Uusia Qumranin kirjakääröjä löydetty

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/02/09/archaeologists-discover-new-cave-believed-have-held-dead-sea/

Merkittävin Kuolleenmeren kirjakäärölöytö n. 60 vuoteen todistaa jälleen Raamatun luotettavuutta. Kääröt on kirjoitettu n. 300 eKr - n. 50 jKr, eli suurin osa liittyy Vanhan Testamentin kertomuksiin, joista kääröt todistavat.

Se, että kääröjä on löydetty niin paljon ja useita kopioita, kertoo siitä, että kääröjen kirjoittajat ovat halunneet varmistaa, että Raamatun sanoma taltioituu jälkipolville.

10

170

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerros montako uutta kääröä tuolta löydettiin ihan lukuarvona? Vastauksen pitäisi olla aika helppo jos oikeasti luet linkittämäsi artikkelin.

      • ghjkliujhg

        Tyhmä, yksikin sivu riittäis vahvistamaan sen että Raamattu on vanhempi kuin mitä eräuskova Irja-Asko väittää.


      • DRHouse
        ghjkliujhg kirjoitti:

        Tyhmä, yksikin sivu riittäis vahvistamaan sen että Raamattu on vanhempi kuin mitä eräuskova Irja-Asko väittää.

        Kun ei löytynyt edes sitä...


      • ghjkliujhg kirjoitti:

        Tyhmä, yksikin sivu riittäis vahvistamaan sen että Raamattu on vanhempi kuin mitä eräuskova Irja-Asko väittää.

        Raamattu on vuoden 700 eaa. jälkeen kirjoitettua keksittyä historiaa, eivätkä 408 eaa. jälkeiseen aikaan ajoitetut Qumranin kääröt sitä muuta mitenkään.


    • Kaatuiko evoluutioteoria?

    • virheellinen.aloitus

      Avaus on harhaanjohtava, koska uusia kirjakääröjä ei löydetty. Jutussa se kyllä sanotaan ja otsikossakin. Aloittajan mielestä merkittävin löytö 60 vuoteen oli... ei oikein mitään.
      Ei millään pahalla, mutta kannattaisi lukea se juttu johon linkittää. Jos kielitaito ei riitä tekstin ymmärtämiseen, niin kannattaisi etsiä suomenkielinen lähde.

      • "Ei millään pahalla, mutta kannattaisi lukea se juttu johon linkittää."

        Ei ROT koskaan lue, eivätkä ne koskaan vastaa sitä mitä ROT kertoo.

        Tuota on kutsuttu FB:n kreturyhmissä Aallon laiksi, erityisesti siihen perinteiseen evoluutiota koskevaan valheeseen liittyen:

        "Aalto Law. - Any article cited by Tomi Aalto will not support his contention the "evolution is a lie" and is most likely to counter his contention."

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14543864/rotin-poistattamat-tekstit


    • Ja mitäpä opimmekaan noista aiemmin löydetyistä kääröistä? Jeesuksella oli seksisuhde Marian kanssa, opetuslapset olivat pitkälti homoseksuaaleja ja Juudas oli opetuslapsista tärkein (jostain syystä vain esim. hänen ja Marian evankeliumeja ei hyväksytty nykyraamattuun).

      Ai niin, ja gnostilaiset olivat oikeassa. Sori. Ei ole jumalaa ja jeesus oli vain valaistunut ihminen.

    • Tästä vielä:

      "Se, että kääröjä on löydetty niin paljon ja useita kopioita, kertoo siitä, että kääröjen kirjoittajat ovat halunneet varmistaa, että Raamatun sanoma taltioituu jälkipolville."

      Tuolta on löytynyt kolmanneksi eniten Eenokin kirjoja ja kuudenneksi eniten Riemuvuosien kirjoja, eli ne olivat selvästi sellaisia joiden säilyminen haluttiin varmistaa. Ja mitä tekivät useimmat kristityt? Jättivät nuo pois Raamatuistaan!

      https://en.wikipedia.org/wiki/Dead_Sea_Scrolls#Biblical_significance

      Eenokkiakin varhaiset kirkkoisät pitivät "inspiroituna" ja myöhemmät taas eivät, joka jälleen kertoo siitä ettei "inspiroitu" tarkoita oikeasti mitään muuta kuin lapsellista mutuilua:

      https://en.wikipedia.org/wiki/Book_of_Enoch#Reception

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      116
      689
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      77
      663
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      48
      638
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      556
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      45
      537
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      532
    7. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      507
    8. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      506
    9. 25
      447
    10. Vaikea luottaa täysin

      Kun et oikeasti kerro mitään. Kaikki niin ympäripyöreää ja epämääräistä.
      Ikävä
      52
      444
    Aihe