Itselläni se osui kohdalle hankittuani unelmieni Mersun(S500) käytettynä jokunen vuosi takaperin. Autoni ilmajousitus tuli kokonaisuudessaan vaihtokuntoon ja se oli oikeastaan pakko saattaa kuntoon, jotta auto olisi kunnolla ajokuntoinen tai pääsisin siitä eroon.
Huoltoon viedessä tiskillä hieman kiertelivät hinnasta puhumista, muutamista tuhansista oli kuitenkin puhetta. Tämän keskustelun perusteella jätin autoni korjattavksi kyseiseen huoltoon.
Järkytyksekseni loppulaskussa seisoi 7400 euroa!! Autostani olin hankinta hetkellä pulittanut vajaat 20teur, joten kyllähän tuo kirpaisi ja paljon.
Hankkiuduin jonkin aikaa tuon huollon jälkeen eroon Mersusta, ajeltuani sillä reilut pari vuotta yhteensä. En vain päässyt yli tuosta järkyttävästä korjauslaskusta ja pelkäsin lähes jatkuvasti, milloin jotakin vastaavaa osuu taas kohdalle.
Tästä opin, ettei keskituloisen henkilön ole oikein mieltä hankkia hiemankaan iäkkäämpää ns. luksusautoa. Vaikka hankintahinta olisikin kohtuullinen, ovat käyttö, vakuutus- ja huoltokulut päätä huimaavia, ainakin siis keskituloiselle ihmiselle.
Oma virheeni tuon hankinta oli, enkä voi syyttää tapahtuneesta muita kuin itseäni.
Olisi kuitenkin kiinnostavaa kuulla, onko muille osunut yhtä traumaattisia kokemuksia autoilu uran varrella?
Kallein autosi korjaustoimenpide?
47
4874
Vastaukset
- BI-Turbo
Omakohtainen, suurin huoltolaskuni pyöri jossakin kahden tuhannen ekun tietämillä. Audini molemmat turbot tulivat vaihtokuntoon lähes saman aikaisesti. Hieman kyllä harmitti :)
- jfjfhjfhhjfdg
Rähjääntyneet Saksan tuliaiset myös jääneet osien luovuttajaksi kun nuorella ollut sitten kova usko autoon johon ei oikeastaan varaa.
- Olinjärkyttynyt
Hitto mä jouduin vaihtamaan pyyhkijän sulan Toyotaani, kun oli kumi jo revennyt, toinen puoli onneksi oli vielä ehjä.
Uusi sulka Biltemassa maksoi noin viisi euroa.- Eitarvikei
Olisit hakenu Toyota-tiskiltä niin kestäis taas seuraavat kuusi vuotta
- PuolVuotta
Eitarvikei kirjoitti:
Olisit hakenu Toyota-tiskiltä niin kestäis taas seuraavat kuusi vuotta
Ei kestä. Ne optifitit on surkeita.
- HenrikM
Olisinpa selvinnytkin pyyhkijöiden vaihdolla Toyotani kanssa. Hankin Avensis D4D-mallin joitakin vuosia takaperin, koska kilometrejä kertyy vuositasolla jopa noin 60tkm, joten ajattelin dieselin olevan ainoa järkevä vaihtoehto minulle.
Avensiksen moottori meni kuitenkin vaihtoon jo noin 150 tuhannen kilometrin kohdalla ja tietysti vieläpä kesken työmatkan, pimeällä taipaleella talvipakkasilla. Tästä kertynyttä laskua ja muuta mielipahaa en jaksa enää sen tarkemmin muistella, mutta Toyota vaihtui toiseen merkkiin tämän kokemuksen jälkeen.
- kusetusko
Amis bemri ja..........
- oma-työ
Muutama sata euroa, kun itse tekee järkiautoon, niin ei tuon enempää mene.
Jopa tuohon S500 mersuusi olisit saanut 1500e ostettua koko alustan (4x iskunvaimentimet ja jouset) ja kompressorin. Eli maksoit tossa korjaamolle vähintään 5900e työstä, ja he tuskin edes vaihtoiva muuta kuin juuri sen viallisen osan. - Dillendallen
Tuon tarinan opetus on se, että lähes kaikkia premium autoja tulee omistaa halvemman käyttöauton kanssa. Heti kun mitä tahansa vikaa ilmenee niin rauhassa selvittää vian ja korjaukseen tarvittavat osat. Sitten tilaa osat joko itse tai joku ns nyrkkipaja hoitaa homman edukkaasti. Korjauksen voi suorittaa itse tai teettää suurimmaksi osaksi nyrkkipajassa.
Tuttavan harvinaisesta premium autosta hajosi syyläri. Ko osa olis maksanut noin 3000€ suomalaisessa merkkiliikkeessä. Nyrkkipajan rasvanäppi tilasi saman osan, samanlaisesta merkkiliikkeestä, mutta ruotsista 1200€:lla. Vaihtotyö nyrkkipajassa oli vielä noin 200€ eli töineen sai alle puoleen hintaan koko homnan kuin suomalaisesta merkkiliikkeestä pelkän osan!- hyvä-vaihtoehto
Tojo Camryn jäähdytin, missä myös aut. laatikon öljynjäähdytin, maksoi rahteineen sen 184,oo € ja työt 45 € (autofit). Nesteet ja pikkusälää eli yhteensä 237,25 €.
Kannattaa siis vähän katsella mistä tilaa tarvittavan tavaran ja työt. - noteurve
Nyrkkipajassa kun korjuutat ja ostat käytetyn varaosan, sieltä voi tulla ihan mitä vaan (no ei nyt ihan mitä vaan), mutta toiminta-aika on x-aika (arvoitus), kun taas jos merkkihuollossa huollattaa takuukuitteineen jne. uudet osat toimivat normaalin osan elinkaaren ajan varmasti täysin ilman mitään huolta, nyrkkipajassa se on arvoitus.
- aiikapaha
Noo ois aika paha jonku ihmise elimiä löytys vaikka vaihelaatikosta, ku sanoit että voi olla iha mitä vaan.
- Dillendallen
Erääseen suomalaisittain kalliiseen urheiluautoon kysyin hieman yleisemmästä nyrkkipajasta tarjousta iskunvaimentimien vaihtotyöhön. En halunnut itse tehdä ilman nosturia. Arvioin, että kokenut tyyppi vaihtaa ne noin tunnissa ja itseltäni olis menny ehkä puoltoista jos vaan nosturille sais. Oletin siis työn hinnaksi noin satasta (yhdestä tunnista). Tyyppi heitti pokkana hinnaksi 500€. Kysyin perustetta niin vastaus oli, että harvinainen auto. Olin jo ehtinyt mainita, mutta toistin, ettei tarvitse kuin neljä hyvin saavutettavaa pulttia per kulma avata ja kiinnittää. Tyyppi vastaa, että kun se on harvinainen ja kallis auto. Kysyin vielä, voinko lainata nosturia ja tehdä sen homman itse heidän hallissa niin voisivat sitten saada oppia harvinaisemman auton helposta asennustyöstä. Tyyppi raivosi ja löi luurin korvaan.
Homma onnustui tasan satasella pienemmässä nyrkkipajassa ja aikaa meni just se tunti mistä voi sen satasen maksaakin. Ketun viissataa ja hah!- EräsItalialainen
Hieman eksoottisemman urheiluautoni vuosihuolto liikkuu muutaman tuhannen euron tuntumassa. Mikäli samalla vaihdetaan jarrupaloja/levyjä tai muuta isompaa kulutusosaa, nousee autoni vuosihuollon lasku helposti tuosta vielä useilla tuhansilla ylöspäin.
Harmittaako? Suoraan sanotuna ei. Itse autosta maksoin uutena niin paljon, että suhteessa sen hankintahintaan nuo vuosihuollot ovat jopa edullisempia kuin siihen 20 tonnin tojotaan, jos siis suhteutetaan auton hankintahintaan.
Lisäksi tällaista autoa ei kai kukaan osta viimeisillä rahoillaan, joten maksukykyä pitäisi löytya myös arvokkaisiin huoltoihin, vakuutuksista tai esimerkiksi renkaiden uusimisesta puhumattakaan. - Dillendallen
Just tuon takia en liian eksoottista halua omistaa (kiva lainata/vuokrata/muuten koeajaa). Joudun tienaamaan joka hiton euron omalla työllä! Ammattirikkat voi tehdä laveampia valintoja...
Viimeksi pois myymäni urheiluauton pääomakuluksi (ostohinta veroineen ja rahteineen miinus myyntihinta) tuli noin 5000€ ja auton omistin 6 vuotta. Yhtään osaa en siitä saanut rikki vaikka radallakin joka kesä ajoin, mutta muutamien kohteiden upgreidaus maksoi muutaman tonnin. Renkaisiin ehti mennä noin 1500€. Kaikki tietty ostettu halvimpaan hintaan (ulkomailta).
Ko. Menopeli on maksanut suomessa 2006 noin puoltoistasataa tuhatta uutena. Muutamia kai myyty suoraan, mutta kymmeniä tuotu sittemmin omatuontina.
Kun voi käteisellä ostaa maailmalta sopivan auton niin ei sen tarvitse edes maksaa vuosien mittaan paljoa (ei tarvi olla rikas, mutta köyhät älkää vaivautuko). Työtä se kyllä vaatii ja tietoa.
Ko autoon sen valmistusmaasta tilattuna melkein kaikki osat halvempia kuin yleisiin uudehkoihin käyttiiksiin suomessa. Ja kuitenkin järeämpiä osia kautta linjan.
Huollot tein joko itse tai teetin järkihintaisissa paikoissa (1h max100€) tai könttähinta työlle.
- 9000euroa
noin 6000€ moottorin vaihto takuuseen, josta maahantuoja laittoi autoliikkeen maksamaan osan, sillä tekivät turhaa remonttia tietäen ettei tule kuntoon, koska virhe moottorissa ja tästä parinkuukauden kuluttua vielä kansiremontti, kun oli liian tiukat hydraulinostajat ja siitä laskua noin 3000€ maahantuojalle, tätä vähän ihmettelin mistä ne repi tuolle kansirempalle tuollaisen hinnan
- ksdjfklsdjfldsjdl
Kaksi vikaa, pyöränlaakeri ja vetoakselin nivel paskana samasta pyörästä, korjauslasku yhteensä 1200 euroa. A-segmentin pikkuauto kyseessä joten kyllä heikkolaatuisen pikkuautonkin omistaminen voi tulla kalliiksi...
- kusettivat
Johan oli Suolainen hinta !!! alle satasen hommasta.
- EiEnääPremium
Vuosimallin 2010 saksalainen premium merkki- ja malli, johon upposi kaiken kaikkiaan lähemmäs viitisen tuhatta euroa korjauksiin sen parin-kolmen vuoden aikana, jotka autoa pidin vielä takuun päättymisen jälkeen.
- 2356246524
Etujarrulevyjen vaihto tuli maksamaan vähän päälle 300e kun laakerit piti uusia samalla, ei saanut ehjänä pois levyjen vaihdon yhteydessä. Palat, levyt, laakerit työt noin 300e.
Toinen noin 300e remppa tuli kun keitti ja kansi halkesi. Uusi tiivistesarja, kannen hitsaus ja työt 300e. En suosittele Motonetin termostaatteja kun jäi kiinni....
Tämä siis 350tkm ajetussa -90 autossani.- omavika
"En suosittele Motonetin termostaatteja kun jäi kiinni...."
Mä suosittelen tsekkaileen lämpömittarii ja varoitusvaloja aika ajoin ajaessa, ei se auto huomaamatta keitä.... - skljsdfjdjksl
omavika kirjoitti:
"En suosittele Motonetin termostaatteja kun jäi kiinni...."
Mä suosittelen tsekkaileen lämpömittarii ja varoitusvaloja aika ajoin ajaessa, ei se auto huomaamatta keitä....Kaikissa autoissa ei edes vuonna 1990 ollut moottorin lämpömittaria ja varsinkin nyt 2000-luvulla moottorin lämpömittari on jätetty pois turhan monesta autosta mikä on mielestäni huono kehityssuuntaus. Kyllä auton omistaja tarvitsee tietää moottorin lämpötilan voidakseen ehkäistä suuret vauriot ylikuumenemistilanteessa tai edes vähentää niitä.
Kalliiden tuhojen välttämiseksi jos termostaattia ryhtyy vaihtamaan, kannattaa satsata hyvälaatuiseen varaosaan koska sen vaihto on verrattain hankala työ. Termostaattia ei kuitenkaan tarvitse ihan yhtenään normaalisti olla vaihtamassa joten ei ole mitään syytä käyttää huonolaatuista osaa joka pahimmillaan voikin tulla hämmästyttävän kalliiksi aiheutettuaan moottorin ylikuumenemisen. - huomautuksena
skljsdfjdjksl kirjoitti:
Kaikissa autoissa ei edes vuonna 1990 ollut moottorin lämpömittaria ja varsinkin nyt 2000-luvulla moottorin lämpömittari on jätetty pois turhan monesta autosta mikä on mielestäni huono kehityssuuntaus. Kyllä auton omistaja tarvitsee tietää moottorin lämpötilan voidakseen ehkäistä suuret vauriot ylikuumenemistilanteessa tai edes vähentää niitä.
Kalliiden tuhojen välttämiseksi jos termostaattia ryhtyy vaihtamaan, kannattaa satsata hyvälaatuiseen varaosaan koska sen vaihto on verrattain hankala työ. Termostaattia ei kuitenkaan tarvitse ihan yhtenään normaalisti olla vaihtamassa joten ei ole mitään syytä käyttää huonolaatuista osaa joka pahimmillaan voikin tulla hämmästyttävän kalliiksi aiheutettuaan moottorin ylikuumenemisen.Kaikissa oli/on vähintään PUNAINEN varoitusvalo, vaikkei lämpömittaria olisikaan.
- slkdjklsjkds
huomautuksena kirjoitti:
Kaikissa oli/on vähintään PUNAINEN varoitusvalo, vaikkei lämpömittaria olisikaan.
Se on myöhäistä sitten kun se varoitusvalo syttyy.
- 43634735735
omavika kirjoitti:
"En suosittele Motonetin termostaatteja kun jäi kiinni...."
Mä suosittelen tsekkaileen lämpömittarii ja varoitusvaloja aika ajoin ajaessa, ei se auto huomaamatta keitä....Jos termari jumittuu kiinni niin auto kyllä keittää alle minuutissa, meinaatko ihan oikeasti että joku tarkistaa kaikki mittariarvot 30s välein??? Kun se arvo pysynyt samana viimeiset 10 vuotta niin ei ihan muutaman sekunnin välein tule tarkistettua.
Mitään varoitusvaloa autossa ei ole ylikuumenemisesta. Ylikuumenemisen huomasin siitä kun puhallin puhalti sisälle tosi lämmintä ilmaa. Katsoin mittaria ja oikeastaan ei mennyt edes punaiselle alueelle, meni vain lähelle ja ajoin heti pienillä kierroksilla tiensivuun ja sammutin. Mutta oli jo myöhäistä kun neste kupli ja kuuli kuinka tippui paisuntasäiliöstä ulos. - omavika
43634735735 kirjoitti:
Jos termari jumittuu kiinni niin auto kyllä keittää alle minuutissa, meinaatko ihan oikeasti että joku tarkistaa kaikki mittariarvot 30s välein??? Kun se arvo pysynyt samana viimeiset 10 vuotta niin ei ihan muutaman sekunnin välein tule tarkistettua.
Mitään varoitusvaloa autossa ei ole ylikuumenemisesta. Ylikuumenemisen huomasin siitä kun puhallin puhalti sisälle tosi lämmintä ilmaa. Katsoin mittaria ja oikeastaan ei mennyt edes punaiselle alueelle, meni vain lähelle ja ajoin heti pienillä kierroksilla tiensivuun ja sammutin. Mutta oli jo myöhäistä kun neste kupli ja kuuli kuinka tippui paisuntasäiliöstä ulos."Jos termari jumittuu kiinni niin auto kyllä keittää alle minuutissa"
"Se on myöhäistä sitten kun se varoitusvalo syttyy"
Molemmat väittämät ihan silkkaa paskaa. - joopass
Kiva laittaa rahaa muutaman satasen autoon.
- rdururusr
omavika kirjoitti:
"Jos termari jumittuu kiinni niin auto kyllä keittää alle minuutissa"
"Se on myöhäistä sitten kun se varoitusvalo syttyy"
Molemmat väittämät ihan silkkaa paskaa.Et taida ihan ymmärtää miten jäähdytysjärjestelmä toimii... Jos termari jumiutuu kiinni se tarkoittaa ettei neste käytännössä enää kierrä kuin lohkon/kannen sisällä, tällöin neste ei jäähdy millään tavalla ja ei ole monesta sekunnista kiinni kun käyntilämpöinen moottori ylikuumenee ja kiehahtaa.
Sitten kun saat ajokortin niin tarkastele lämpömittaria kun moottori lämpenee, siinä kestää kesällä korkeintaan minuutin kun menee 40->90 asteeseen eli asteikon alkupäästä normaaliin lämpötilaan. Tämä kuvaa hyvin kuinka nopeasti kone kuumenee kun termari on kiinni. - e5uetuuet
joopass kirjoitti:
Kiva laittaa rahaa muutaman satasen autoon.
Onpahan rahaa muuhunkin jos laittaa 300e 700e arvoiseena autoon verrattuna siihen että laittaa 3000e 30000e arvoiseen autoon. Kokonaissäästöt 32000e luokkaa.
- lsdksdjfjsfsklds
Vieläköhän nykyautojen termostaateissa on pieni ohivirtausreikä esim. termostaatin yläreunassa? Vielä 80-luvun alun autoissa ei ainakaan kaikissa ollut vielä edes paisuntasäiliötä jäähdytysjärjestelmässä, jos paisui yli niin suoraan maahan meni nesteet. Omaan kasariautoon oli vaihdettu umpinainen tarvikepaskatermari missä ei ollut sitä läpivirtausreikää niin ainakin keula alaspäin pysäköitynä moottorin sammutuksen jälkeen ruuttasi nesteitä maahan ja kävi muutenkin tarpeettoman kylmänä. Vaihdoin alkuperäismallisen termostaatin missä oli se ohivirtausreikä niin nesteiden kuseminen loppui ja auto rupesi käymään normaalilämpimänä.
Se on ollut ainut kerta kun olen termostaatin vaihtanut mihinkään autoon niin en tiedä millainen termari uusissa autoissa on. - noteurve
skljsdfjdjksl kirjoitti:
Kaikissa autoissa ei edes vuonna 1990 ollut moottorin lämpömittaria ja varsinkin nyt 2000-luvulla moottorin lämpömittari on jätetty pois turhan monesta autosta mikä on mielestäni huono kehityssuuntaus. Kyllä auton omistaja tarvitsee tietää moottorin lämpötilan voidakseen ehkäistä suuret vauriot ylikuumenemistilanteessa tai edes vähentää niitä.
Kalliiden tuhojen välttämiseksi jos termostaattia ryhtyy vaihtamaan, kannattaa satsata hyvälaatuiseen varaosaan koska sen vaihto on verrattain hankala työ. Termostaattia ei kuitenkaan tarvitse ihan yhtenään normaalisti olla vaihtamassa joten ei ole mitään syytä käyttää huonolaatuista osaa joka pahimmillaan voikin tulla hämmästyttävän kalliiksi aiheutettuaan moottorin ylikuumenemisen.Eihän siinä oo jären hiventä ettei nykyautossa oo minkäänlaista moottorin lämpömittaria? Johan nyt järki sanos että jo auton tietokoneen pitää mitata moottorin lämpötilaa ja ajoissa sammuttaa se jos menee liian kuumaks ettei pala kannen pahvit yms. Eihän tuossa oo jären hiventä!!
Kuulostaa VEHO-hinnalta. Osat maksavat noin 3000 euroa, työhön menee viitisen tuntia...
Itselläni kallein remppa oli aika vastaavasti E-farkkumersun takajouset (ilmaa täynnä nekin). Osat maksoivat 800 euroa (sisältäen uuden kompuran) ja työt päälle. Alle tonnin kuitenkin.
Aika halpaa, kun vertaa autoilun muihin kustannuksiin. :)- kili-kali
Tuttavan diesel-Subarun kone laukesi. Alakerran lyhytikäiset laakerit ovat tyyppivika, mutta sitä ei tietenkään merkkiliikkeessä myönnetä. Ehdottivat tehtaan vaihtokonetta ja siihen liittyviä töitä hintaan 22.000 € !!!! Sen jälkeen alkoi kova huuto ja päälle pitkät ja sitkeät neuvottelut, joiden päätteeksi tulos oli aivan toisenlainen ratkaisu.
Sopimuksen yksityiskohtia ei ole tarvetta eritellä. - Pösökuski
Vetoakselin nivel alkoi kolisemaan. Piti ostaa koko vetoakseli. Hinta taisi olla luokkaa 160 euroa Motonetissä. Työn tein itse ja kauan siinä meni, mutta hyvä tuli.
- kaasupoljin
Sähköinen kaasupoljin ei toiminut, vikaa etsittiin viitenä päivänä. Lasku 650€, vikaa ei löytynyt. Korjaamolta autoa ulos siirrettäessä kaasupojin alkoi toimia normaalisti.
- Säännövahvistavapoikkeus
Suomessa on erikoinen tapakulttuuri. Saatetaan väijyä halpaa tarjousmakkaraa, mutta silmää räpäyttämättä laitetaan auton huoltotiskiin pyydetty, täysin katteeton, tuhansien eurojen summa. Saatetaan kyllä jupista ja puida nyrkkiä taskussa tai jopa avautua jonnekin palstalle. Samaa toistetaan, toistetaan ja toistetaan...
Asuntoasioissa lähestytäänkin jo uskonnollista hegemoniaa.
Onnea valitsemallanne tiellä. - Atrainkeula
Kesäautoni merkkihuollossa tuntiveloitus on 198 eur/h, aika hinnakkaat huollot.
- autofit-halvalla
Maserati-euro on erilainen kuin miesten tai naisten euro.
Jos on varaa noihin autoihin, niin kallis huolto ei haittaa mitään.
- Lysmyinen
Varajet kaasari olisi maksanut b-mallin asconaan enemmän kuin koko auto.
- jfsdkfjsdfjdlkdk
Olikos C-Asconassa vai A-Vectrassa pierupurkki eli Pierburgin kaasari :D
- Kjubbe
5-sarjan bemariin vaihdettiin syylari ja jarruremppa. 1500e. Kohtuullista tai ei, mutta eniten on ihmetyttänyt esim Fordien tai Rellujen elektroniikkaboksien hinnat joista on huudettu pelkästä osasta tuhatta euroa? Mitä rakettitekniikkaa noissa bokseissa muka on?
- mega-hinta
Elektroniikkaboxi on halpa osa, mutta rakettitekniikka on piilotettu varmuudella sinne merkkiliikkeen marmoritiskin alle.
- DGC
Teetin joskus kaikkiin pyöriin jarruremontin Kadettiin korjaamolla, kun en itse vielä osannut. Se maksoi luokkaa 2500 markkaa ja kirpaisi niin paljon, että sen jälkeen olen opetellut tekemään kaiken mahdollisen itse.
Kaikkea en ole kuitenkaan osannut, kalleimmat remonttilaskut ovat olleet 400€ jonka maksoin peltisepälle ja 440€ hintainen tila-auton tuulilasi. - muistelijanurmijärveltä
Viritetty Turbo-Saab hyppäsi joskus vuonna 86-87 maantien routaheitteessä kunnolla veto päällä. ST-Motors oli vasta mitannut vetopyörätehoja melkein 300hp. Olin testaamassa ilman rajoitinta ja kone kiljaisi ilmassa yli ja maahan rysähtäessä laatikon kuoret murtui. Särkyi moottori ja laatikko samassa hölmöilyssä. Meni n. 24500 markkaa mutta tulipa sen jälkeen välitetty laatikko ja lisää tehoa koneeseen. Se oli silloin iso teho ja iso raha. Oi niitä aikoja.
- aaiivaan
Onhan se ku ajatellaan, vooii eettä, hmmh, aaiivaan, kyllähä se on ku miettii ja että ei sitä aina käsitä mikä se sitte on, aaiivaan, kyyllää....
- hemmo.himmee
aaiivaan kirjoitti:
Onhan se ku ajatellaan, vooii eettä, hmmh, aaiivaan, kyllähä se on ku miettii ja että ei sitä aina käsitä mikä se sitte on, aaiivaan, kyyllää....
ai.......niinkö
- bugatinöljyt.20000
Kaikki on suhteellista. En omista Bugattia, mutta jos omistaisin, maksaisi pelkkä öljynvaihto n. 20 000 euroa. Mikä on tosin vähän, jos sen suhteuttaa auton hintaan.
http://artofgears.com/2015/11/05/heres-why-a-bugatti-veyron-oil-change-costs-20000/
Itellä on auton hintaan nähden kallein huoltoni ollut 550 euroa maksava jakohihnan vaihto n. 800 euron arvoiseen relluun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941719
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2321453- 881331
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!651005Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46921- 47908
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38898Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9864- 46842
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35809