Heippa! Ajattelin ottaa kantaa sellaiseen seikkaan, kuin kevyiden ruokien kalleuteen.. Tavoitteena on pudottaa painoa 10 kiloa, viisi on jo lähtenyt.
Mutta miksi kevyt/terveellinen ruoka on niin kallista! En jaksaisi loppuelämääni puputtaa porkkanoita kuin jänis, sillä porkkanat tuntuvat olevan ainoa edullinen vaihtoehto.. :/ Opiskelijabudjetilla kun pitää vähän katsoa, että mihin niitä rahojaan tuhlaa..
Valitetaan, että suomalaiset lihovat, ja samalla niille tuputetaan halvempaa roskaruokaa.. menee yli ymmärryksen... :/
Mutta miksi kevyt/terveellinen ruoka on niin kallista! En jaksaisi loppuelämääni puputtaa porkkanoita kuin jänis, sillä porkkanat tuntuvat olevan ainoa edullinen vaihtoehto.. :/ Opiskelijabudjetilla kun pitää vähän katsoa, että mihin niitä rahojaan tuhlaa..
Valitetaan, että suomalaiset lihovat, ja samalla niille tuputetaan halvempaa roskaruokaa.. menee yli ymmärryksen... :/
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos haluaa syödä halvalla, voi ostaa viljanjyviä ja käsikäyttöisen viljamyllyn. Osan jyvistä voi idättää tai kasvattaa oraaksi. Eikä maksa juuri mitään.
Opettele syömään silakkaa, kuorineen keitettyjä perunoita ja juo kirnupiimää päälle.
...Vatkattu puolukkapuuro on edukas välipala ja kun ei käytä sokrua vaan makeuttaa muutoin. Edullista on kyllä ja ohjekin löytyy mannagryynipussin kyljest.
Ja on hyvää
juup.. vispipuuro on suurta herkkua, ja sitä onkin tullut tehtyä. Mutta jos näitä vinkkejä pitäisi noudattaa, niin loppuelämä pelkkää puolukkapuuroa, silakkaa ja perunaa..? Aika kuivakalta vaikuttaa.. :/
Lähinnä tämä purkaukseni liittyy siihen, että hedelmät ja kasvikset ovat ainakin näin talviaikaan tuhottoman kalliita..
Oletko tutustunut porkkanan lisäksi myös muihin suomalaisiin juureksiin, joita kaupasta löytyy? Nekin ovat edullisia. Halpoja ja terveellisiä ovat myös sipuli ja kaali. Etnisistä kaupoista saa halvalla kuivattuja papuja ja linssejä.
Vähän enemmän yritystä ja vähemmän valitusta!
Miksi ihmeessä ihmiset aina vertaavat makkaran kilohintaa broilerin rintafileen kilohintaan ja valittavat, että terveellinen ruoka on kallista? Yhtä hyvin voisi verrata esim. omenan kilohintaa viinerin kilohintaan ja päätellä, että epäterveellinen ruoka se vasta kallista onkin.