoka on paskaa, kulttuuri on paskaa ym ym.
Oikeasti monissa maissa kuvitellaan, että portti Eurooppaan on kuin taivaaseen pääsis ja monelle se onkin jos löytää tarpeeksi tyhmän elättäjän.
Ei ole paha jos joku sen rakkauden löytää, mutta kun ihmiset jotka niistä köyhistä maista tulevat ovat joutuneet elämään köyhyydessä, silloin kaikki käy.
Monessa maassa 100€/kk on iso raha.
Miehet pykäävät päällä lapsia monelle eri naiselle ja vastuuta ei oteta, koska se on heidän maassaan sellainen tapa.
Monikin on kysynyt minulta miten olis kun hän niin paljon rakastaa että josko sen kutsukirjeen laittaisin viisumia varten? En.
Mää on vaan mun karvaita kokemuksia mitä olen joutunut vierestä katsomaan. Monikin naimakaupalla tänne tullut nauraa selän takana kuinka tyhmiä me suomalaiset olemmekaan... Vaikka kaikki täällä on paskaa takaisin ei haluta mennä. Miksiköhän? Harvassa maassa saat vajaata tonnia kuussa tekemättä mitään.
naimakaupat
4
115
Vastaukset
- jorezx
Pitkä oli vuodatus, mutta et kertonut siinä mitään uutta. Tiedämme tuon kaiken valitettavasti liiankin hyvin.
- dhjöää
Pakolaisessahan on suurin osa näitä suomea hyväksi käyttäviä huijaria. Ei nuoret terveet miehet missään hädässä ole.
- Merkkionerkki
Pakolaiset otetaan suoraan jostain leiriltä ja kaikki maksetaan. Jos nai jonkun on silloin myös velvollinen elättämään. Turvapaikanhakija saatuaan kielteisen päätöksen ei saa mistään mitään.
- ChinaDragon
Pakolaiset pakenevat aina jotain, usein myös omaa pahuuttaan.
Kotimaahan ei ole menemistä koska siellä odottaisi kuolemantuomio tehdyistä pahoista teoista.
Olen luullut naisten ja lasten olevan etusijalla mutta tässä itämaisessa kulttuurissa taitavat lapset ja naiset olla tykinruokaa kun miehet lähtevät turvaan.
Lähettäisivät naiset ja lapset, naisetkin pääsisivät oppimaan uutta kulttuuria ilman kyyliä, jotka estävät sulautumisen uuteen kulttuuriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä3424322Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1422428Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822056- 1411561
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!421094- 261087
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein139995- 77989
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!337931Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8907