Joten väittämä, "Suomi rakentaa kodinturvajoukot ampumaan Venäjän vihreitä miehiä." lienee ns. natokekkulin märkä uni.
"Hallituksen puolustusselonteon ainoa uutinen on, että Suomi rakentaa kodinturvajoukot. Tieto on selonteossa kääritty pumpuliin, koska asia nostaa jonkin verran poliittisia ja valtapoliittisia tunteita."
"Hallituksen puolustusselonteon ainoa uutinen on, että Suomi rakentaa kodinturvajoukot. Tieto on selonteossa kääritty pumpuliin, koska asia nostaa jonkin verran poliittisia ja valtapoliittisia tunteita."
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tekstistä päätellen seo on vain "TILTUKEKKULIN MÄRKÄ UNI!"
Kodinturvajoukot perustetaan suojaamaan maatamme ja uhka voi tietenkin tulla mistä suunnasta tahansa! Ja toivon mukaan sitä uhkaa ei koskaan edes todellisuudessa tule kun tällaiset joukot ovat olemassa!
Tätä "vihreä mies" juttua on käytetty propagandassa viime vuodet aivan kyllästymiseen saakka. Lämmitelkää taas se minisukellusvene uhka niin saadaan vähän vaihtelua.
TIETENKIN TILTU kyllästyy epämiellyttäviin tosiasioihin! Sehän on sinun tehtäväsi!
Niin, tai pienet vihreät miehet.
On suorastaan käsittämätöntä, miten niinkin merkittävä media, kuin Suomen toinen valtakunnallinen iltapäivälehti syyllistyy näin ala-arvoiseen vihan lietsontaan ja suoranaiseen sotahulluuteen. Onko sen tarkoitus todellakin vain kasvattaa vihaa naapurimaiden kansalaisten välille? Mitään muuta tarkoitusta ei tällaisella valheuutisoinnilla voi olla.
Valheuutisesta puhtaimmillaan tässäkin on kyse. Juuri sellaisesta toiminnasta, josta ollaan niin kärkkäästi syyttelemässä vaikka MV-lehteä. Suomessa ei ole, eikä mitä ilmeisimmin ole tänne tulossakaan mitään "vihreitä miehiä" ammuskeltaviksi. Siitä huolimatta "uutisoidaan" että juuri heitä ammuskelemaan perustetaan kodinturvajoukot! Juuri tällaisesta MV-lehteä niin herkästi syytetään ja nyt itse toimitaan samoin.
On tietysti selvää, että sodan mahdollisuus on nykyisin suurempi Venäjää vastaan, kuin vaikka Saksaa tai Puolaa. Ruotsista puhumattakaan. Mutta on täysin epäasiallista valtakunnallisesti merkittävältä medialta osoittaa sormella yhtä naapurivaltiota sanoen, juuri heitä aiotaan tappaa.
Tällainen "uutisointi" voisi olla hyväksyttävää sodan uhatessa välittömästi, kyseisen valtion uhatessa suoraan miehityksellä, tms. Se ei ole missään tapauksessa hyväksyttävää rauhan vallitessa. Kun pitäisi ainakin merkittävien medioiden päin vastoin toimia rauhan puolesta, eikä lietsoa tarpeettomasti epäluuloa ja vihaa.
Täysin samaa mieltä, mutta, olet kai huomannut Trumpin lausonnot 'valhemediasta'?
Asiallinen kommentti.
'Vihreä mies' teoria, jota ei ole koskaan näytetty toteen on kieltämättä mielenkiintoinen 'ilmiö'?
Ketkä haluavat selventää asian ja tietenkin faktoilla varustettuina, onhan juttu jo pyörinyt vuosikausia?
Ilkmeisesti presidentti Putin voi sen tehdä. Hän totesi puheessaan, että "pienet vihreät miehet" olivat venäläisiä! Oletko missannut taas senkin!
Eläkeukon olisi parempi pitää suunsa kiinni, kun puhutaan vakavista asioista.
Olen ns. tiltu ja minua ei haittaa, että vihreistä miehistä puhutaan. Se vain indikoi sitä, kuinka kaukana ne puhujat ovat realiteeteista. Mutta siitä, että ne olisivat totta, heidän ei kannata lähteä väittelemään.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14730310/suomi-rakentaa-kodinturvajoukot-ampumaan-venajan-v
Tällainen on naivi natonäkemys, teinit kirjoittelee.
Linkissä on myös mainioita esimerkkejä S24:n puolueellisesta poistopolitiikasta. Viesti:
"Ongelma on ohi kun Putin deaktivoidaan"
Sai jäädä paikalleen, mutta vastaus siihen, luultavasti erimielinen, on poistettu sääntöjen vastaisena.
Toinen viesti:
"Missä pääsee mukaan paskatiltuja ampumaan"
On selkeä vihaviesti, mutta saa olla siellä poistamatta. Näin toimii S24 ylläpito "tasapuolisesti" poistaen vihaviestejä.
Tämäkin viesti poistettaneen pikaisesti.
Media vakiinnutta joitan sanontoja, jotta menisivät paremmin totena ihmisten selkärankaan.
Pienet vihreät miehet esimerkiksi. Saadaan vaikutelma marssilaisista tai smurffeista. Se on virallisen median tapa dissata.
Putin myöntää: Krim vallattiin salaisen suunnitelman jälkeen
Venäjän presidentti Vladimir Putin on myöntänyt, että Krimin valtausta suunniteltiin salaisessa kokouksessa päiviä ennen kuin tunnuksettomat vihreät miehet saapuivat alueelle. Venäjä valtasi Krimin Ukrainalta viime maaliskuussa.
9.3.2015 klo 15:54 päivitetty 9.3.2015 klo 17:00
http://yle.fi/uutiset/3-7855320
Siinäpä faas hiukan faktaa, sulateltavaksi.
Että ... miten se menikään, noin niinku omasta mielestäs ...?.
No totta ihmeessä Krimin liittäminen Venäjään oli suunniteltu! Ei kai kukaan täysijärkinen kuvittele sitä spontaaniksi, hetken mielijohteesta tehdyksi?
Totta kai suunnitelma oli myös salainen, senhän sanoo jo maalaisjärkikin. Ei kai sitä olisi voitu julkaista etukäteen, silloin se olisi ainakin yritetty estää.
Etukäteissuunnittelu ja suunnitelman salaisuus ei kuitenkaan poista sitä, että liitos tapahtui Krimin väestön enemmistön tahdon mukaisesti. Sinne ei hyökätty, vaan siellä äänestettiin. He olivat jo aiemmin pyrkineet eroon Ukrainasta, mikä halutaan unohtaa täysin.
Postaukseni oli kylläkin vastine, väitteelle että "tunnuksettomia , vihreitä miehiä ei ole. olemassa
Ja mielipiteeni asiasta: Kyllä on ... ja yleensä asialla ovat Spetsnaz-joukot.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Spetsnaz