Äänestäisin Merjaa presidentiksi

susivarmamies

Nokkelan tuntuinen eromeppi Merja Kyllönen Suomusalmelta on hyvä presidenttikanditaatti. Jos Sauli N on mukana, mahkut eivät kyllä ihan riitä

41

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • susivarmamies

      Tarkoitin tietenkin euromeppi ei ero.

    • Näin.maa.makaa

      Juu ehdokkata on hyvä olla siltävaralta jollei Sauli suostu jatkaa, Haavisto olisi sitten paras jollei tuo puoliso varjostaisi silmäänpistävästi.

      • wanhanaikainen.mies

        Ihmettelen vaan miten vapaamieliseksi Suomi on muuttunut sitten UKK-aikojen.
        Pekka Haavisto sai aikaisemmassa pressanvaalissa yli miljoona ääntä. Kun ajattelee noita presidentintyöhön kuuluvia edustustehtäviä eri kulttuurisissa maissa, valtion päämiehen tulisi olla heteroväkeä.

        Pekka Haavikko ilmaisi tänään jo huolensa siitä, ettei presidentin valintaan kuuluisi seuraavalla Suomikierroksella likaisia piirteitä.


    • MiljoonaPönttöä

      Haaviston ja Kyllösen takia oksensin just matolle.

    • Kyllönen on kotoisin täältä korvesta, mutta mitä hän on aikaan saanut?
      Ei mitään.

    • Kyllönen on korvesta kotoisin. Suomiussalmelta kysyin mitä hyvää hän on saanut aikaseksi? Ja vastasin korven näkökulmasta, ei mitään.

      Onko niin, että keskustelu on kiellettyä ja viesti poistoon jos ei ole samaa mieltä aloittajan kanssa.

      No, mikäpä hänessä pitäkää Kyllösenne ; )

      • katellaan.ny.vielä

        Merja Kyllönen sanoi että euroopassa hymyillään vinosti Suomen mallioppilasajatukselle. Että se on naiiviuden merkki.

        Jos Niinistö lähtee seuraavalle kierrokselle, hän ilman muuta saa jatkopestin. Selvästi hän on jo nyt usein tressantuneen oloinen.
        Estääpä sillä kuitenkin Pekka Haaviston pressa-aikeet neljäksi vuodeksi.


    • jotain-ihan.muuta

      Minusta Merja sopisi parhaiten pekka ja pätkä filmiin justiinaksi. Ei pressaksi tai muuksikaan. Tarjotkaa tasokkaampaa, kiitos.

    • Suomen euromepeistä eniten huomiota saaneet on täkäläisten juorulehtien sivuilla mainetta kalastelleet omakehuretostelijat, Tosiasiassa suomalaiset ovat auttamattomasti liian pieni ryhmä tullakseen huomioiduksi keskeisiin virkoihin nimitettäessä paria poikkeusta lukuunottamatta,

    • Kyllöselle-kyllä-

      Merja Kyllönen on presidentti ainesta, aivan hyvä juttu,
      jämäkkä, älykäs, fiksu,
      voisin äänestää häntä,

      Pekka Haavisto on kauhistus suomelle,
      ei ikinä homo presidenttiä suomelle,
      ei ikinä,

    • Kat.leija

      Soisin Sauli Niinistön jatkavan vielä seuraavankin kauden. Viisaasti ja aktiivisesti on virkaansa hoitanut. Olen aina ajatellut Thaimaan tsunamista pelastumisenjollain tapaa antaneen syvyyttä ja inhimillisyyttä hänen toimiinsa.
      Mutta vaalit käydään tietysti ja kansa saa valita.

    • vaarinoma

      Kosmopoliitti Pekka Haavisto olisi ehdottomasti paras presidentiksi.

      • ilman.muuta

        Kyllä, Haaviston puolisoa voi rättipää-muslimitkin tervehtiä linnan juhlissa.


      • ei-ikinä-haavistoa

        EI MISSÄÄ TAPAUKSESSA OLE !

        Haavisto olisi HÄPEÄKSI SUOMELLE !


      • Himmelsauge

        Haavisto on varmasti pätevä, hyvin kävisi presidentiksi. Kyllönen, näyttää topakalta. Pääasia että on rauhaa rakastava, ei mikään sotaintoilija ja kaikenaikaa varustautumisesta jauhava. Suomessakin intoilijoita on. Henkilö presidentiksi joka pystyy luomaan hyvät suhteet jokasuuntaan, ei Venäjää tarvitse pitää aina hyökkäävänä vihollisena.
        Suomalaisethan on jo myyneet kotimaataan Venäläisille ja pikkuhiljaa muututaan tätämenoa osaksi Venäjää. Itäraja taitaa olla jo pelkkä muodollisuus ... ajan kysymys...😕 🇫🇮


    • että.pitäisi.olla.sopivi

      Seuraavaksi presidentiksi ei tule Merja eikä Pekkakaan.

      Todennäköisin ratkaisu on Sauli, joka jo ensimmäisellä kierroksella saa yli puolet äänistä.

      Jos Sauli ei lähde mukaan kisaan, niin Kokoomus luultavasti asettaa peliin epäpoliittisen henkilön, esimerkiksi tiedemiehen tai talouselämän johtohenkilön,joka toisella kierroksella voittaa.

      Jotta demarit pääsisivät vaaleissa loistamaan, heilläkin pitäisi olla ehdokkaana päivänpolitiikan ulkopuolella oleva henkilö. Tuon Ahtisaari-ilmiön toistuminen tuntuu kuitenkin epätodennäköiseltä.

    • Näiköseikös

      Eikös se jutta u ole ilmoiitanut alkavansa demarien ehdokkaaksi? Ja kepulle Vanhasen Matti, joka vois voittaakkin.

      • captcöpenick

        Politikasta mie en mitää ymmärrä enkä siintä pal puhu. Pääasia että Antin puljulla menee hyvin.
        Jos Jutta lähtee presidenttikisaan mukaan, Juttaa mie äänestän.

        Tänään illan suussa kuulin kevään parhaan sloganin jostakin radio-ohjelmasta; "presidentti peli on parasta mitä vaatteet päällä voi tehä.


    • että.ei.hassumpaa

      Kun käydään presidenttipeliä, niin muistelkaapa aikaa muutama vuosikymmen sitten, kun valtionpäämiehenä oli UKK.
      Häntä ei voi sanoa suureksi kosmopoliitiksi. Hänelle oli läheinen oman kansan pieni ihminen huolineen ja murheineen. Kansa arvosti häntä.
      Vähän suunnalta suunnalta tuo herttainen ja naisellisen pullukkatyyppinen Merjakin on kotoisin. Voisi siksi saada äänen meikäläiseltä.

    • aajrem

      Ilmansuuntien mukaan, hyvä perustelu!

    • Esesedextcyv

      Sekä Halonen että Kyllönen ovat tyypillisen suominaisen näköisiä, joten akoille heidän äänestäminen on luontevaa.

    • Näin.seon

      Kauniit kivat naiset saa elämäänsä tyydytystä ja susältää muutenkin, rumat ja aggressiiviset menee politiikkaan.

    • minunmielipide

      Matti Vanhanen on sopiva, on asiallinen ja komea mies.

      • HYVÄ_KYLLÖNEN

        EI Vanhasta, nimiki jo paljastaa matti ON vanha- höperö,

        MERJA KYLLÖNEN ON LOISTAVA PRESIDENTIKSI,

        olisi hyvin EDUSTAVA oikea suomalainen nainen,

        EI TARTTEIS IKINÄ HÄVETÄ !


    • äänestäkäävaan

      Merjako edustava, ainakin erottuu isona tuhtina ja tanakkana. Voi lähettää muslimimaihin, ei arabimiehet varmasti himoitse. Sopii hyvin Tarjan viitoittamalle tielle.

    • että.miehetkin.äänestävä

      Merjahan on kahvipirtti-Ski...in tapainen mieluumminkin pullukkamallinen täti ja aivan ihastuttava.

    • olet.läpinäkyvä

      Kateellinen myrkkykieli ruikkii täälläkin.

    • kaikki-äänestää-MERJAA

      HIENOA

      joku keksi MERJA KYLLÖSEN,

      siinä on oikeeta suomalaisuutta,
      edustaa fiksua, älykästä jämäkkää suomalaista naista,

    • jokupoistatti

      Joku poistatti linkin jossa kaulaansa myöten jämäkkä suoeitteli Soinille tantraseksiä.

    • Sauli.jyrää.jatkoon

      Ainahan sitä keskustella voi mutta nyt ei mikään viittaa siihen etteikö Niinistö pyrkisi jatkokaudelle.
      Sen ilmoituksen jälkeen kilpailijakanditaateille jää vaan osallistumisen ilo.

      • Himmelsauge

        Nyt nainen ehdottomasti. Tilanne on päässyt kireäksi "takakireäksi"
        Nyt pitäisi pehmittää ja Niinistö ei onnistu siinä. Jutta ja Merja kyllä.
        Toivotaan että naiset äänillään ratkaisevat ja liennyttävät tunnelmaa.


    • Jos.suostuu

      Jutta Urpiainen

    • MERJAA_ÄÄNESTÄN-

      Merja Kyllönen on o i k e a nainen isoilla kirjaimilla,
      viisas, rehti, jämäkkä suomalinen nainen,
      tietää mitä puhuu,
      on aina sanojensa takana,

      voitta Urpilaisenki naiseudessaan ,

      • Olkoon.Jutan.vuosi

        Elisabeth Rehn oli vähällä päästä presidentiksi. Olikohan Ahtisaari joka sen kisan voitti.
        Jos kuka niin Niinistö hoitaa pestinsä kyllä nuhteettomasti. Joidenkin mielestä hermoilee ja tressaa liikaakin.
        Venäjäsuhteet ovat Niinistölle ongelmallisia. Halonen on satakerata kansainvälisempi kuin Niinistö.


    • Kenokaula

      Ei naista presidentiksi.
      Edellinenkin nainen aiheutti valtavaa vahinkoa Suomelle.

      Maailman tasa-arvoisimmassa maassa jo riittää. Ahneus on saanut yliotteen ja Hyvä sisko -systeemi on jo pahempi kuin Hyvä veli.

      En käy tästä vänkäämään kenenkään kanssa. Ilmoitan, mikäli muutan kantani.

      • Merjaa-ei-tarvi-hävetä-

        joooo,
        Merja on kyllä tasokas nainen ja sitä kyllä kehtaa äänestää,
        mutta olen Niinistöön yllättävän tyytyväinen,

        hän on sitten KEKKOSEN aikojen jälkeen paras,
        ei kuitenkaa yhtä hyvä kuin Kekkonen, mutta paras kuitenki,



        SDP:n presidentit ovat olleet SUURI pettymys
        osa suorastaan kaheleita, ( Koivisto ja Halonen )

        ainoastaan Ahtisaari on tehny poikeuksen,
        hän kuitenki edusti suomea hyvin ulkomailla,
        vaikka suomen sisäinen huolenpito jäiki velipuolen asemaan hänelläki,


      • Himmelsauge

        Eihän presidentti ole poliittinen, hän heittää jäsenkirjan kaivoon kun ryhtyy virkaansa. Niinpä niin, pidän kyllä häntä edelleenkin puolueensa edustajana. Hullua kuvitella että aate muka lähtee väliaikaisesti, pää pitäisi myös tyhjentää aatteista. Minua on aina huvittanut ja muitakin tunteita jotka pullistavat verisuonia, pukannut. Presidentti pitäisi valita aina puolueiden ulkopuolelta, joku fiksu ihminen, edustava..😌


      • Sauli Niinistön toivon jatkavan vielä, mutta pidän Pekka Haavistoa tietorikkaana ja maltillisen edustavana ehdokkaana.
        Ei sukupuolinen suuntautuminen määrittele kelpoisuutta edustaa maataan ja edustustehtävien hoitoa.

        Sukupuolisen mieltymyksen poikkeavaisuus valtavirrasta saa aikaan mielipiteitä, joissa seistään kuin jalat sementissä. Uskomatonta kun sukupuolisuutensa hoito on vain osa ihmisestä, jonka jokainen, yksinäinenkin saa hoitaa tavallaan!


    • Suomaalaiset.ensin

      Ilman muuta Ilja Janitskin presidentiksi! Siinä on suora, rehellinen, vastuuta pakoilematon MIES! Kannattajakortteja kerätään jo, netistä löytyy tarkemmin.
      Katsotaanpa meneekö tämä viesti suolen automaattisensuurista läpi, kun on ihan kielletty nimi esillä...

    • Hyviä kaikki, mutta Iitin Tiltu on paras!

    • eihermostuta

      Juttakin ihan jees, jos ei korottas ääntään kun ärsyyntyy eli aito hymy ja rauhalllisuus on valttia.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      694
      2745
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      31
      1376
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1304
    4. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      113
      1235
    5. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      49
      1226
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1065
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      112
      963
    8. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      105
      949
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      761
    Aihe