Keuhkosyöpäriski havaittavissa verikokeesta

http://sciencenordic.com/new-method-test-risk-developing-lung-cancer

Tuore tieteellinen tutkimus osoittaa, että riski keuhkosyövän kehittymiselle voidaan havaita verikokeesta. Menetelmä perustuu verestä analysoitaviin biomarkkereihin, jotka ovat mm. solujen lähettämiä signaaleja eri puolille kehoa. Signaalit ovat mm. solunulkoisia vesikkeleitä, jotka toimivat kuljettajina koodaamattomille RNA-molekyyleille, etupäässä microRNA:ille.

Tutkijat ovat havainneet varsinaisen syyn keuhkosyövän kehittymiselle. Hypometylaatio, eli liian alhainen geenin metylaatiotaso saa aikaiseksi liian voimakasta geenin aktivoitumista, joka usein johtaa syöpäsolujen kasvuun. Tupakointi sotkee ihmisen epigeneettisiä kerroksia, altistaa virushyökkäyksille ja saa loppujen lopuksi aikaiseksi myös geneettisiä mutaatioita. Mutaatiot saavat aikaiseksi kromosomikatoa. Todellinen syy syövän syntyyn tässäkin tapauksessa on kuitenkin metylaatiotasojen epätasapaino.

Havainto vahvistaa kaiken, mitä olen tällä palstalla teille epigenetiikasta kertonut. Geenisekvenssit eivät määritä eliön ominaisuuksia. Geenit eivät ohjaa elämää, vaan elämä ja elintavat muokkaavat geenejä. Olet mitä syöt. Voit itse vaikuttaa genomisi kuntoon. Ajattele jälkikasvuasi. Geneettiset muutokset ovat vain genomin rappeutumista. Sen aiheuttaa ihminen itse.

Evoluutioteoria on suuri valhe.

8

264

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Polthos

      Misdä tiedejulkaisuissa sinua on julkaistu?
      Lista on varmaan huomattava, kun olet kerta onnistunut kaatamaan evoluution:)
      Ps pelkkiä blogeja ja muita nettikirjoituksia ei lasketa höhlä:D

    • poihoioihio

      Etkö sä idiootti tajua että geenien säätely hokastiin jo kuuskyt luvulla ja metylaatioden vaikutus säätelyyn seitkyt luvun lopussa???? On kaks ihan eri asiaa että osa epigeneettisestä säätelystä periytyy mitoosissa seuraaville soluille ja hyvin pieni osa meioosissa seuraaville eliö sukupolville!!! Hakkaat vammasia olkiukkoja ku et ymmärrä noiden eroa!! Ei normaali geenisäätely ole ääliö tietenkään evoluutioteorian vastaista!! Eikä ole se seuraaville sukupolvillekkaan siirtyvä!!

      • "Ei normaali geenisäätely ole ääliö tietenkään evoluutioteorian vastaista"

        Tarkennuksena mikään tunnettu geenisäätelyn muoto ei ole evoluutioteorian vastaista.


      • utti kirjoitti:

        "Ei normaali geenisäätely ole ääliö tietenkään evoluutioteorian vastaista"

        Tarkennuksena mikään tunnettu geenisäätelyn muoto ei ole evoluutioteorian vastaista.

        Itse asiassa totesitkin näemmä jo tuossa saman, eli unohtakaa edellinen.


    • Tässäkään aloituksessa ei ole taas päätä eikä häntää. Mitähän ihmettä oikein kuvittelet todistavasi? Sinun hörhöilyjäsi ei tue yhtään mikään, eikä se sillä muuksi muutu että esität jotain samoja noloja hokemiasi milloin milläkin aasinsillalla.

    • Hebogoblin

      Toivottavasti joku jo ottanut yhteyttä siihen kouluun missä hän opettaa.
      Facebook ryhmissä hän on vieläkin asiattomampi.

    • Aivan kuin eläisit jossain kummassa harhassa, että tieteessä (ja evoluutiobiologiassa erityisesti) vallitsisi käsitys, että mikään geenien ulkopuolinen ei voisi vaikuttaa niihin.

      Tieteessä ei vallitse sellainen käsitys.

      • tiedevastainen

        Mutta voisi kuitenkin vallita, eikö?

        Normaali kadulla dallaava evoluution kiihkeä kannattaja ja uskontojen vastustaja on kuitenkin eri asia kuin tiede, vaikka hän ei itse sitä tajuakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      57
      1778
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      24
      1402
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1052
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      45
      800
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      773
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      20
      589
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      28
      581
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      31
      523
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      508
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      443
    Aihe