Kaksoiskansalaisten ura armeijassa,valtiolla.

Mitä ihmettä Stub riitelee, missään valtiossa ei pääse 2 kansalaiset ,kaikkiin virkoihin...ei ede jenkeissä,pressaksi.
Uhat olemassa ja suvereeneilla valtioilla on päätätntä valta,kenet palkkaa.

Itseäänkö ei saa suojata,on toi typerys eikä edes ainoa.
12173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Voisiko mallia ottaa vaikka Venäjän käytännöistä ko. asioissa...?

Äänestä

En ole nähnyt Tuppilta yhtään puheenvuoroa kansanedustajana kuin vasta nyt tämä riitelynhaluinen hölmöys.

Ketä ja mitä maata tuo Ylen hapokas toimittaja kuvittelee palvelevansa?

Äänestä
  • Eihän tuppi ole ollut edes työpaikallaan ,järkyttävä määrä poissaoloja .Muu syy, onkohan alkanu poika ryyppäämään

    Äänestä

Stubb edustaa hallituspuoluetta, mutta esitti kysymyksen, joka olisi voinut tulla oppositiolta.

Siis: ovatko hänen alaikäiset lapsensa kaksoiskansalaisina yhdenvertaisia muiden suomalaisten kanssa?

Edustaja Stubbille on sanottava, että valitettavasti hänen lapsiltaan on upseerin ura kategorisesti kielletty. Turha pyrkiä kesätöihinkään ainakaan varuskunnan keittiöön. Asepalvelus suoritetaan korkeintaan rättivarastolla, kuitenkin valvoen, etteivät he sabotoi puolustusvoimain vaatteita.

Syynä tähän on puolustusvoimain ohjeistus, jota ei löydy mistään, mutta jota kaikki noudattavat.

Äänestä
  • KASOISKANSALAINEN BERNER heti pois valtion korkeasta virasta.
    Vie kö arkoja tietoja ulos.

    Äänestä

Minä kun olen kauan kierrrellyt tuolla kansainvälisen teknisen kaupan piireissä ja omaan muistaakseni seitsemän maan passit, niin en ole koskaan huomannut maailmalla minkäänlaista syrjintää sen vuoksi. Päinvastoin moni valtionpäättäjä olisi halunnut minut konsultiksi mielellään. Mutta eihän se käy näissä piireissä, toiselle kun kumartaa niin toiselle joutuisi pyllistämään.

Äänestä

Ryssiä vartenhan tuo laki on olemassa mutta ei lakia voi sentään laatia siten että siinä lukisi että tämä diskriminoiva laki koskee vain yhtä tiettyä kansalaisuutta. Esim britit tai jenkit olisivat enemmän kuin tervetulleita mihin tahansa tehtävään Suomen armeijassa.

Äänestä
  • Britit olisivat oivallisia rättivaraston hoitajiksi ja tummemmat jenkkisoltut kasarmin siisteyden vartijoiksi.

    Äänestä

Päivänselvä asia ettei armeijan virkoihin voi venäläisiä päästää,turhaa jauhamista selvästä asiasta. Turvat jo tukkoon ja laki selväksi.

Äänestä

Tärkein asia Stubilla olikin että, kansa sai tietää miten ylhäistä aatelia hän ja hänen lähipiirinsä oikein on. * oksettavaa*

Äänestä

Eihän itänaapurikaan päästä muunmaalaisia tärkeisiin, jos oikein miksikään työhön. Viime uutisen mukaan mies saa " läpsiä akkaa ja kait jälkeläisiäänkin mennen tullen ja palates, ei oo mitään vissiin turvaa mistään apua jos kotona läpsitään ja kuulemma auttaa siihen ett tulloo paremmin poikalapsiaki kun vähän murjotaan ensin.

Äänestä

kuvitellaan sota suomi-venäjä,kummanjoukossa seisos kaksoiskansalainen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alinkenraali kirjoitti:

Mitä ihmettä Stub riitelee, missään valtiossa ei pääse 2 kansalaiset ,kaikkiin virkoihin...ei ede jenkeissä,pressaksi.
Uhat olemassa ja suvereeneilla valtioilla on päätätntä valta,kenet palkkaa.

Itseäänkö ei saa suojata,on toi typerys eikä edes ainoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu