Olen siis 17w en ole ikinän meikannut tai edes miettinyt sen aloittamista, mutta nytten viime aikoina olen miettinyt, että haluaisin opetella meikkaamaan. Niin mitenkä pyytäisin ja selittäisin äidilleni että haluaisin opetella meikkaamaan?
Ja mitä "perus" meikkejä kannattaisi aluksi olla?
Miten pyytää äidiltä meikkejä ( 17w)?
4
1460
Vastaukset
- meikkipaletti
Sanot vain äidillesi, että sinusta olisi mukavaa kokeilla vähän meikkiä. Ripsari ja esim. huulikiilto sopii noin aluksi.
Itse aikoinani en edes mainimmut äidilleni meikeistä. Aloin vain käyttämään. - moimoi___
Aikoinani itse opettelin salaa yrityksen ja erehdyksen kautta. Opettelin nuorempana mutta salaa se tuli tehdä koska äitini ei itse meikkaa eikä pidä sitä tarpeellisena ja todellakaan en hältä pyytänyt meikkiapua tai rahaa meikkeihin :)
ripsari, huulipuna/kiilto, meikkivoide, puuteri, luomiväri ja poskipuna.
Sitten kun taito kehittyy voi alkaa taiteilla silmäkynillä. Itse opin käyttämään tussimaista rajaajaa vasta kolmekymppisenä! Sen jälkeen se onkin sitten ollut tavaramerkkini. Se vaatii treenausta ja moni merkki ei pysy tai on hankala tms. Eli tästä voi päätellä että olen "entinen nuori" :)
Tsemppiä yritykselle! - 18752
Pyydät vaan. Esimerkiksi Essencen meikit on todella halpoja. Esim. sen huulipunat ja huultenrajauskynät, ripsarit, poskipunat ja jotkin luomivärit on tosi hyviä.
Ei heti kannata tehdä hirveää sotamaalausta vaan kokeilla uusia juttuja asteittain. Ensimmäiseksi tarvitset meikkivoiteen. Jos et ole varma, mikä sopii ihollesi, kannattaa kysyä alan liikkeestä neuvoa.
Sitten voisit ostaa myös puuterin, poskipunan, ripsarin, huulipunan tai -kiillon tms. sekä tietty siveltimiä ja meikinpoistoainetta. Jos sinulla ei jo ole, niin osta myös kosteusvoidetta ja silmänympärysvoidetta, koska meikki ja sen poistaminen voi kuivattaa ihoa.
Muita mahdollisia juttuja, joita voisit tarvita, on primer meikkivoiteelle, korostusväri, peitevoide, kulmakynä tms., silmänrajauskynä tai -geeli tms. ja luomiväripaletti. Kannattaa ekana ostaa nudepaletti, josta löytyy vaalea shimmer- ja mattasävy esim. korostuksiin, mattainen vaaleanruskea häivytyssävy ja tummempi ruskea varjostuksiin.
Youtubesta löytyy vaikka miten paljon tutoriaaleja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."442176Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1841978- 1161372
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96982
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78879Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki45857Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933825- 56716