Sain juuri tietää että miehellä, jota olin tapaillut pari vuotta, on ollut muitakin naisia. Nyt sydän murenee hiljaa. On petetty olo.
Sarjapettäjä
14
997
Vastaukset
- Realitynuhri
Lämmin halaus. Tiedän tunteen.
Olen myös ollut 2 vuotta miesystäväni kanssa ja eilen löysin hänet suomi24:stä uudella profiilinimellä, mutta facebookin kuvalla.
Emme ole eronneet, joten yllätys oli melkoinen.- itkenvähemmän
Nyt asian ilmituolon jälkeen olen ajatellut, että olen halunnut melkein tietoisesti ummistaa silmäni pieniltä vihjeiltä siitä etten ole enää tärkein. Halusin vain jatkaa ja saada pieniä hetkiä hänen kanssaan. Nyt, tällä hetkellä, itsesuojelu alkaa toimia ja ajattelu kääntyy siihen, että ehkä oli kuitenkin parempi näin. Sain asiaan selvyyden.
Varmasti tuo mies on mielessäni vielä pitkään joka ikinen päivä. Paljon hyviä muistoja, hyviä kokemuksia. - Enemmäniloa
itkenvähemmän kirjoitti:
Nyt asian ilmituolon jälkeen olen ajatellut, että olen halunnut melkein tietoisesti ummistaa silmäni pieniltä vihjeiltä siitä etten ole enää tärkein. Halusin vain jatkaa ja saada pieniä hetkiä hänen kanssaan. Nyt, tällä hetkellä, itsesuojelu alkaa toimia ja ajattelu kääntyy siihen, että ehkä oli kuitenkin parempi näin. Sain asiaan selvyyden.
Varmasti tuo mies on mielessäni vielä pitkään joka ikinen päivä. Paljon hyviä muistoja, hyviä kokemuksia.Olit ilmeisesti itse sitoutunut rehellisine tunteinesi suhteeseenne. Sinun ei mielestäni tarvitse silloin ainakaan tuntea mitään huonommuutta tai ajatella niin, että olisit tehnyt mitään väärää. Ei ole väärin haluta sitoutua ja jakaa arvostusta ja hellyyttä toisen ihmisen kanssa. Emotionaalisesti tasapainoiset ihmiset eivät mielestäni petä, vaan käyvät ainakin ongelmat rehellisesti läpi ennen muita suhteita. Voi olla niin, ja mielestäni onkin, ettet ole ummistanut silmiäsi, vaan kumppanisi on ollut sitoutumiskyvytön ja manipuloiva - oikeastaan aina.
Onnea jatkoon, ne joilla on sydän paikallaan, pärjäävät aina. Ja saavat jakaa rakkauden.
- oivoisentään
Oi voi sentään. No tuollaista tapahtuu koska nainen valitsee miehen ulkonäön perusteella. Komealla miehellä on aina muita naisia koska kysyntää riittää. Jos jää kiinni, se saa helposti uuden naisen eikä jää sinua murehtimaan. Pelimieht on sellaisia ja naiset on vaan tyhmiä. Ettekö näe miehessä muuta kun sen ulkonäön?
- kokenutsenkin
Eihän aloittaja puhunut mitään kummankaan ulkonäöstä, täällä näköjään helposti pidetään kaikkia naisia, nirppanokkina, vaikka kyllä niitä löytyy miehissäkin ja paljon.
- Kokemuksensyvärintaääni
Joo ei ole todellakaan ulkonäöstä kiinni kuka pettää ja kuka ei... Kyllä niitä kuspäitä riittää ihan joka sarjassa...
- itsetuntokohdallaan
Se kun on vain näin että sillä komeammalla miehellä on kysyntää ja valinnanvaraa josta ne muutkin naiset on kiinnostuneita ja siten ajatusmaailma on yks lähtee ja toinen tulee.
Tällä vähemmän komeammalla ei ole tätä valinnanvaraa ja hyvää parisuhdetta ei riskeeraa sen vuoksi.
Tällä vähemmänkin kauniilla naisella on aina kysyntää tai ainakin siihen yhteen asiaan....'
Näin se vain menee karkeasti sanoen ja nainenhan se tekee pitemmän päälle valinnat onko jatkoa vakavampaan parisuhteeseen ensitapaamisesta lähtien mutta jos ne valinnat tehdään ulkonäön ja komeuden mukaan..... - voihankaksikasvoa
Juu sama juttu oli myös mulla. Oho olin tosi yllättynyt että oli mennyt muutama vuosi sitten ilmeisesti naimisiin mutta sitten huomasin naisen, ilmeisesti vaimon, ammatin ja tiesin heti että rahan takia oli liiton pistänyt pystyyn.tuskinpa sen uskollisempaa hänestä on tullut, mutta että toivon että vaimo on ihan yhtä kova pettäjä niin ovat sitten tyypillisessä kulissiliitossa; että kuvia päivitetään faceen mutta ainakin toisella, ehkäpä kummallakaan, ei ole mitään hajua sitoutumisen taidosta. Huvittavaa ajan haaskaamista kummaltakin mutta kuvittelevat varmaan olevansa kovastikin normaaleja kun ovat ihan
"aviossa". Selän takana on sitten se heidän toinen ja kovasti monipuolisen vilkas seuraelämänsä ihan toisten ihmisten kanssa, mitä facessa näkyykään. - Naisenasitä
mieltä, että koskaan ei kannata satsata suhteeseen sen enempää, kuin se mieskään. Sitä voi valehdella itselleen silmät ja korvat täyteen, että tämä nyt on täydellistä, vaikka ei olekaan. Itsenäinen, vahva nainen ei tarvitse ja huoli mitään murusia, vaan siirtyy eteenpäin. Ei jää kasvattelemaan tunteitaan miehen ympärille, jonka ykkösprioriteetti ei ole halu pitää naisesta huolta. Nainen, joka kiintyy mieheen, joka ei anna yhtään mitään, on usein riippuvainen suurista tunteista ja emotionaalisesti sitoutumiskyvyön. Työntää helposti kaikki kunnolliset syrjään tai omalla käytöksellään tekee miehestä emotionaalisesti vetäytyvän. Turha syyttää miehiä aina kaikesta vaan syytä katsoa ehkä omaa itseään ja vaikuttaa omaan käytökseen.
- Menneisyysvaivaa
Mitä tänne enää itket JOS OLIT TAPAILLUT,hankkiudu hoitoon äkkiä...
- vainseksiheh
2 vuotta nus
Haha.. vai oli hänellä ollu muitaki naisia. Eikö hänellä ollukaa poikuus vielä tallella?? Miten oli sit sun itses kaa, oliksä vielä neitsyt vai oliks sulla ollu muita miehiä ennen ku sä aloit olee sen sun sarjapettäjääs kaa?? :))
- shafiira
Miks olette ilkeitä aloittajalle? Muutenkin kauheen ilkeitä vastauksia/kommentteja tällä palstalla ja muutenkin netissä. Kurjaa!
- shaffira
Miksi olette niin ilkeitä? Kommentit ja muu on ilkeetä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1936596Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1065493Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2743477Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1273473Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat872445Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32145Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191876Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi521872Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631782- 1011437