Sadattuhannet työttömät tulleet jäädäkseen

Otsikossa on fakta mitä yksikään poliitikko taikka toimittaja ei uskalla myöntää.

Suomessa tulee olemaan aina vähintäänkin 250.000-350.000 työtöntä (nyt ei lasketa mukaan niitä joita tuetaan muuten) koska ulkomaille kadonneet työt ja teknologia ovat vieneet työpaikat jotka aikaisemmin vaativat suurin piirtein tuon verran ihmisiä tekemään niitä.

Mihin nuo ihmiset työllistetään? Yritykset ovat nihkeitä palkkaamaan uutta väkeä koska voitot pitää maksimoida vaikka se tarkoittaisi huonoa palvelua, rakennusfirmat palkkaavat virolaisia yms, tehdastyöt pääosin siirtyneet kaukomaille (muualla lännessä sama ongelma), hanttihommat korvattu trukeilla ja muulla vastaavilla.

Nyt on uutisoitu että kotimaassamme (Amazon testaa samaa jenkeissä) aletaan kokeilemaan automaattisia kauppoja mikä tarkoittaa ettei kannata laskea sen varaan että noin 10 vuoden päästä voit tokaista "ainahan sitä pääsee kassalle töihin jos ei muualle".

https://www.uusisuomi.fi/raha/214372-taysin-uudenlainen-ruokakauppa-suomeen-ei-kassajonoja-ei-myyjia


Olisi parempi vaan hyväksyä faktat... sadattuhannet työttömät ovat se uusi normaali ja sillä sipuli.

9

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5875873378

      Esimerkiksi Saksassa on puolet pienempi työttömyys kuin Suomessa, vaikka mistään luovuttamattomista arvoista ei ole tingitty. Tässä maassa olisi vielä paljon tehtävissä.

      Sitten kun on päästy Saksan tasolle, voidaan alkaa huolehtia siitä, miten lähelle nollaa työttömyys on mahdollista tai järkevääkään painaa. Jotkin alathan kärsisivät todennäköisesti jo aika pahasta työvoimapulasta siinäkin vaiheessa, kun työttömyys olisi puolitettu nykyisestä.

      • onkotoikaanhyvä

        Saksassa tehdään paljon osa-aikahommia ja tuon pikkupalkan lisäksi he hakee saku-fattasta lisää, että saavat sakin pysymään hengissä. Uskon, että Saksassa on paremmat liikenneyhteydet kuin täällä, ainakin ihmisiä enemmän niitä käyttämään. Täällä matkat vie aikaa ja rahaa eikä busseja ole. Puolipäivähomman hyöty kuluu matkoihin, kun ajaa omalla autolla.

        Jossakin, missä on busseja riittävästi, on sitten kalliimpaa elää ja pitää hakea fattasta/kelasta lisää?


      • Harhaanjohtavaakoska

        Saksa on korkeasuhdanteessa ja Suomi matalasuhdanteessa kiitos euron.
        Molemmissa on samat ongelmat silti johtuen globaaleista megatrendeistä. Työttömyys on korkealla ja tulee kasvamaan entisestään, kun esim. kaupat automatisoidaan.


    • Massa Työttömyys on suuri bisnes hallitsevalle luokalle.
      esim. verorahaa saadaan siirrettyä keinotteluun työttömyys bisneksen kautta.
      Sote bisnes tulee olemaan samaa ahnetta keinottelua.
      Samoin pakolais turisti bisnes on suuri ahne kuppaus verovaroista!

      • toteutunut_on

        Nimenomaan hallinnollisilla päätöksillä työt on ajettu pois tästä paikasta ja synnytetty keinotekoisesti kohtaanto-ongelma. Päätetään vaan, että ostetaan tuote x ulkomailta, kun sen sieltä saa halvemmalla. Tämän jälkeen voidaan koko alaa x tukeva teollisuus ajaa alas ja tästä seuraa massatyöttömyys. Massatyöttömyydestä ei päästä eroon, koska ei ole ketään, kuka voisi palkata töihin "vastavalmistuneita" muuntokoulutettuja alan x työttömiä ihmisiä. Tämä siksi, että muuntokoulutus ei vastaa mitään koulutuksen laatustandardia ollen liian lyhyt. Pidempää koulutusta taas ei pysty järjestämään, koska a) yhteiskunnalla ei ole varaa ja b) työtön henkilö x ei pysty enää muuntautumaan opiskelijaksi keski-iässä - aivot ovat olleet 20 vuotta urautuneina tehtäviin, joille ei nyt enää ole kysyntää. Seurauksena se, että n. 20-vuotias juuri koulusta valmistunut tekee homman puolihuolimattomasti krapulassa paremmalla tuloksella, kuin tosissaan työhön tarttuva 40-50 vuotias kehäraakki.
        Eli hallinto tulisi ilmeisesti vaihtaa kun kerran tekee tällaisia päätöksiä. Maksumiehinä pelleilylle kun ovat veronmaksajat ja valtion rahat ovat loppu ennätysmäisestä verotuksesta huolimatta!


    • Piiiitkätyötänosaaik

      Suomessahan pitkäaikaistyötön laitetaan TYP-toimintaan, vaikka kävisi samanaikaisesti osa-aikaisesti työssä. EI mitään järkeä tässä systeemissä.

    • Tähän ketjuun lisäämäni kommentti jossa todistin orjatyövoima idean lähteneen Saksasta on kadonnut ja sen tilalla lukee : "Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena".


      Ilmeisesti "piiska paukahtaa" jos käydään liian lähellä totuutta? Viestissäni oli linkki wikipediaan eikä minnekkään sopimattomille sivuille.

      • TulonjakoOngelmaa

        massa-työttömyys asia halutaan vaieta ja työttömiä halutaan vain syyllistääää...... se on ollut se idea jo pitkään.


    • sergeiq

      Mikäpä siinä!
      Eihän tuollaset kaupat lisää muuta kuin työttömyyttä...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      6020
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2110
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1942
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1113
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      997
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      987
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe