Ätmit elokuvissa

Missä elokuvissa ätmien elämää on parhaiten kuvattu, laittaa vaikka neljä parasta? Voi olla komedioita tai tragedioita, tai molempia.
4124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

1. Kuutamosonaatti
2. Kadunlakaisijat
3. Taivaan lahja
4. Milka

Perustelut:

"Kuutamosonaatti". Siinä oli kovassa pillunpuutteessa tuskaillut Arvo Kyyrölä. Arvo jos kuka tietää mitä on ätmin elämä, kun naiset vaan sylkee silmille silloin harvoin kun sellaisen näkee, ja äitikin vaan vittuilee.

Tämän elokuvan jatko-osa oli nimeltään "Kadunlakaisijat" ja siinä Arvo on sentään sen verran rohkea että lähtee naista vonkaamaan Helsingistä asti mutta joutuu sielläkin hässimään vain pumpattavaa Parparaa.

"Taivaan lahja" oli tv-elokuva jostain 80-luvun loppupuolelta. Siinä kolme kylän nuorta miestä kävi tirkistelemässä papin tytärtä, joka strippasi heille rahasta ja pojat runkkasivat ja haaveilivat joskus saavansa myös sormella koitella, kun tyttö kerran lähtee syksyllä "kaapuntiin opiskelemaan eikä sen ratte ennee olla niin turha tarkka tavarastaan".

Tai kaksihan niitä sitä papin tytärtä kyttäsi, kolmas pojista oli samaan aikaan harrastamssa intiimiä kanssakäymistä lehmän kanssa niityllä, eli kuten Ilkka Heiskasen esittämä nuori mies kaverilleen totesi: "luuli ettei noilla hehtaariloilla tartte Ynnikkii tykittee".

Kylätien varrella oli iso puu, johon kylän kaikki aikamiespojat eli ätmit hirttäytyivät vuorotellen ja siihen samaan oksaan tämä poikakolmikkommekin veti itsensä roikkumaan, tosin sekään homma ei tainnut pojilta onnistua kun ilmeisesti kolmen nuoren miehen paino oli liikaa ja oksa katkesi.

Neljäs ätmielokuva voisi olla vaikkapa "Milka", joka on Rauni Mollbergin ohjaama ja perustuu Timo K. Mukan romaaniin. Siinä Milkan naapurissa asuva nuori pojanjolppi houkuttelee Milkan heinälatoon kissan tai koiranpentuja katsomaan ja ryhtyy siellä sitten lähentelemään tyttöä, joka kuitenkin antaa pojalle pakit, juoksee pois ladosta ja poikaparka istuu lattialle ja ryhtyy kädelle.

Milkassa ei ole kuin tuo yksi kohtaus ätmin elämästä eikä se muutenkaan juuri sitä aihepiiriä kuvaa, mutta kumminkin Milka siinäkin elokuvassa antaa karvareuhkaansa ikäisensä pojan sijasta vanhemmalle ytmille, joka ensin panee Milkan äitiä ja sitten tiukkaa tytärtäkin ja sen jälkeen kun puuro palaa pohjaan eli Milka tulee tiineksi, karkaa paikkakunnalta hevon vittuun.

Äänestä
  • Kirjoitusvirheitä tuli taas niin pirusti. "ratte" on tietysti "tartte" ja "luuli" piti olla "luulis".

    Persana kun sormet lipsuu.

    Äänestä

2 näin äkkiä tulee mieleen.

Tässä Stiller esitti tylsää tavismiestä joka oli ihastunut yhäriin muttei se ollut sitä huomaavinaan ennen kuin Benistä kasvoi kansainvälinen seikkailija, oli ihan hyvä leffa minusta:

https://muropaketti.com/dome/elokuvat/arvostelut/arvostelu-walter-mittyn-ihmeellinen-elama-on-silkkaa-ben-stiller-runkkausta

Tässä taas sitten Will Ferrell -ätmi on saanut aisuroitua itselleen uusioperheen ja sitten jännä-äxä saapuu kuvioihin:

http://www.episodi.fi/elokuvat/daddys-home/

Äänestä

Ja kukahan oli poistattanut minun ehdotukseni "Amerikan viimeinen neitsyt"? Joku joku vihaa kyseistä elokuvaa, minun mielipidettäni, vaiko IMDB:hen linkkausta?

Joka tapauksessa "Amerikan viimeinen neitsyt" on oikein hyvä ätmielokuva, koska sen ätmipäähenkilöön miehet samaistuvat, mutta naisista se hahmo on niljake. Erittäin realistista siis.

Ja PS jos joku närkäistyi tuosta neitsyyden puheeksi ottamisesta, niin saanen huomauttaa että a) leffan nimi on mikä on en minä sitä voi muuttaa ja b) se viimeinen neitsyt on poika, eikä tyttö, eivätkä leffan pojat naisen neitsyyden perään kyselekään.

Joskohan nyt ehdotus kelpaisi...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Neljä.parasta kirjoitti:

Missä elokuvissa ätmien elämää on parhaiten kuvattu, laittaa vaikka neljä parasta? Voi olla komedioita tai tragedioita, tai molempia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu