Uusia Qumranin kirjakääröjä löydetty

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/02/09/archaeologists-discover-new-cave-believed-have-held-dead-sea/

Merkittävin Kuolleenmeren kirjakäärölöytö n. 60 vuoteen todistaa jälleen Raamatun luotettavuutta. Kääröt on kirjoitettu n. 300 eKr - n. 50 jKr, eli suurin osa liittyy Vanhan Testamentin kertomuksiin, joista kääröt todistavat.

Se, että kääröjä on löydetty niin paljon ja useita kopioita, kertoo siitä, että kääröjen kirjoittajat ovat halunneet varmistaa, että Raamatun sanoma taltioituu jälkipolville.

10

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerros montako uutta kääröä tuolta löydettiin ihan lukuarvona? Vastauksen pitäisi olla aika helppo jos oikeasti luet linkittämäsi artikkelin.

      • ghjkliujhg

        Tyhmä, yksikin sivu riittäis vahvistamaan sen että Raamattu on vanhempi kuin mitä eräuskova Irja-Asko väittää.


      • DRHouse
        ghjkliujhg kirjoitti:

        Tyhmä, yksikin sivu riittäis vahvistamaan sen että Raamattu on vanhempi kuin mitä eräuskova Irja-Asko väittää.

        Kun ei löytynyt edes sitä...


      • ghjkliujhg kirjoitti:

        Tyhmä, yksikin sivu riittäis vahvistamaan sen että Raamattu on vanhempi kuin mitä eräuskova Irja-Asko väittää.

        Raamattu on vuoden 700 eaa. jälkeen kirjoitettua keksittyä historiaa, eivätkä 408 eaa. jälkeiseen aikaan ajoitetut Qumranin kääröt sitä muuta mitenkään.


    • Kaatuiko evoluutioteoria?

    • virheellinen.aloitus

      Avaus on harhaanjohtava, koska uusia kirjakääröjä ei löydetty. Jutussa se kyllä sanotaan ja otsikossakin. Aloittajan mielestä merkittävin löytö 60 vuoteen oli... ei oikein mitään.
      Ei millään pahalla, mutta kannattaisi lukea se juttu johon linkittää. Jos kielitaito ei riitä tekstin ymmärtämiseen, niin kannattaisi etsiä suomenkielinen lähde.

      • "Ei millään pahalla, mutta kannattaisi lukea se juttu johon linkittää."

        Ei ROT koskaan lue, eivätkä ne koskaan vastaa sitä mitä ROT kertoo.

        Tuota on kutsuttu FB:n kreturyhmissä Aallon laiksi, erityisesti siihen perinteiseen evoluutiota koskevaan valheeseen liittyen:

        "Aalto Law. - Any article cited by Tomi Aalto will not support his contention the "evolution is a lie" and is most likely to counter his contention."

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14543864/rotin-poistattamat-tekstit


    • Ja mitäpä opimmekaan noista aiemmin löydetyistä kääröistä? Jeesuksella oli seksisuhde Marian kanssa, opetuslapset olivat pitkälti homoseksuaaleja ja Juudas oli opetuslapsista tärkein (jostain syystä vain esim. hänen ja Marian evankeliumeja ei hyväksytty nykyraamattuun).

      Ai niin, ja gnostilaiset olivat oikeassa. Sori. Ei ole jumalaa ja jeesus oli vain valaistunut ihminen.

    • Tästä vielä:

      "Se, että kääröjä on löydetty niin paljon ja useita kopioita, kertoo siitä, että kääröjen kirjoittajat ovat halunneet varmistaa, että Raamatun sanoma taltioituu jälkipolville."

      Tuolta on löytynyt kolmanneksi eniten Eenokin kirjoja ja kuudenneksi eniten Riemuvuosien kirjoja, eli ne olivat selvästi sellaisia joiden säilyminen haluttiin varmistaa. Ja mitä tekivät useimmat kristityt? Jättivät nuo pois Raamatuistaan!

      https://en.wikipedia.org/wiki/Dead_Sea_Scrolls#Biblical_significance

      Eenokkiakin varhaiset kirkkoisät pitivät "inspiroituna" ja myöhemmät taas eivät, joka jälleen kertoo siitä ettei "inspiroitu" tarkoita oikeasti mitään muuta kuin lapsellista mutuilua:

      https://en.wikipedia.org/wiki/Book_of_Enoch#Reception

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4812
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3942
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      119
      2257
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1974
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1324
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1296
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      537
      1156
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1125
    Aihe